סיטקום האנימציה "משפחת סימפסון" מופיע על מסך הטלוויזיה שלנו על פני חמישה עשורים - הסדרה הפופולרית של "פוקס" עלתה לראשונה ב-17 בדצמבר 1989 ומאז הופקו יותר מ-700 פרקים. היא זכתה להצלחה עוד מתחילת הדרך, הפכה עם השנים לאחת מסדרת הטלוויזיה המצליחות ביותר בעולם, וגם גרפה על הדרך אינספור פרסים, פרשנויות ואפילו תיאוריות קונספירציה. 

עכשיו דרו מקי, מנחה הפודקאסט "הפרק הגאה ביותר", החליט להראות לעולם עד כמה הסדרה באמת הקדימה את זמנה עם ייצוג די מרשים של הקהילה הגאה, אפילו עוד בזמנים בהן הצנזורה פעלה שעות נוספות. דרו אסף את כל הבדיחות הגאות בסדרה וערך אותם לסרטון אחד ארוך - שנמשך יותר משעתיים. 

למה לו לעשות דבר כזה? "ובכן, דבר אחד: קורונה", הוא הסביר. "אבל למעשה, הפרויקט הזה התחיל כשהתכוננתי להקליט פודקאסט על הפרק 'שלישיית ההומואים מהבית המשותף', ששודר בעונה ה-14 של התוכנית. ניסיתי למצוא רשימה כרונולוגית של כל ההתייחסויות בסדרה ללהט"בים וגיליתי שלא קיימת רשימה כזאת". 

ווילון סמית'רס (צילום: מתוך "The Simpsons")
ווילון סמית'רס | צילום: מתוך "The Simpsons"

דרו החליט שהעבודה תפורה עליו והתחיל להכין רשימה של כל הבדיחות הגאות בתוכנית. "הבנתי שאם מישהו צריך להרכיב אחת כזאת, זה צריך להיות המנחה של 'הפרק הגאה ביותר', פודקאסט העוסק בפרקים ממקודי להט"ב בסיטקומים קלאסיים". 

במהלך השנה האחרונה, דרו סרק את מאות הפרקים של התוכנית, חקר כל דאחקה או התייחסות לקהילה הגאה וגילה שהסדרה כל כך הקדימה את זמנה, שווילון סמית'רס, הדמות הוותיקה שיצאה מהארון באופן רשמי ב-2015, התייחס לנטייה המינית שלו לראשונה כבר בפרק השמיני של העונה הראשונה. 

יש מי שטוען כי התוכנית הציגה בעיקר הומופוביה, אבל היא הייתה רחוקה מלעג ללהט"בים, במיוחד ככל שהשנים חלפו. למעשה, בעונה השמינית (1997) שודר פרק שעוסק בהומופוביה של הומר, אחרי שהוא מגלה כי ג'ון ווטרס (במאי ושחקן אמריקאי שהופיע בפרק כ"חבר חדש"), הוא גיי, והוא בתגובה מתרחק ממנו ונהיה עוין כלפיו. הומר מפחד שוורטס ישפיע על הנטייה המינית של בארט ועושה כל מה שהוא יכול כדי להבטיח את "הגבריות" שלו. 

משפחת סימפסון גאגא (צילום: צילום מסך)
היש יותר גיי מזה? ליידי גאגא ב"משפחת סימפסון" | צילום: צילום מסך

זה היה הפרק הראשון העוסק במובהק בקהילה הגאה והוא זכה בארבעה פרסים, ביניהם פרס האמי ופרס הליגה ההומו-לסבית נגד השמצה. עד כמה הפרק הזה היה פורץ דרך? הוא שודר חודשיים לפני יציאתי של אלן דג'נרס מהארון וכמעט הוסר מלוח השידורים בגלל צנזורה. 

"הסדרה הציגה אלמנטים רבים של התרבות הגאה שלא הוצגו בשום מקום אחר" סיפר מקי. "זה היה טוב במקרים מסוימים, אבל לעיתים קרובות התוכן העביר אותי שיעורים גרועים לגבי מהי המשמעות של להיות גיי - כשאתה צעיר המוח שלך פשוט סופג מידע מבלי להבין אותו באמת. לא גדלתי להיות דומה לסמית'רס, אבל עדיין רציתי לאחוז בכל דבר שהסדרה הציגה לי - דברים שמחזיקים מעמד עד היום, אבל לא מזדקנים טוב". 

מקי גם ציין כי למרות הגישה הפרוגרסיבית של התוכנית, היא לא הייתה אבסולוטית ולא ייצגה כראוי את הט' בלהט"ב. "יש עוד הרבה מה לשפר", הוא אמר. "הסדרה אמנם הקדימה את זמנה בייצוג דמויות לסביות והומוסקסואליות, כמו סמית'רס, אבל היא לא עשתה הרבה עבור ייצוג של דמויות טרנסג'נדריות".