לכבוד חודש הגאווה, סינמטק תל אביב יארח מיום חמישי הקרוב ועד יום ראשון (13-16.6) את סופ"ש הגאווה 2024. סרט הפתיחה של המיני-פסטיבל הוא "נסחף", מסעו הנועז של צעיר חסר ניסיון בסצנת חיי הלילה של ברלין. סרט הסגירה הוא "אמת פנימית", העוסק בילדה טרנסית בת 7 ועל המלחמה בקמפיין השנאה נגד הקהילה הטרנסית. 

בין היצירות הללו יוקרנו עוד שלל סרטים יפהפיים, מרגשים ומותחים מרחבי העולם. בנוסף, בסופ"ש הגאווה יתארחו בישראל אורחים מחו"ל: הבמאי נייט דושקו והתסריטאי אמנון לורי, יוצרי הסרט "צופה הציפורים", שיקיימו כיתת אמן בה יספרו על יצירת המותחן האירוטי המדובר. לצד כיתת האמן יתקיים מפגש עם יוצרים ישראלים: אייל קנטור, במאי "לא משנה היכן", וגיבורי הסרט. אז אילו סרטים מצפים לנו בסופ"ש הגאווה?

אמת פנימית | The Inner Truth

ישראל, 2024, 45 דקות, בימוי: לירן עצמור

סרט הנעילה של סופ"ש הגאווה בהקרנת בכורה עולמית. כשהייתה בת 7, גאיה שלחה הודעת וואטסאפ קצרה לאבא שלה: "אבא אני רוצה להיות בת בבית ובן בבית ספר ובא לי בגדים של בת". כך החל המסע האישי והמשפחתי של משפחת תמימי - אבל כשמדובר בקהילה הטרנסית, ובמיוחד בילדים ובילדות על הקשת הטרנסית, האישי הוא גם ציבורי - ופוליטי. היוצרים לירן עצמור, הילה אלראי ושלומי לאופר מציגים את סיפורה של גאיה כדי להילחם בקמפיין השנאה הבינלאומי נגד הקהילה הטרנסית, ולגלות את האמת הפנימית שאי אפשר לנצח.

נסחף | Drifter

גרמניה, 2023, 79 דקות, בימוי: הנס הירש

מוריץ בן ה-22 עובר לברלין כדי להיות עם החבר שלו יונאס, צלם סקסי שהתרגל לדרך החיים הבלתי מחייבת ומעדיף מערכת יחסים פתוחה. להפתעתו של מוריץ, הקשר ביניהם מסתיים והוא נותר הרוס ובודד. הוא מחפש מזור לכאב הלב ומוצא את עצמו מתיידד עם אנשים חדשים, מבלה בחדר כושר, מפתח חוש אופנה משל עצמו ומגלה את עולם הסמים. הוא הופך לחיית מסיבות ומתחיל להגשים את תשוקותיו המודחקות.

סרט הביכורים של הנס הירש מתאר ברגישות ובאותנטיות התחלה חדשה של בחור צעיר ולא מנוסה בסצנת חיי הלילה של ברלין. הוא הוקרן במגוון פסטיבלים וזכה בפרסים שונים, כמו פרס השחקן הטוב ביותר של איגוד מבקרי הקולנוע הגרמני 2024 ופרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ונציה הקטנה 2023. מוגבל לצפייה מגיל 18 ומעלה בשל עירום וסצנות מין נועזות.

מתוך הסרט "נסחף" (צילום: באדיבות הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה, TLVFest)
מתוך הסרט "נסחף" | צילום: באדיבות הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה, TLVFest

לא משנה היכן | No Matter Where

ישראל, 2023, 53 דקות, בימוי: אייל קנטור

כשאיתי מגלה כי בת זוגו שינתה את שמה ל"סילבר" ויצאה מהארון כג׳נדר-פלואיד, עולמו מתערער ויחסיהם עומדים במבחן. "לא משנה היכן" הוא סרט דוקו-דרמה אינטימי ורגיש המחפש אחר קבלה ובית בין נופיה הקסומים של איטליה לנוף המדברי של נאות סמדר. לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם היוצרים

חלום נורווגי | Norwegian Dream

נורווגיה / פולין / גרמניה, 2023, 97 דקות, בימוי: לייב איגור דבולד

סרט הביכורים של לייב איגור דבולד הוא דרמה רומנטית מפתיעה ונוגעת ללב מהחופים הקפואים של סקנדינביה. רוברט הוא מהגר פולני צעיר וקשוח. איבר הוא בנו השחור המאומץ והתוסס של בעל עסק גדול. על רקע החופים הארוכים של נורווגיה, שני הגברים הצעירים מתחבטים בסוגיות של עקירה תרבותית, חוסר שוויון כלכלי וזהות מינית. במאמץ להציל את אמו מחובות, רוברט מוצא עבודת כפיים קשה בתוך קהילה קטנה של מהגרים במפעל לעיבוד סלמון. מי שמדריך אותו בעבודתו הוא איבר, בנו של הבעלים. איבר נאלץ להקדיש את זמנו לעבודה בעסק המשפחתי, אבל חולם על עוד כמה וכמה דברים, כמו לפתח את כישרונו כאמן דראג. שני הצעירים כל כך שונים אחד מהשני, אך הפכים נמשכים זה לזה, והחברות ביניהם מתפתחת למשהו אחר.

