>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

ספרות גאה גולדרינג (צילום: תומר ושחר צלמים)
משמאל לימין: חן אריאלי, שחר אייל, יואב גולדרינג ורות שטרן | צילום: תומר ושחר צלמים
עם הפיכתה לעיר גאה בקנה מידה בינלאומי, לא שוכחת העיר תל אביב לטפח ולקדם את התרבות הגאה. השבוע נודע כי בקרוב יוצב מדף ספרות גאה בספריות נבחרות בעיר. היוזמה יוצאת לדרך בעקבות פנייה של חבר המועצה יואב גולדרינג (עיר לכולנו) לראש העיריה, רון חולדאי, באשר להענקת פרס עירוני לעידוד ספרות להט"בית. לאור פנייתו, נוצר קשר הדוק בינו לבין פרויקט "ספרות גאה", אותו יזמה ומנהלת שחר אייל.

בתחילת השבוע, נפגשו נציגי ספרות גאה נפגשו עם גולדרינג, רות שטרן קליין מפורום להט"ב של עיר לכולנו ונציגות הנהלת הספריות העירוניות, ודנו בדבר הקמת מערך ספרות גאה במבחר ספריות ברחבי העיר. 

בין הספרים אשר יונחו על המדפים הגאים: 30 חודש אהבה / גלי סמבירא; היינו יכולות לנסוע/ מעיין רוגל; אתה אוהב אותי / אבנר ברנהיימר; מחשבות מיניות/ ד"ר עמליה זיו; חורף קיץ/ שי פניגר; סטון בוצ' בלוז / לזלי פיינברג; 3 לטנגו / ג'סטין ריצ'רדסון ופיטר פרנל; האבאים של נעה וגל / שוש פנקס; אמא יש לי משהו לספר לך / דבורה לוז ושרה אבני ועוד.

"מקווה לראות שגשוג של ספרות ילדים"

"אני רואה בקידום ועידוד ספרות גאה חלק אינטגרלי מהסברה, חינוך ויצירת מארג תרבותי של הקהילה המקומית", מסר גולדרינג. "יש לנו אחריות כלפי הקהילה בה אנחנו חיים לקדם ולעודד כתיבה, מחקר ויצירה שייצוג דמויות להטב"יות עומד במרכזה. מרגש לגלות פתיחות וסובלנות בקרב מנהלות הספריות העירוניות".

אין תמונה
האבאים של גל ונעה. ספרות ילדים גאה

גולדרינג ציין את שמחתו נוכח השיח החשוב שנוצר, ומברך על הסכמת העירייה ללכת אתנו צעד אחד קדימה ולהקים מדף ספרות להט"בית בספריות נבחרות בעיר, לקראת הובלת מהלך כזה בכל ספריה עירונית בת"א-יפו. "אני מקווה שבעתיד הקרוב נראה גם שגשוג של ספרות ילדים בתחום הזהות המגדרית אשר לגמרי נעדרת למרות נחיצותה הרבה".

בפגישה הושם דגש על ההמלצה לקיים מדף ספרים נפרד ולייצר נראות והפנייה. "נציגי ספרות גאה טענו שיש חשיבות רבה למדף מובחן כדי להנגיש את הנושא גם לקהילה עצמה, אך לאפשר העמקה בנושאים וייצוגים להט"בים גם לקהילות עוטפות ולמעגלי עניין נוספים כמו הורים, מחנכים, מטפלים וכיוצא בזה".

חן אריאלי מצוות "ספרות גאה" מוסיפה כי מחקר שנערך בקנדה בתחילת שנות ה-2000 הוכיח טענה זו. "במסגרת המחקר נערך ניסוי בו הציבו בספריות עירוניות ברחבי המדינה למעלה מ-40 ספרים בנושאים להט"בים תוך סימונם ככאלה במדף ייחודי. נרשמה  עלייה של 38% בביקוש לכותרים הללו, והמחקר סימן שעצם הקמת המדף עוררה את המודעות גם בקרב צוותי הספריות וכך ידעו לתת מענה למשאילים".

"ספרות גאה" הינה מיזם חברתי שמטרתו והכנסותיו מוקדשות לקידום ועידוד הספרות והיצירה הלהט"בית. פעילותה מסייעת בהבניית זהות חיובית למתלבטים בזהותם המינית ולקידומה של חברה פלורליסטית הדוגלת בשוויון ומכירה הכרות עמוקה יותר עם השונה/האחר".

"בתחילת השנה הוצאנו לפועל בשיתוף עם איג"י וחוש"ן מדף ספרות גאה בבתי הספר ברחבי הארץ", מסרה אייל. "שיתוף הפעולה עם יואב גולדרינג עומד בקנה אחד עם הערכים של הפרויקט, ומסייע בקידום ספרות גאה רחבת יריעה, החושפת אותנו לסיפורים המשקפים את חיינו, ומייצרים הזדהות כקהילה וכפרט. הקמת המדף הגאה בספריות העירוניות הוא המשך ישיר וחשוב לפעילות השוטפת שלנו בבתי הספר בהם מתקיימת פעילות חוש"ן.  משמח לדעת שמערך הספריות בעיריית תל אביב הוא הראשון שהרים את הכפפה, וכולי תקווה שבקרוב נראה מדף ספרות גאה בספריות עירוניות ברחבי הארץ כולה".

>> מצעד הספרים הגאים שאתם חייבים להכיר