דניאל ריאן ספולדינג גרם לנו לקרקר לפני שנה עם סדרת סרטוני הרשת שלו בתל אביב, אותם צילם יחד עם שחקן המשנה ניב ניסים בדמות יהודה, באמצעות דיאלוג היסטרי הוא מצליח לגעת בכאבים הכי חזקים של הגייז: טראומה, דת, משפחה, יציאה מהארון, דימוי גוף, מרחב אישי ומיניות. מאז הקריירה שלו רק נסקה, והוא ממשיך למלא עוד ועוד אולמות בכל רחבי אירופה, ועכשיו הוא חוזר לסיבוב נוסף בתל אביב - 100 ק"ג קליל יותר. 

ספולדינג (38), במקור מוונקובר שבקנדה, חי באירופה כבר 13 שנה, והסטנדאפ שלו מתרכז בעיקר סביב החוויות שלו בתור הומו זר בעיר אירופאית גדולה, כשגם תל אביב חוטפת לא מעט. הוא לא חוסך בדבר במופע שלו ואפשר לשמוע איך הגרמנים, היהודים, הקנדים, ההולנדים, ההומואים השמרנים, ההומואים המשוחררים - כולם חוטפים מהלומות ראויות. 

"מעולם לא יצאתי מהארון באופן רשמי", הוא מספר ל-mako בראיון לקראת שתי הופעות שיערכו בסוף ספטמבר בתל אביב. "תמיד נראיתי מאוד הומו כך שכולם ידעו ומעולם לא הייתה לי באמת שיחה עם המשפחה על זה. הציקו לי בתיכון, אבל הייתי נורא ממולח אז טיפה פחדו ממני. הייתי יצירתי ומצחיק, אז בניתי לעצמי דרך להגן על עצמי. הקושי האמיתי היה מול האבא ההומופוב שלי. ההורים שלי התגרשו ואני הפסקתי לדבר איתו כי לא רציתי להתמודד עם זה. הוא נפטר לפני 8 שנים, אבל בכל מקרה לא הייתי צריך לשבת להם ולהסביר שאני הומו. אם הייתי עושה שיחה כזאת היו צוחקים עלי". 

את דרכו בעולם הקומדיה הוא התחיל בגיל 18 ומספר שההופעה הראשונה הייתה טובה, אבל השנייה גרמה לו לטראומה שבגללה הוא לא חזר אל הבמה במשך חמש שנים. אחרי שלמד משחק בצורה מקצועית ויצא אל העולם הוא גילה שהוא שונא את התהליך שסביב עבודת המשחק, כמו אודישנים, ולכן פנה לקומדיה. "אהבתי שאני יכול ליצור לעצמי הזדמנויות", הוא מסביר. "בגיל 23 גיליתי מחדש את הקומדיה. עשיתי שוב סטנד-אפ ואהבתי את זה, הבנתי שזה הייעוד שלי בחיים".

דניאל ריאן ספולדינג (צילום: מקסימיליאן קוניג)
דניאל ריאן ספולדינג | צילום: מקסימיליאן קוניג

כבר 15 שנה שהוא עולה על הבמות, אבל השנים האחרונות הפכו להצלחה אדירה. המסע הזה כולל מגורים באוסלו, אמסטרדם וברלין, והמופעים שלו תמיד כוללים ניואנסים מקומיים אותם רכש, ובעזרתם הוא מאיר על התרבות המקומית. כך למשל, כולם צוחקים כשהוא צוחק על האובססיה הגרמנית לחוקים ובירוקרטיה, או על תרבות הפטיש ההומואית של ברלין. 

כדי להיות קומיקאי רלוונטי ומצחיק בתרבות זרה אתה חייב להיות חד אבחנה, והדרך שבה הוא מבחין בהתנהגויות הקטנות והלא רציונליות בכל מקום שבו הוא נמצא, יחד עם חווית החיים שלו, הופכת את הקומדיה שלו למוצלחת ביותר. "אחד הדברים הכי נהדרים בקומדיה זה שזו אמנות אמפתית", הוא אומר. "אנחנו רוצים לשמוע סיפורים של אנשים ולהבין את הטייק שלהם על החיים. הרבה מהקומדיה שלי סובבת סביב התבוננות בתרבויות שונות וסביב מצבים אישיים שלי בתרבויות האלה, כמו דייטינג, סקס ועבודה". 

אבל ספולדינג לא רק מזהה את הקטנות וצוחק עליהן, הוא ממש מצליח לפגוע בבטן הרכה. באותו סרטון עם השחקן ניב ניסים, מספר דניל, דמות ההומו המוחצן הקבוע אותה מגלם ספולדינג, איך הכיר את יהודה, בחור חרדי שיצא בשאלה ואין לו אף אחד, אחרי שהטריד אותו מינית בסאונה ואפילו חטף ממנו מכות. יהודה מצהיר בעברית בסרטון שהוא רוצה דרכון זר ולכן הוא עם דניל, ואילו דניל מספר על הפוסט טראומה שיהודה סובל ממנה וכמה הוא רוצה להשוויץ בפני כולם שיש לו חבר כזה חתיך. הדיאלוג הסתום ביניהם (והמצחיק עד כאב) מתאפשר בשל פערי השפה, ומצליח לגעת בכל כך הרבה נקודות שבאמת כואבות להומואים בישראל. 

