>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

משפחות פארק הירקון (צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג)
חן שבתאי עם ספרו "משפחות פארק הירקון | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג
"זה ספר חובה לכל ההורים. לא רק אם אתם ממשפחות חד מיניות או מכל משפחה 'מיוחדת'", אומר חן שבתאי (33), גנן מזה 8 שנים, שהוציא השבוע את ספר הילדים המקסים: "משפחות פארק הירקון".

"הספר מספר על כל סוגי המשפחות. לא רק על משפחות חד מיניות. יש התייחסות למשפחות עם אב בכיסא גלגלים, משפחות דתיות, הורים סטרייטים, שתי אמהות, אם חד הורית ועוד. הכוונה הייתה באמת לתת ביטוי לכל משפחה ולכל סוגי הילדים מתוך אמונה ותפיסה כי לכולם יש מקום בחברה ורק באמצעות חינוך לסובלנות ולשינוי, נהיה חברה שנעים לחיות בתוכה".

"יצרנו קשר חם עם האם פונדקאית"

שבתאי, שילד את הבייבי הראשון שלו השבוע, מצפה בכיליון עיניים לבייבי מסוג אחר והפעם לא בכריכה עבה. הוא ובן זוגו מזה ארבע שנים, פרי, עתידים להפוך להורים בקרוב בתהליך פונדקאות בארה"ב. "אנחנו נרגשים מאד. מדובר בהליך מסובך ולא פשוט בכלל שמדיר שינה מעינינו, אבל בסופו הגשמת החלום של שנינו: להפוך להורים. שנינו התנסינו עם ילדים, אני כבר שמונה שנים עם ילדים מתוקף עבודתי. לאחרונה נולד לי גם אחיין קטן, וגם לבן זוגי נולדה אחיינית – כך שאנחנו מרגישים מוכנים".

שבתאי מגדיר את עצמו נשוי, זאת על אף שהוא ובן זוגו טרם ערכו טקס רשמי. "יש לנו חשבון משותף, הסכם חיים משותפים, מבחינתי הוא בעלי". על הקשר שנוצר עם האם הפונדקאית, הוא מתאר כלא פחות מדבר מדהים. "היא קתולית ואינה מכירה הומואים או יהודים. אני גאה להגיד ששינינו אצלה כמה דברים בדרך חשיבתה. היא נחשפה לעולם שלא הכירה. בחנוכה למשל, היא הלכה וקנתה לילדיה סביבונים והסבירה להם על החג שלנו. היא אישה עצמאית שפשוט רוצה ביחד עם בעלה ובני משפחתה לעבור לשכונה טובה יותר ונעזרת בכסף שתרוויח באמצעות פונדקאות. היא לחלוטין לא מנוצלת בכל דרך שהיא".

שבתאי למד בסמינר הקיבוצים במסלול החינוך היצירתי, ביחד עם בן נוסף בתוך כיתה של 50 בנות. "נראה לי שככל שנוקפות השנים, יש יותר ויותר גננים גברים, אבל בזמני זה בהחלט היה יוצא דופן".

ההורים שמחים שיש גבר בגן

משפחות פארק הירקון (צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג)
עבור הילדים מדובר בדבר הכי טבעי בעולם | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג
ולמרות שרובנו מכירים גננים בהקשר הבוטני, מספר שבתאי כי התגובות כלפי עיסוקו היו מאז ומעולם חיוביות. "המשפחה שלי מפרגנת מאז ומעולם. אני יצאתי מהארון כבר בגיל 16 וכבר אז קיבלו אותי. המקצוע שלי התקבל בברכה מצדם, כי הם יודעים כמה אני אוהב ילדים וכמה אני טוב בזה". גם משפחתו המורחבת, שבחלקה דתית, אוהבת ומחבקת את שבתאי מאז ומעולם. "אך פעם לא נתקלתי בגילויי הומופוביה. לא במשפחה, לא בבית הספר ולא במקום העבודה. אני יודע שאני בר מזל".

שבתאי אינו מסתיר מהילדים ומהוריהם את עובדת היותו הומו: "בכל אסיפת הורים בתחילת השנה אני מספר על בן זוגי וכולם יודעים על הליך הפונדקאות. כולם מתרגשים ומתעניינים. מעולם לא נתקלתי בתגובות שליליות לנטייתי המינית. אולי זה קשור גם באוכלוסיה בה אני עובד בצפון תל אביב, אבל אני בטוח שגם אם הייתי פותח גן במקום פחות נאור, הייתי אומר מי אני. זה חשוב וחלק משליחות בעייני".

