בדיוק שבוע לפני שבכנס ירושלים ידונו בשאלה "האם טיפולי המרה הם פתרון רצוי לבעלי נטייה חד מינית?", יתקיים ברחוב שושן בעיר מירוץ העקבים הראשון בתולדותיה ויציג את הרוח החופשית של הקהילה הלהט"בית.

אירוע "שושן Drag Run" הוא פרי יוזמה של התא הגאה הירושלמי, שנפתח השנה ומרכז תחתיו סטודנטים להט"בים מכלל המוסדות בירושלים.

"רצינו ליצור אירוע ייחודי לקהילה בירושלים, כמו שהמצעד מזוהה עם ת"א", מסבירים לשם ברוש ותום שפירא, ממקימי התא הגאה הירושלמי וממארגני האירוע, "אירוע שיגביר את נראות הקהילה בעיר, שיהיה יותר כיפי ופחות הפגנתי ופוליטי, אבל שגם יהיה בעל אמירה חברתית".

"נתקלתי לראשונה במרוץ עקבים בארה"ב וזה נראה לי מאוד מגניב", מוסיף תום, "תכננו לעשות את זה יותר בקטן, אבל אז הצלחנו לסדר פגישה עם נציג העירייה, בה העלנו את הרעיון והם ישר קיבלו אותו".

"שושן Drag Run" יתקיים במסגרת אירועי 'שאון חורף' – פסטיבל החורף השנתי של עיריית ירושלים שמתקיים במשך ארבעה ימי שני בחודש פברואר, בכל פעם במתחם אחר בעיר שהופך לפסטיבל ומארח אירועים, הצגות, הופעות רחוב ועוד. מירוץ הדראג יערך ב- 16.2 ברחוב שושן בעיר.

"לקיום המירוץ ברחוב שושן יש אמירה היסטורית", מסביר תום, "מפני שברחוב זה שכן פאב הגייז הראשון בירושלים, השושנה".

מרוץ העקבים הראשון התקיים בוושינגטון כבדיחה כאשר אחד מהברים הגאים בעיר קיים מרוץ עקבים מבר אחד לבר אחר. ההתלהבות מהאירוע הפכה אותו למסורת, ומה שהתחיל כאירוע קטן מושך היום כמאה אלף איש והתפשט למקומות רבים בעולם, כאשר השנה הוא הגיע סוף סוף גם אלינו.

כך זה נראה בוושינגטון:

"זו פעם ראשונה אי פעם שיש אירוע להט"בי בחסות ובמימון העירייה. זה נערך בחסות עיריית ירושלים ובמימונה המלא. משהו שלא קיים אפילו במצעדי הגאווה".

זו אותה עירייה שממנת כנס ובו פאנל העוסק בטיפולי המרה להומואים. איך זה מסתדר?

"קשה להאשים את עיריית ירושלים בהומופוביה", מסבירים מארגני האירוע, אשר במקביל לתכנון המרוץ מתכנסים לחשוב כיצד לפעול מול כנס ירושלים, "כי במקביל לכנס המדובר היא תומכת גם במרוץ. כשפורסם קיום הפאנל על טיפולי ההמרה, העירייה הגיבה ואמרה שהיא אינה אחראית לתכנים בכנס, ואני מניח שזה נכון. מי שאחראי לתכנים אלו מחלקות שונות בעירייה אשר בדך כלל קודם כל מקבלות תקציב לאירוע ורק אחר כך סוגרות את התכנים. לדעתי מארגני כנס ירושלים עשו שימוש לרעה בתקציב, אבל אני מניח שגם לקראת האירוע שלנו יקומו גורמים חרדים שיטענו נגד העירייה שמימנה כזה אירוע".

התא הגאה הירושלמי

"בסך הכול במהלך פסטיבל 'שאון חורף' יסתובבו בעיר אלפי סטודנטים, והעירייה שרוצה להפוך את האירוע לכזה שימשוך קהל גם מת"א, בונה על המרוץ שלנו שיהיה מושך קהל כי הוא חדשני. העירייה גם מסייעת לנו בארגון אוטובוסים שיביאו חוגגים מת"א לירושלים בעלות מסובסדת והשתתפות מינימלית".

התא הגאה הירושלמי מתכוון להמשיך ולפעול להגברת הנראות הקהילתית בעיר, וליצור אלטרנטיבות לסטודנטים חברי הקהילה החיים בעיר.

"בירושלים הסטודנטים מאד מעורבים בעיר, ויש אווירה מעט קשה לאנשים בקהילה,  שנמלטים לת"א בסוף שבוע  ורצינו לטפל בתחושה הזו. לאחר שהתא הגאה הראשון בעיר פעל שנים במסגרת האוניברסיטה העברית, החלטנו שאנחנו רוצים להקים קהילה סטודנטיאלית גאה שתאגד את הסטודנטים בכל המוסדות בעיר".

אין תמונה
מתאימות לריצה?

במסגרת פעילויות התא נפגשים חברי התא אחת לשבועיים, כמו כן הם הקימו את ליין המסיבות הגאה 'נאש דידאן' (הקהילה שלנו בארמית), שמתקיים פעם בשבועיים ומגיעים אליו מעל 100 איש ל מסיבה, כמות גדולה יחסית של משתתפים יחסית למסיבה בירושלים.

הייחודיות של התא הגאה בירושלים הוא ברב גוניות שלו "יש לנו משתתפים חילוניים ודתיים, ערבים ויהודים, ופעילות התא מקרבת בין כל הקצוות האלה. בין המופיעים באירוע אפשר יהיה למצוא  דת"לשים, חייל ודראגיסטית מהמגזר הערבי".

מה עוד יהיה בארוע?

האירוע יחל בשעה 20:30 עם הופעות מתחלפות של 12 מלכות ומלכי דראג, ביניהן גלינה פור דה ברה, אווה סטילטו וקלריסה סנואו ווייט, בניצוחו של ד'ג'יי דניאל מריומה. בשעה 22.00 יתקיים מירוץ העקבים, כאשר מספר המקצים ייקבע לפי כמות הנרשמים. עם סיום המירוץ תתקיים ההכרזה על הזוכים ונאמבר סיום של כל מלכי ומלכות הדראג, ומיד לאחר מכן המסיבה תעבור מהרחוב אל תוך מועדון הבארכה שם תתקיים מסיבה.

מי יכול להשתתף במירוץ?

"ההשתתפות במירוץ פתוחה לכולם. ניתן להירשם להשתתפות במירוץ בעמוד ההרשמה. דמי השתתפות מינימלים של 30 שקל יגבו מכל משתתף, כאשר כל ההכנסות ייתרמו למרכז ניר כץ למלחמה בלהט"בופוביה.

"שלחנו הזמנה גם לאמילי עמרוסי ולחברי הבית היהודי שאנחנו מקווים לראות אותם, כדי שיבוא ויראו שזה בסדר ולגיטימי ויכירו אותנו. ואני מקווים שהם יפתיעו ויגיעו לצפות במירוץ ולעודד את המשתתפים".

 

שושן Drag Run |  16.2.2015  | רח' שושן ירושלים |  החל מהשעה 20:30