לעיתים החומרים של ספולדינג קשים, בטח כשהם נוגעים בנקודות כואבות בצורה הומוריסטית, אז אנשים רגישים עלולים להיעלב. גם בזה הוא נוגע בספיישל החדש שלו, שעלה ממש זה עתה לרשת. "אנשים יכולים להיעלב היום מכל דבר", הוא אומר כשאנחנו שואלים אותו על הקווים האדומים שלו. "אני לרוב מנסה לקלוע לחומרים שלאו דווקא יהיו נאותים אלא שיעבדו, וזה כבר סובייקטיבי, אז אני שואל את עצמי אם אנשים יבינו את הבדיחה ואם הם יקבלו אותה בצורה שאליה התכוונתי. יש לי שיקול דעת, אבל אני לא מצנזר". 

בניגוד למופע הקודם שעסק בזָרוּת ובמגורים בתור קנדי גיי במדינות שונות, המופע החדש מתרכז דווקא בחוויה ההומואית מפרספקטיבה של בחור צעיר וגיי בעולם הגדול. "הפרספקטיבה של הומו בעולם היא מעניינת כי כולם יכולים להתחבר אליה", הוא מספר. "הומואים כמובן יכולים כי הם הומואים, נשים מתחברות לזה כי הן נמשכות לגברים, וגברים מתחברים לזה בגלל ששנינו גברים, למרות שהחוויה ונקודת המבט מאוד שונות". 

"נאבקתי עם התמכרות"

בשיחת הווידאו עם ספולדינג אי אפשר שלא לשים לב שהפעם אנחנו מדברים עם אדם אחר לחלוטין, לאחר שהשיל מעצמו משקל שווה ערך לאדם בוגר שלם וחצי מאז הביקור האחרון שלו בישראל. גם זה נושא שהוא עוסק בו במופע החדש, בו הוא חושף התמודדות קשה עם התמכרות לאלכוהול, שגרם לו להשמנת יתר מסכנת חיים. 

"נאבקתי מאוד עם ההתמכרות בעיקר בתקופת המגפה, ובמהלך כמה שנים עליתי מאוד מאוד במשקל. תמיד הייתי כבד משקל, אבל בתקופה של המגפה זה יצא משליטה. שברתי את הקרסול, שתיתי מלא, ואם אתה לא מתאמן בכלל אתה עולה במשקל בטירוף", הוא נזכר בכנות. "בוקר אחד קמתי עם הנגאובר נוראי ולא יכולתי לשתות יותר, אז עשיתי הפסקה לכמה ימים. הרגשתי יותר טוב והחלטתי להמשיך עם ההפסקה עוד כמה ימים, ואחרי שבוע בלי אלכוהול הערפל התחיל להתפזר והבנתי מה לעזאזל אני עושה עם החיים שלי". 

ספולדינג התחיל לשנות הרגלים, קבע תור לניתוח בריאטרי לקיצור קיבה והחל הליך ארוך לשינוי אורחות חייו. בעזרת תזונה טובה יותר, התעמלות קבועה וכוח רצון אדיר הוא הצליח להוריד 30 ק"ג לפני שניגש לניתוח, שבוצע שבועיים בלבד לפני הביקור האחרון שלו בתל אביב. "למעשה, עשיתי את המופע האחרון בתל אביב בדיוק שבועיים אחרי, אבל עדיין הייתי נורא גדול", הוא נזכר. "אבל בדיוק שם התחלתי כבר לרזות, ירדתי 100 ק"ג ב-15 חודשים".

הקומיקאי מספר שקרא למופע Power Gay בגלל שהוא מדבר על היכולת שלו למצוא את העוצמה שבתוכו לעשות שינויים אדירים בחייו. "להומואים יש יכולת מופלאה לקחת טרגדיה ומצבים כואבים ולהפוך אותם ליפים עם האינטליגנציה והקסם שלנו, זה הכוח שיש לנו", גדלנו בחברה שמלמדת אותנו לשנוא את עצמנו, והיינו צריכים למצוא מיומנויות להתמודד כדי לעבור את החיים, ולא סתם לעבור - לשגשג!". 

לדבריו, אחת המתנות הכי גדולות בלהיות גבר הומו היא העובדה שאנחנו יכולים ליצור לעצמנו את עצם הרעיון שלנו ל"הצלחה", "משפחה" או "קהילה". "אנחנו לא כבולים בסטנדרטים הטרונורמטיביים שסטרייטים צריכים להתמודד איתם", הוא אומר. "למרות שנות ההתבגרות הקשות, בסוף אתה מגיע לגיל 30, אחרי שהבנת מי אתה ואתה בטוח בעצמך וחי חיים טובים, ואז מבין - וואו, תודה לאל שאני גיי". 

לרכישת כרטיסים למופע של דניאל ריאן ספולדינג

 

דניאל ריאן ספולדינג (צילום: מקסימיליאן קוניג)
דניאל ריאן ספולדינג | צילום: מקסימיליאן קוניג