אחרי שנטפליקס הביאה לנו את 'כתום זה השחור החדש' וחשפה אותנו לסדרות מופת המשודרות בשידור בכורה בסטרימינג, גם ענקית הקניות אמזון מתגאה בסדרת דגל משלה. מנויי אמזון נהנים מסוף השבוע האחרון מהעונה הראשונה של סדרה חדשה בשם 'טרנספרנט' ('שקופה' בתרגום מילולי), בכיכובו של ג'פרי טמבור.

'טרנספרנט' נוצרה על ידי ג'יל סולוואי, אחת מכותבות הסדרה המצליחה 'עמוק באדמה' של רשת HBO, שסיפרה את סיפורה של משפחה מורכבת, לעתים קרובות לא מתפקדת - בדיוק כמו 'טרנספרנט'.

 בסדרה מגלם טמבור את דמותו של פפרמן, הפטריארך של משפחה שבורה. אשתו לשעבר שלי (בגילומה של ג'ודית האוור), התגרשה ממנו לפני יותר מעשור ושלושת ילדיהם הבוגרים מנהלים חיים משלהם. כאשר מורט מזמין את הילדים לארוחת ערב בביתו, הם חוששים שהוא עומד לספר להם שיש לו סרטן. אבל מה שהוא רוצה לומר להם זה שהוא החליט, בגיל 70, לעשות כמה שינויים מאוד משמעותיים בחייו. הוא בטיפול והולך לקבוצת תמיכה על מנת להקל על המעבר לזהותו החדשה - מאורה. זאת אחרי חיים שלמים בה הכחישה את האני העצמי האמיתי שלה על ידי כך ש"התלבשה כמו גבר".

טרנספרנט, הסדרה החדשה של אמזון
משחק מילים של הורה-טרנס. טרנספרנט

הסדרה מציגה את ההתמודדות של בני המשפחה עם החלטתו של האב, ואת ההשפעה שלה על חייהם האישיים והמשפחתיים. אחת ההפתעות ב'טרנספרנט' היא המסורתיות שלה. למרות שהדמות הראשית היא טרנסג'נדרית בת 70, מדובר בדרמה עם המון הומור שחור על משפחה מלאה באנשים מסוגים שונים, שאיכשהו מוצאים דרכים להתחבר אחד עם השני ולתמוך זה בזה.

אוהבי משחקי המילים יתרשמו ממשחק המילים בשם הסדרה (שעובד רק באנגלית), כאשר שם הסדרה Transparent (שקופה) הוא בעצם שילוב של המילים trans ו- parent (הורה טרנס).

"טמבור מגלם את הדמות ללא כל שמץ של הומור זול", אומר דיוויד ביאנקולי, מרצה להיסטוריה של הטלוויזיה והקולנוע באוניברסיטת רואן בניו ג'רזי, "מחויבותו של טמבור לתפקיד היא זו שגורמת ל'טרנספרנט' לעבוד כל כך. כאשר מאורה, לבושה בפאה וחולצה רפויה, מסבירה לקבוצת התמיכה שלה על המסע שלה לזהותו המינית חדשה, אין התנשאות כלשהי. לא מהקבוצה, ובוודאי שלא מהדרך בה טמבור מגלם אותה".

אם לשפוט על פי הצלחתה של כתום זה השחור החדש, ייתכן ונראה את 'טרנספרנט' מועמדת לאמי בשנה הבאה, עם דמות להט"בית שוברת מוסכמות נוספת.