לראות ולא להאמין: באחת המדינות הכי אנטי-להט"ביות בעולם, הלוא היא רוסיה, הושקה לפני כשבועיים ביוטיוב תוכנית הריאליטי "Royal Cobras", בה מספר מלכות דראג מתחרות זו בזו בקרבות ליפסינק, כדי לקטוף את הכתר ולזכות בפרס שווה במיוחד. זה אולי נשמע מוכר ומזכיר את תוכנית הקאלט "המירוץ לדראג של רופול", אבל בגרסה הרוסית יש שינוי אחד קטן ומהותי. 

כידוע, מאז 2013 קיים ברוסיה החוק האנטי-להט"בי אשר אוסר על "תעמולה הומוסקסואלית". במסגרת החוק, שלכאורה נועד להגן על ילדים, נאסר כל קידום או אזכור של הקהילה הגאה במדיה ובתקשורת, ומי שעובר על החוק צפוי לעונשים קשים - מקנסות כבדים ועד מאסרים ממושכים. 

אז איך ייתכן שתוכנית כזו, בה מככבות מלכות דראג, משודרת ברוסיה? פשוט מאוד - בהפקה הרוסית דאגו למחוק כל אזכור ללהט"ב ולנתק את ההקשר שבין דראג לקהילה הגאה. במקום מלכת דראג, את התוכנית מנחה נסטיה איבליבה, בלוגרית הטרוסקסואלית פופולרית עם מיליוני עוקבים, ואת כיסאות השופטים תופסים סלבריטאים רוסים הטרוסקסואלים מובהקים. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by НАСТЯ ИВЛЕЕВА (@_agentgirl_)

בנוסף, ההפקה השקיעה מאמצים רבים כדי להסית עד כמה שאפשר את תשומת הלב ממלכות הדראג ולמקד אותה במנחה. בריקוד הפתיחה של המופע, לדוגמא, בעוד שש המתמודדות רוקדות, יורדת לפתע איבליבה מהתקרה בתלבושת נוצצת ותופסת את מרכז הבמה. כדי לחדד את המסר במידה והוא לא היה מספיק ברור, התוכנית מיועדת לבני 18 ומעלה ונפתחת עם הכתובית "המופע אינו מייצג נטיות מיניות שאינן מסורתיות". 

יש מי שיטען התוכנית ויוצריה מנסים להציג תרבות קווירית במגבלות החוקים הלהט"בופובים הנוקשים במדינה, ואף מסכנים את עצמם בתהליך, אבל פעילי להט"ב מקומיים מסבירים כי היא למעשה מטייחת את המציאות המאתגרת של קהילת הלהט"ב ברוסיה, על ידי חיקוי נוצץ לתוכנית האמריקאית הפופולרית, זאת מבלי לתת למתמודדות את האפשרות לדבר על ההתמודדות והמאבק היומיומי שלהן. בנוסף, רבים מאשימים את הבלוגרית בכך שהיא מוחקת את המשמעות הפוליטית במופעי הדראג והופכת את עצמה למרכז המופע. 

"עבורי, לתוכנית הזאת אין שום קשר לאג'נדה גאה ברוסיה, כי לאורך כל המופע לא נאמר אפילו פעם אחת שהתוכנית היא על להט"ב", אמר ל"The Moscow Times" ניקיטה אנדריאנוב, פעיל להט"ב ומייסד פרויקט טטקי להיסטוריית להט"ב רוסית. "בתקשורת אומרים שאיבליבה עובדות עם מלכות דראג שנים רבות, אבל זה לא אומר שהיא צריכה להיות מרכז העניינים. הבעיה העיקרית היא בשתיקה, שמחזקת את התחושה כי להט"ב מעולם לא היו קיימים". 

עם זאת, ניקיטה הדגיש שהמופע עשוי לחזק את מעמד תרבות הדראג בחברה הרוסית ולהוביל למודעות להט"בית גדולה יותר במדינה. "הדבר היחיד שהמופע הזה יכול לעשות לטובת הקהילה הוא שמלכות הדראג יקבלו את דקות התהילה שלהן וירוויחו עוד עוקבים ברשתות החברתיות", אמר. 

בינתיים, לא מעט תלונות כבר הוגשו לרשויות רגולטוריות בטענה שהתוכנית מפרה את החוק התעמולה הלהט"בופובי. מוקדם יותר השנה, בעלים של בית דפוס רוסי סירב להכין כרזות לקידום מופע של להקת הפופ הקוריאנית BTS, בטענה שהן יכולות להיחשב כ"תעמולה הומוסקסואלית". בשנה שעברה, מדונה נקנסה במיליון דולר על תמיכה פומבית בזכויות להט"ב במהלך הופעה במוסקבה.