פסטיבל קולנוע דרום הבינלאומי פותח את הקיץ הישראלי בחמישה ימים של סרטים והופעות חיות. העיר שדרות שנחשבת לבירת התרבות של הדרום, מובילה כבר למעלה מ-15 שנים את היצירה הצעירה והבועטת שצומחת במכללת ספיר, ותהיה המרכז לפסטיבל קולנוע דרום ה-16.

במהלך הפסטיבל שנפתח היום (11.6), יוצגו שלושה סרטים מסקרנים במיוחד על הקהילה הלהט"בית בחברה הישראלית. "נלה", סרטה של ברית ברקת, מתחיל בשתי בחורות מאוהבות וכלבה קטנה בפיקניק רומנטי בחיק הטבע. שני גברים שמגיעים למקום מבצעים בהם אונס אכזרי, כשאחת מהן נאבקת והשנייה קופאת. סרט חזק ומצמרר על הסיוט הכי גדול ומקומה הלא בטוח של כל אישה.

סרטו של איתמר קדושביץ "תקווה", מציג את דמותו של דניאל, הומו ימני קיצוני שרוצה להיפגש עם אהובו ועובר לילה אלים בדרך אליו. הסרט מביא את נקודת מבטו של דניאל, ובוחן את הגבריות הישראלית הכוחנית דרך סיפור אהבה הומואי. קולנוע חדש, צעיר, בוטה, חצוף, צבעוני ואלים.

"את הסרט 'יצרתי אחרי ההקצנה והאלימות שהגיעו בעקבות צוק איתן", מספר קדושביץ, "אני זוכר את עצמי רואה את הפגנות הימין האלימות, את התמונות והסרטונים. בו בזמן שהתמונות מילאו אותי פחד וסלידה, הם גם משכו אותי. הגברים והגבריות שעלתה משם משכה אותי. בתהליך עשיית הסרט חשבתי שאולי מבט הומוארוטי על הגבריות הזאת ינטרל אותה, אבל גיליתי שהומוארוטיקה וגבריות אלימה הולכות ביחד יד ביד, כי מה יכול להעביר את המשיכה לגבריות הזאת בצורה הכי טובה יותר מאשר הרצון לשכב איתה".

"אני באמת מאמין שיש בחברה שלנו משיכה עצומה לגבריות אלימה וכוחנית", הוא מוסיף, "אנחנו מאדירים כוח וסולדים ממנו בו זמנית. אנחנו גדלים על דימויים של חיילים גיבורים, של גוף גברי חזק. ויש להאדרה הזאת מחיר. דרך הסרט רציתי לשאול את עצמי איפה אני עומד אל מול זה. להביט אל תוך העינים של הגבריות הזאת ולהבין שכנראה אנחנו אותו דבר".

סרט האנימציה המשעשע "זוגות זוגות" של אפרת חן, נאור זנא ונטע בר מציג את הסיפור התנ"כי של תיבת נח בצורה קצת אחרת. לא הרבה יודעים, אבל בין הזוגות שביקשו לעלות לתיבה המושיעה היו גם שני טווסים זכרים. המשבר בין אלוהים לבני האדם הוא כאין וכאפס לעומת משברם של הטווסים בניסיונותיהם לעלות לתיבה.

סרט מרהיב ביופיו שצולם באנימציית סטופ-מושן על ידי בובות שנבנו במיוחד, על מנת לאפשר להן את התנועתיות הנדרשת להן. דרך דרכם הקומית ומלאת הצבעוניות והעושר האומנותי, מציגים יוצרי הסרט מציאות שאינה מצחיקה כלל. לצופה לא נותר אלא לשאול עצמו "במה שונה המציאות שלנו?".

>> כל התמונות ממצעד הגאווה 2017

>> ככה סצנות סקס לסביות צריכות להיראות

>> "אין לי יותר משני חברים גייז, כולם פה בארון"

>> שישה לירדים, חוף גאה אחד: התוצאות לפניכם