שבתאי מגנן על 21 ילדים בגילאים שנתיים וחצי עד ארבע. בתחילת השנה גם הוחלפו הבעלים של הגן, ואחרי בעל הגן שהיה בעצמו הומו, נקנה הגן על ידי עמותה חרדית. ועדיין, היחס לא השתנה. "העמותה יודעת עליי ועל בן זוגי, שמגיע לאירועים ולטיולים. זו בכלל לא שאלה. כולם מקבלים ומפרגנים".

מסביר לילדים: "יש לי חבר ואני אוהב אותו"

נראה כי העסקת גננים זכרים הנה חלק מהאידיאולוגיה של שבתאי. בגן בו הוא עובד הועסקו תמיד גננים וסייעים גברים, לצד נשים. הוא מאמין כי בחינוך צריכות להיות דמויות נשיות וגבריות. הילדים נחשפים לכך שגם גברים מנקים ומבשלים וזה גורם לתפיסה יותר שוויונית.

"לרב, בבתים (הסטרייטים) רואים את האמא מבשלת, מנקה ואחראית על החינוך, אז בגן שלי הם נחשפים למשהו אחר ויש איזון כלשהוא, שהוא חשוב. הילדים מקבלים את זה באופן הכי טבעי בעולם".

שבתאי אומר כי לעולם לא משקר לילדים בענייני רגשות ואהבה. "הילדים יודעים שיש לי בן זוג ושאנחנו גרים ביחד. כמובן בהתאם ליכולת ההבנה והתפיסה שלהם. אני לא חושף אותם לדברים אישיים. גם בענייני הפונדקאות, הילדים יודעים שאני עתיד להפוך לאבא. הסברתי להם שיש לי חברה שהסכימה לגדל את התינוקת בבטן. כשהילדים שואלים מתי אתחתן עם אישה, אני מסביר שאני לא אתחתן עם אישה כי יש לי חבר ואני אוהב אותו".

"נותן לילדים את הכבוד הראוי"

אך שבתאי מתמודד לא רק הילדים. עיקר ההתמודדות הוא, אולי, מול ההורים, שאינם חוששים מ"חשיפת" ילדיהם לגנן גבר והומו. "בכל שנה יש הרשמה מלאה לגן. מעולם לא נתקלתי בהורים שסירבו להכניס את ילדם לגן בגלל שאני  גבר הומו. להיפך, כולם מדברים על היתרון שהילדים נחשפים לגבר שעושה הכול ולא מפחד מניקיונות ובישולים".

אין תמונה
ספר חובה לכל הורה שרוצה לחנך את הילד לסובלנות וקבלת האחר
בהתאם לתפיסתו, מחנך שבתאי את הילדים בגן לסובלנות וקבלת האחר. "ביום המשפחה אנחנו תולים פלקטים של כל סוגי המשפחות. ההורים הסטרייטים אוהבים את זה מאד. רב הגננות לא עושות את זה. אני מרגיש כי אני חייב לתת לילדים – גם השונים – את הבמה והכבוד הראוי. אני לא דוחק אותם לפינה ומשאיר אותם בודדים, רק משום שהם לא הרב".

אחרי שבשנה שעברה הייתה בגן משפחה בהורות משותפת, השנה כל הילדים גדלים במשפחות סטרייטיות. ועדיין, הגן ממשיך בשיטתו. "העובדה שאין בגן ילדים ממשפחות חד מיניות לא רלוונטית. הרי, אם הילדים לא יפגשו ילדים ממשפחות שונות השנה, הם יתקלו בזה בשנה הבאה או בשנה שלאחר מכן, בגנים אחרים או בבית הספר. חשוב לחשוף אותם לזה מגיל צעיר".

