שבע שנים אחרי שהתחיל את דרכו בחצר של מועדון הברזילי ז"ל בתל אביב, יתקיים במוצאי שבת הקרובה פסטיבל הסרטים הנשי "לסבית קטלנית" בסינמטק תל אביב, לראשונה מאז הקמתו. "יש משהו בסינמטק שמרגיש הכי נכון לפסטיבל שכזה, למפגש שכזה", אומרת דנה זיו, מנהלת הפסטיבל ואחת היוזמות שלו, "מבחינתנו זאת סוג של פסגה שהגענו אליה". 

בקהילה הלהט"בית כשרוצים אירוע קהילתי בדרך כלל הולכים למסיבה. חלק מהחזון של מארגנות "לסבית קטלנית" הוא ליצור מרחב קהילתי נוסף, שמאפשר משהו שונה. "אחת החוויות היותר מדהימות בפסטיבל, וזה מה שהנחה אותנו כל השנים, זה המפגש הזה של אלף נשים שבאות לאירוע תרבות", מספרת זיו, "זו לא מסיבה, זה משהו אחר שמאחד אותן, שיש לו עוצמה מטורפת".

בין הסרטים שיוקרנו בפסטיבל ישנם סרטים קצרים כמו "לילה אחרון", "דג במים" ו"תעשי בכאילו", ששלושתם הוקרנו בפסטיבל חיפה בחודש שעבר. הסרט שינעל את הפסטיבל הוא "ברש" של מיכל ויניק, שהוקרן לאחרונה בפסטיבל סן סבסטיאן האירופאי וגם בפסטיבל הסרטים בחיפה, בו זכה בפרס התסריט ובשני פרסי משחק. "ברש" מספר את סיפורה של נערה בת 17 והכרותה עם נערה חדשה בתיכון, על רקע אלכוהול, סמים ובריחתה של אחותה מהבית. 

אין תמונה
זכה בפרס התסריט ושני פרסי משחק בפסטיבל חיפה. "ברש"

"אני עם הפסטיבל מהשנה השנייה שלו", מספרת המנהלת האומנותית ליאור אלפנט, "כל שנה אני מתרגשת לקראתו, אבל השנה אני מתרגשת במיוחד, בגלל 'ברש'. גם כי אני חברה טובה של היוצרת, אבל בעיקר כי אפשר לומר שזה הסרט הראשון שממש מראה ייצוגים שאנחנו מכירות של לסביות וביסקסואליות בישראל, כמו שהן באמת. הן לא הורגות אף אחד, הן לא פושעות, הן פשוט ילדות בתיכון. אני עברתי את מה שהן עוברות, חברות שלי עברו את זה. סרטים ישראליים אחרים לא בדיוק הראו את זה ככה - אולי לרגעים, אבל לא כמו 'ברש'".

בנוסף יוקרן בפסטיבל גם "בוי", סרט תיעודי באורך מלא שעוקב אחר חייו של ניצן והשינויים בגופו במסע מנשיות לגבריות, ובעיקר אחרי המסע שלו להבין מי הוא באמת. הסרט יוקרן בנוכחות הבמאית אן-מארי בורסבום (הולנד) וניצן קרימסקי.

פסטיבל לסבית קטלנית, יום שבת, 7 בנובמבר, סינמטק תל-אביב
כרטיסים (55 שקלים) ניתן לרכוש דרך אתר לסבית קטלנית, אטרף או בטלפון: 050-8591737.
תכנית הפסטיבל המלאה מפורסמת באתר לסבית קטלנית.