הסרט הראשון בסדרת סרטי המדע הבדיוני "הנוסע השמיני", שיצא בשנת 1979 ובוים על ידי הענק רידלי סקוט זכה כבר מזמן למעמד של סרט קאלט. הוא זכה בלא מעט פרסים, ביניהם גם אוסקר על האפקטים הטובים ביותר, קיבל מעמד של כבוד בארכיון הסרטים הלאומי של ארצות הברית ודורג לא פעם כאחד מסרטי המדע הבדיוני הטובים ביותר של כל הזמנים. 

המעריצים השרופים ראו את הסרט עשרות פעמים ומכירים כל סצנה וציטוט מתוכו, אבל גם החובבים הכי גדולים בעולם הצליחו לפספס פרט קטנטן, אבל בעל משמעות אדירה. בין אנשי הצוות שהיו על ספינת החלל נוסטרומו, הייתה גם הנווטת המבריקה ג'ואן למברט (אותה גילמה ורוניקה קרטרייט, שגם זכתה בפרס על התפקיד). 

עד סוף הסרט, כל אחד מאנשי הצוות מצא את מותו על ידי החוצן הברוטלי, ולמברט וסגן אלן ריפלי (השחקנית סיגורני ויבר) נותרו שתיהן על החללית, מנסות להילחם בקסנומורף. בסופו של דבר גם למברט נהרגה על ידי המפלצת בזמן שאספה בלוני חמצן, אבל זאת לא הייתה ההופעה האחרונה שלה בקוודרולוגיה. 

סרט ההמשך שיצא ב-1986, אותו ביים ג'יימס קמרון, נפתח בסצנה בה ריפלי מקבלת תדרוך על הרס ספינת החלל שלה, בזמן שמאחוריה, על גבי מסך מחשב, מופיעות הביוגרפיות של כל אחד מאנשי הצוות שלה שנספו בסרט הקודם. גם הפרטים של הנווטת למברט מופיעים שם, ובין תאריך הלידה, הגובה, המשקל וצבע השיער, בולט פרט אחד מפתיע במיוחד. תחת ההגדרה מגדר כתוב: "נקבה (לא טבעית). הסובייקט המירה מין בלידה (זכר לנקבה). עד כה אין אינדיקציה לטראומה מודחקת הקשורה לשינוי מין". בום. 

העובדה שדמותה של למברט היא טרנסג'נדרית הייתה ידועה בקרב חובבי הז'אנר המכורים, אבל את הפריים המדובר, שאפשר לפספס די בקלות, המון צופים צעירים וחדשים מגלים רק עכשיו והם עפים על הייצוג המוקדם של טרנסג'נדרים. עוד מסתבר שבמקור מפקדת החללית ריפלי הייתה אמורה להיות מוצגת כלסבית ובמערכת יחסים רומנטית עם למברט, אבל בסופו של דבר קו העלילה הזה הושמט מהגרסה הסופית של הסרט. וחבל שכך.