המסר של הספר: "אתה לא לבד"

עם אהבתו לילדים, מקצועו והפיכתו לאב בקרוב, היה זה טבעי בעיניו להוציא ספר ילדים ראשון, אותו הוא מתאר כחלום שמתגשם. הטריגר נולד כשהוזמן מטעם חוש"ן (עמותה למען חינוך ושינוי) לקראת יום המשפחה בשנה שעברה להכין פעילות למען משפחות הקשת. "גיליתי שאין כמעט ספרים בכלל וספרי ילדים בפרט שמדברים על סוגי משפחות. ילד כזה או ילד שיש לו חבר או קרוב משפחה ממשפחה 'מיוחדת', מקבל אינפורמציה בראש ובראשונה מספרים. חשוב לחשוף אותו לכל סוגי המשפחות. המחשבה על הספר באה משום שחשתי שקיים צורך אדיר אצל ילדים ממשפחות 'מיוחדות' וגם מצד ההורים".

משפחות פארק הירקון (צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג)
מסביר שיש לי בן זוג ושאני אוהב אותו. חן שבתאי וילדי הגן | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג

הספר, אותו החליט שבתאי לשווק באופן עצמאי דרך הפייסבוק ובאתר מיוחד שהקים, מתאר את "משפחות פארק הירקון", כל אותן משפחות שפוקדות את הפארק מדי שבת ומשום מה נעדרות עד היום מספרי הילדים. "בספר יש ייצוג לכל סוגי המשפחות. לדתיים, למשפחות חד מיניות, הורות משותפת, לילדים שגדלים אצל סבתא וסבא או לילדים שיש להם אבא בכיסא גלגלים. כל ילד מרגיש שונה במובנים אחרים. המסר של הספר הוא: 'אתה לא לבד'". שבתאי יודע כי מדובר בהתחלה, אבל מקווה שבעתיד דברים ישתנו. "אמנם מדובר בטיפה בים, אבל זו התחלה. עוד ספר ועוד ספר, עוד סרט ועוד סרט – ביחד ייצרו את השינוי. החינוך הוא של הילדים, אך לא פחות של ההורים ושל החברים של ההורים. "רק כך נוכל ליצור שינוי, קבלה וסובלנות לאחר".

את הסיפור הוא כתב בשבת בבוקר במשך שעתיים. "הכל נשפך בבת אחת. אחר-כך עזרה לי העורכת הלשונית כנרת יפרח וערכנו יחד את הספר, הוספנו חריזה שמתאימה לילדים ועוד".

על האיורים בספר, שיוצא באופן סמלי לקראת אירועי הגאווה ופתיחת שבוע הספר, אחראית יעל פושקין ונדיה גולדשטיין נתנה את ידה בעריכה הגרפית. "כל הספר הוא החזון שלי. צילמנו יחד אתרים מיוחדים וידועים של פארק הירקון, כמו העץ המיוחד, גן החיות במרכז הפארק ועוד. כך שילדים שהולכים עם הוריהם לפארק, יכולים לזהות את הקטעים מהספר. היה לי חשוב גם לשמור על דף ריק – בלי טקסט. שהילד וההורה ייקחו אויר בין לבין, שינשמו".

הספר מיועד לילדים בגילאי שנה וחצי ומעלה. "לאחרונה הקראתי את הספר לזוג סטרייטי להם שלושה ילדים בגילאי 4, 5 וחצי ו-7. כל ילד הבין את הספר ברמה שלו והתייחס לנקודות אחרות. הספר מעודד לשאול שאלות, להתעניין, מעודד את הסקרנות. כך למשל, האב הנכה לא כתוב בטקסט, אלא הילד מבין זאת רק באמצעות התמונות. בכל עמוד הילד מחפש את הפרפר והספר מפתח את החשיבה".

מעבר לחלום שהתגשם, בעיניו של שבתאי מדובר בספר חתרני במידת מה. "כתבתי על משפחות שונות בנשימה אחת, מבלי להתנצל. אני מתנהל כך כל השנה, אך אם יש גננות שלא והן גורמות נזק. אני מקפיד לחנך לפתיחות ולסובלנות בכל השנה, ולא רק בהקשר של נטייה מינית ומשפחות 'שונות'. בחנוכה, לצד חנוכייה, אני מביא גם עץ אשוח ומלמד את הילדים על כריסמס ועיד אל פיטר, על דתות ומנהגים שונים ועוד. זהו ספר חובה לכל הורה בלי קשר לנטייה המינית, שרוצה להשריש לילדיו ערכים של סובלנות וקבלת האחר".

ומה החלום שלו? "להכניס את הספר למערכת החינוך, לגנים ולכל הבתים בישראל".

>> לרכישת הספר

>> הכירו את משפחות הקשת

>> גנן בגן: לא רק לנשים