נסו לשחזר אחורה את העונות השונות של כוכב נולד, דה וויס ושאר תוכניות הריאליטי המוזיקליות, וראו אם אתם זוכרים מי היו המתמודדים בתוכניות הללו. מלבד חלק קטן מאלו שהגיעו למקומות הראשונים מעטים הזמרים שנותרים בתודעה הציבורית. אחת מאותם מעטים יוצאי דופן היא מיטל מיכאלי. יחד עם מתמודד נוסף בעונה הראשונה של התוכנית דה וויס, היא תעלה השבוע במופע מוזיקלי חדש במסגרתו עם ישיקו את אלבום הבכורה המשותף שלהם. הוא סטרייט דתי, היא חילונית לסבית, וחרף כל ההבדלים והסיכויים, הם מצאו שפה משותפת.

ההבדלים בין השניים אינם כאלה שאפשר להתעלם מהם. "אני באה מפולק, אומנים כמו בני רייס וג'וני מיטשל. גם לעציוני יש צד פולקי אבל הוא יותר ישראלי, למרות שהוא מאוד אוהב רוק. בחיבור עם איתי הכנסנו לאלבום גם חלק אלקטרוני וכך נוצר שילוב של שירים רכים עם קטעי מוזיקה אלקטרוניים ושירים יותר בועטים".

הבדל אחר נעוץ באמונה הדתית כמו גם במיניות. "הוא דתי מבית עם כיפה סרוגה ואני ממש לא. כן, החיבור בינינו לא היה מובן מאליו, כשראיתי אותו מאחורי הקלעים לא חשבתי שנשתף פעולה ביחד. אבל ככל שהכרנו ברמה האנושית של שני אנשים מאוד התחברנו, למרות שאנו באים מעולמות שונים".

איך הוא מקבל את המיניות שלך?
"אין לו שום בעיה עם זה, זה לא משהו שהוא מתנגד לו. לא היינו משתפים פעולה אם היתה לו בעיה עם העניין הזה. זה היה פתוח מההתחלה, אני מאוד פתוחה עם הנושא הזה".

והמשפחה?
"מעולה. כולם יודעים, מן הסתם, ומההתחלה קיבלו אותי, למרות שלא סיפרתי מהר. עשיתי צעד לכיוון נשים בגיל 23 בערך ומהרגע שהתחלתי לחיות עם נשים אמא שלי הבינה ושאלה אותי אם אני יוצאת עם בחורות. אמרתי לה שכן והיא אמרה טוב, אני אוהבת אותך. זה לא הפתיע אותי, ההורים שלי תמיד היו מאוד בעדי".

אמרתי לו 'בוא נפגש איזה יום, נשמיע חומרים'

הסיפור של מיכאלי התחיל, כמו הרבה סיפורים דומים, בלי תכנון מוקדם. "כאשר הייתי בת תשע השתתפתי בחוג שירה ברחובות, ובמסגרת זו השתתפתי בחבורת זמר שהופיעה בקרנבל של מיכל. "הבמאי חשב שאני יכול להתאים למחזמר 'צלילי המוזיקה' עם חני נחמיאס. בדיוק חיפשו ילדים שיוכלו להשתתף בו. לא חיפשתי את זה, חוג השירה היה חוג מבחינתי. הלכתי גם לחוגי קרטה ושחיה באותו זמן".

אך מה שהתחיל במקרה הלך והתפתח אט אט לקריירה בתחום הבידור. במקביל לתפקידי שירה, משחק ודיבוב שונים היא שירתה בלהקה הצבאית של חיל החינוך ולאחר השירות הוציאה תואר ראשון בקולנוע ותקשורת באוניברסיטת תל אביב. כיום היא משחקת את גילי בסדרת הילדים "גאליס" המשודרת בערוץ הילדים ואת ענבל בתוכנית "פלפלים צהובים".

במקביל, מספרת מיכאלי, היא החלה להופיע עם השירים שלה במקומות שונים בתל אביב, עד שהגיעה לדה וויס. "זו היתה חוויה טובה", היא מספרת. "כשאני חושבת לאחור זה היה מלווה בהמון סוגי רגשות, חוויה סוערת עם אדרנלין מאוד גבוה. היה מלחיץ, היה כיף. הקושי היה להיות בהשוואה לאחרים בתחרות ולשמור על עצמך, לא לאכול סרטים על זה".

הדבר העיקרי שהתרחש במהלך הצילומים לתוכנית היה המפגש עם עציון. "נפגשנו מאחורי הקלעים במקרה, התחלנו לדבר וגילינו שאנחנו גרים די קרוב אחד לשני. אמרתי לו 'בוא נפגש איזה יום, נשמיע חומרים אחד לשני', ועשינו את זה. הוא השמיע את השירים שלו ואמרתי לו שאני רוצה לשיר איתו, אולי אעשה לו קולות.

מיטל מיכאלי ועציון מאיר (צילום: אורית פניני)
"החיבור בינינו לא היה מובן מאליו". מיכאלי ומאיר | צילום: אורית פניני

"התחלנו לעבוד ביחד וככל שהתחברנו והתקרבנו התחלנו לחשוב שאולי נעשה משהו אחר, ביחד. התחלנו בתהליך, הכנסנו את איתי צוק (פוטוטקסיס) המפיק, וכתבנו את כל שירי האלבום 'מילים כמו מים' בתקופה די קצרה ומאומצת. זו היתה ממש הרפתקה, תקופה מאוד יפה של יצירה. אחרי משהו גדול כמו התוכנית נשאר לרוב ריק וזה התמלא אצלי ביצירה, וזה הדבר הכי טוב שיכול לקרות".

שיתוף הפעולה של מיכאלי ועציוני פתח עבורם בשנה האחרונה דלת להופעות מסוג אחר - בפני קהילות יהודיות ברחבי העולם. "אנחנו מופיעים בארץ בפני המשתתפים של פרויקט תגלית ובמחנות קיץ ליהודים מחו"ל, ואנחנו נוסעים לחו"ל הופיע בפני קהילות יהודיות בכל מיני כנסים ואירועים. הכל בזכות ארגון שורשים העוסק בקשר בין ישראל לקהילות יהודיות בחו"ל. הסיפור שלנו הוא השילוב בין ההשתתפות בדה וויס לבין העובדה שהוא דתי ואני חילונית. בשבילם זה מאוד מעניין, מייצג ישראליות פלורליסטית, פתוחה ויפה. בכל פעם שאנו נוסעים זו חויה מאוד מרגשת, כיף גדול. אני שמחה על ההזדמנות הזו".

* השניים יופיע ב-18 ביוני עם שירי האלבום החדש בתמונע, בהופעה בה יתארחו יעל דקלבאום וליונל פרטיין. להזמנת כרטיסים - http://www.tmu-na.org.il/Index.asp?ArticleID=3025&CategoryID=102&Page=1

עוד ב-mako גאווה: