קצת יותר מחמישה חודשים עברו מאז שוחחנו עם הקומיקאי דניאל ריאן ספולדינג בפעם האחרונה, אז הוא סיפר לנו שפעילים פרו-פלסטינים כינו אותו "רוצח תינוקות" בגלל סרטון אחד שהפך ויראלי ובו הוא יצא להגנת ישראל ונגד פעילים ליברלים, ובפרט נגד "קווירים למען פלסטין". 

אותה מתקפה נגדו ברשת לא הבהילה אותו או סתמה לו את הפה, להפך - מאז אותו יום הפך ספולדינג, קומיקאי קנדי גאה שביסס קריירה מצליחה באירופה, רק התמלא יותר מוטיבציה והפך לאחד מאנשי ההסברה הבולטים והחשובים שיש כרגע למדינת ישראל ברשת, אולי דווקא בגלל שהוא עצמו לא יהודי ולא ישראלי, אלא פשוט בן אדם עם הגיון בריא, ראש על הכתפיים, לשון מושחזת ואהבה עצומה לעם היהודי ולגברים הישראליים. 

עכשיו, מספר ימים אחרי יום הולדתו ה-39, מגיע ספולדינג לישראל בפעם הראשונה מאז פרצה המלחמה ובפעם השלישית בשנה האחרונה, כדי לפגוש את חבריו הקרובים, להופיע בפני המעריצים הישראליים ולנסות לרומם את רוחם בשלוש הופעות שיתקיימו בתל אביב וירושלים במהלך השבוע הבא. הוא גם ישתתף בוועידת המשפיעים של הקהילה הגאה, שתתקיים ביום שלישי הקרוב (26.3) במרכז הגאה הגאה בתל אביב ותשודר בשידור חי ב-mako, כדי לענות לשאלות על הדרך המשמעותית שהוא עבר בחמשת החודשים האחרונים. 

דניאל ריאן ספולדינג (צילום: מקסימיליאן קוניג)
דניאל ריאן ספולדינג | צילום: מקסימיליאן קוניג

"אני לא שם לב לביקורת שלילית או לשנאה באינטרנט", מספר ספולדינג בראיון מיוחד ל-mako לקראת הגעתו לישראל, כשהוא נשאל מדוע הוא ממשיך לדבר בעד ישראל ולדייק בעובדות ההיסטוריות, למרות השנאה הרבה שמופנית נגדו ברשת. "זה בדרך כלל מגיע מבריונים וטרולים שהם או חסרי השכלה או מרושעים. אני לא עושה הסברה נגד אנטישמיות כדי להיות פופולרי, אני עושה את זה כי זה הכרחי. בישראל יש לכם אויבים בגבולות, אבל מחוץ לישראל יהודים חיים בין האויבים שלהם. אנטישמיות לא דומה לשום דבר שראיתי בחיי. אנשים יכולים להיות כל כך שונאים ואף אחד לא שם לב לזה או מגיב לזה - כאילו זה בלתי נראה. זאת בדרך כלל האינדיקציה הראשונה לבעיות חמורות בחברה, והיא מתדלקת קיצונית, אז אני מרגיש חובה מוסרית להתבטא נגדה". 

בעוד שחשיפה לשנאה כל כך עזה עלולה להבהיל אנשים רבים ולעורר שתיקה, דווקא האנטישמיות שספולדינג  שם לב אליה הפכה אותו לבטוח יותר בעצמו. "ראיתי כל כך הרבה אנשים מטומטמים משמיעים רטוריקה נוראית מאז ה-7 באוקטובר. אם הם מרגישים בנוח להביע את דעתם - לי לא תהיה בעיה להביע את דעתי", הוא אומר. "בפעם האחרונה שבדקתי, אנחנו חיים בחברה חופשית ולא תחת משטר אסלאמיסטי, אז אני אביע את דעתי בחופשיות ואנשים יכולים להגיב איך שהם רוצים". 

בפעם שעברה שדיברנו סיפרת שקראו לך "רוצח תינוקות".
"זה הפסיק כי התמדתי בתמיכה שלי. אבל בהחלט, אני מקבל המון הודעות שאני תומך ברצח עם. עכשיו אני מקבל שנאה מיהודים אנטי-ציונים כי הם מקנאים בכמה אהבה אני מקבל מהקהילה היהודית. יש הרבה יהודים אמריקאים ליברליים בקבוצת הסטודנטים הזו, שהיא פרוקסי של חמאס. המשפחות והקהילה שלהם שונאים אותם אז הם מאוד מקנאים בי. זה מצחיק".

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Daniel-Ryan Spaulding‎‏ (@‏‎danielryanspaulding‎‏)‎‏

"שונאי ישראל: מטומטמים במקרה הטוב, סוציופתים במקרה הרע"

הסרטון הוויראלי הראשון של ספולדינג בנושא, שעלה לאוויר ארבעה ימים לאחר אותה שבת טראומתית, זכה בזמנו תוך מספר ימים ליותר מ-9 מיליון צפיות ו-31 אלף תגובות. באותו הסרטון הוא גם המציא את דמותה של "הנערה סגולת שיער", זו שמייצגת את העולם הליברלי-קווירי הנאור שאיבד את המצפן המוסרי בסבך פוליטיקת הזהויות ואיחוד המאבקים. בעוד ישנם אמנים רבים שמפחדים להתבטא פוליטית לכאן או לכאן מחשש לפגיעה בקריירה שלהם, עבור ספולדינג ההתייצבות לצד ישראל עזרה לה להמריא.

עוד יגידו שיש מניע כלכלי שמעודד אותך לעמוד לצד ישראל.
"אף אחד לא עושה הסברה עבור ישראל כדי להיות פופולרי או להרוויח כסף. אני לא חושב שאנשים מבינים כמה צעירים שונאים את ישראל - הם שונאי יהודים, נאצים פסיכוטיים שאוהבים את חמאס. במקרה הטוב הם מטומטמים ובמקרה הרע סוציופתים. ואף אחד לא רוצה לדבר על זה כי הם מודאגים איך זה ישפיע על הקריירה שלהם. אבל אם החברה המערבית תתגלגל לכאוס וטרור לאף אחד מאיתנו לא תהיה קריירה. אז חשבתי לבנות את זה לתוך הקומדיה שלי, כי זה נראה הכרחי". 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Daniel-Ryan Spaulding‎‏ (@‏‎danielryanspaulding‎‏)‎‏

איך לתפיסתך קרה שכל כך טרנדי לשנוא את ישראל ולהביע עמדה נגדה?
"יש אינדוקטרינציה מתקדמת נגד ישראל במשך עשרות שנים, שהתמקדה במיוחד בקמפוסים של המכללות לאמנויות ליברליות. הם לא מבינים את התפקיד שממלא הג'יהאד האסלאמי בסכסוך, וחושבים כי דיכוי העם הפלסטיני מגיע מישראל. הם לא מבינים את התפקיד שממלא הטרור כאיום כי הם לא חוו אותו. במידה רבה, היא אשמה מופנמת של פריווילגיה מערבית. החברה האמריקאית ניהלה שיח ענק על גזענות מערכתית, ובמקום להרהר על כך בשיחות עמוקות יותר הם הפכו למאותתים וירטואליים רדודים ומוגבלים עם מעט מאוד הבנה בין טוב לרע". 

איך קורה שגבר לא יהודי הופך לאיש הסברה כל כך בולט עבור ישראל?
"לא הבנתי כמה אינדוקטרינציה נבנית נגד ישראל. לאנשים יש ראייה מוטה לחלוטין של הסכסוך והמדינה. התחלתי לדבר כי חשבתי שזה מצחיק עד כמה הם היו מוטעים - לא הבנתי שזו חתרנות אידיאולוגית של הציוויליזציה המערבית. אנשים צריכים להבין שזו מלחמה קיומית, והיא עוסקת בנורמליזציה של טרור ומאבק למען הציוויליזציה המערבית". 

"הפגישות הכי המשמעותיות: עם משפחות החטופים"

ספולדינג לא נח לרגע מה-7 באוקטובר, כך נראה. הוא השתתף בשלושה אירועים של האו"ם למען המשימה הישראלית. הוא נכח בנאומו של מסעב, בנו של השייח חסן יוסף ח'ליל, ממנהיגי תנועת חמאס, שמע עדויות משריל סנדברג על השימוש באלימות מינית ב-7 באוקטובר וביקר באנדרטת השואה. הוא היה שותף להנחיית אירוע בפסטיבל סאנדנס עבור החטופים וגם השתתף בפאנל עיתונאים בכנס בוגרי אוניברסיטת ת"א בפלורידה, שם התיידד גם דיפלומטים ואנשי אקדמיה והעמיק את הידע שלו בסכסוך. 

"נשאתי גם נאום בניו יורק מחוץ לאו"ם במלאת 100 ימים ל-7 באוקטובר, ודיברתי בוושינגטון די סי מחוץ לבניין הצלב האדום", הוא מספר, "אבל האירוע העוצמתי ביותר היה Hear Our Voices ("שמעו את קולנו"), כי הם עברו על כל העדויות והראיות לאלימות מינית. זה היה מרסק. הפגישות המשמעותיות ביותר שהיו לי הן עם משפחות החטופים. רונן, אביו של עומר נאטורה, בולט בעיניי. הכרנו בסאנדנס ושמעתי את הסיפור שלו ואת המאבקים שלו. הייתה לי שיחת זום עם רחל גולדברג-פולין, והיא הגיבורה שלי, אני חושב שהיא צריכה לרוץ לראשות הממשלה. היה לי כבוד גדול להקשיב להם". 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Daniel-Ryan Spaulding‎‏ (@‏‎danielryanspaulding‎‏)‎‏

לאורך הדרך ספולדינג הכיר גם את נועה תשבי ואילון לוי, איתם צילם סרטוני הסברה נהדרים. "תשבי ואני מסתדרים מצוין. היא אישה מאוד חכמה, צלולה ובקיאה. אחרי שפגשתי אותה לקחתי את המצב הרבה יותר ברצינות, כי היא אישרה הרבה דברים שחשדתי לגבי החתרנות האידיאולוגית", הוא מספר. "אילון לוי מקצועי וחברותי, אבל הייתה לנו רק חצי שעה לשלם את הסרטון אז לא הכרנו כל כך טוב". עכשיו, אחרי שטייל ברחבי העולם והדהד את צדקתה של ישראל ספולדינג חוזר ארצה, אל העיר והגברים שהוא הכי אוהב בעולם. 

אתה מגיע לא רק כדי לתמוך, אלא גם כדי לעלות לבמה להצחיק אותנו. מה צפוי לנו בהופעה? המצב הנוכחי במדינה תופס מקום בסטנדאפ החדש?
"אני עדיין מגלה את זה. זה יהיה יותר חופשי להופיע בישראל, כי שם אני יודע שלכולם תהיה את אותה השקפת עולם שלי, פחות או יותר, מה שבטוח אני רזה יותר ומרושע יותר". 

לרכישת כרטיסים להופעות 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Daniel-Ryan Spaulding‎‏ (@‏‎danielryanspaulding‎‏)‎‏