מתוך "חלום נורווגי"
מתוך "חלום נורווגי"

צופה הציפורים | Birder

ארה"ב, 2023, 87 דקות, בימוי: נייט דושקן

אם השם גרם לכם לצפות ליצירת פסטורלית ורגועה, אתם טועים לחלוטין: מדובר במותחן אירוטי מושלם לשעת לילה מאוחרת. כריסטיאן ברוקס פולש למחנה נודיסטים קווירי על חוף אגם נידח בניו המפשייר. הוא לא לובש כמעט שום דבר, מתיידד עם המקומיים ומערער בפלירטוטים את הדינמיקה של הקומונה. כאשר הוא מפתה את הגברים העירומים שמסתובבים סביבו, הם עומדים לחוות הרבה יותר ממה שהם דמיינו. "צופה הציפורים" הוצג בשלל פסטיבלים וזכה בפרס סרט הביכורים הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים הקווירים של מלבורן 2023. מוגבל לצפייה מגיל 18 ומעלה בשל סצנות עירום, מין ואלימות. לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם הבמאי נייט דושקו והתסריטאי אמנון לורי

עקבות השפתיים שלך | The Trace of Your Lips

מקסיקו, 2023, 75 דקות, בימוי: ג'וליאן הרננדס

אלדו הוא בחור צעיר המתגורר באותו מתחם דירות שבו גר רומן, שחקן שעובד בסרטי פעולה סוג ב'. שניהם מבודדים כל אחד בדירתו, מכיוון שמגיפה פרצה בעולם והם חייבים לשמור על הוראות הבידוד. הם נפגשים באינטרנט ויכולים לדבר ואפילו לראות אחד את השני בשיחות וידאו, אבל לא להיפגש באופן אישי -עד שבסופו של דבר עולה הפיתוי לשבור את הסגר שלהם.

הבמאי המקסיקני ג'וליאן הרננדס חוקר כיצד מזינה הבדידות את התשוקה, ועד כמה האש הזו בוערת כשהבדידות הופכת לבידוד. הוא בורא עולם מוזר המזכיר לנו את ההיסטוריה הקרובה, אך גם משליך אותנו אל מגפה אחרת ואיומה. זהו סרט טעון מינית על תשוקות שמבעבעות מתחת לפחד ולזהירות. מוגבל לצפייה מגיל 18 ומעלה.

מתוך "עקבות השפתיים שלך"
מתוך "עקבות השפתיים שלך"

מרינט | Marinette

צרפת, 2023, 95 דקות, בימוי: ורג'יני ורייה

מהרגע הראשון שהיא בעטה בכדור, חייה של מרינט פישון סבבו סביב כדורגל. מי שהייתה מלכת השערים של צרפת נולדה בעיר כפרית שלא הייתה בה נבחרת בנות, אבל הכישרון העצום שלה דיבר בעד עצמו - וכך היא מצאה את עצמה מככבת בנבחרת הבנים המקומית. ההתמקדות בספורט עזרה לה להתמודד עם מערכת היחסים הרעילה בין הוריה, ובמקביל התלבטה מרינט האם לשמור על נטייתה המינית בסוד או לחיות בגאווה מחוץ לארון ולסכן את הקריירה שלה.

הבמאית-תסריטאית וירג'יני ורייה מביאה אל המסך הגדול סרט עלילתי סוחף על אחת הספורטאיות החשובות בתולדות צרפת. את הסרט מלווה פסקול תקופתי סוחף, עם עריכה אנרגטית וצילום דומיננטי, והוא מובל על ידי אחת הכוכבות העולות של הקולנוע הצרפתי, גאראנס מרייה ("נא", ”טיטאן“) בהופעה מהפנטת. "מרינט" הוא הוצג בשלל פסטיבלים, כולל פסטיבל טרייבקה 2023, וזכה בפרס הקהל בפסטיבל Thinking Football בספרד 2023.

יריב | Opponent

שוודיה, 2023, 119 דקות, בימוי: מילאד עלימי

אימאן הוא אלוף היאבקות לשעבר הנמלט מאיראן מולדתו מחשש לרדיפה בעקבות פשע אלים שביצע. יחד עם אשתו ושתי בנותיהם הוא נודד בין אכסניות פליטים בשוודיה. הוא מחפש דרכים להבטיח למשפחתו מגורים, ומרוויח כסף על ידי עבודה כשליח פיצות על אופנוע שלג. כשמרים נכנסת להריון שלישי במפתיע והשיחות עם רשויות ההגירה בשוודיה הופכות לקשות יותר, אימאן מחליט לחדש את הקריירה שלו כמתאבק, על אף הבטחתו למרים לא לעסוק שוב בספורט המסוכן. הוא מקווה שהצטרפות לנבחרת שוודיה תעזור לו לקבל אישור שהייה מיוחד כספורטאי - אבל ככל שהוא זוכה להצלחה, כך הסיבות העמוקות יותר שהובילו להימלטותו מאיראן עולות לפני השטח.

זוהי דרמה חברתית מורכבת ובעלת רבדים על התנגשות תרבויות וזהויות ועל האובדן של הפרטי בתוך הפוליטי. הסרט הוקרן במגוון פסטיבלים, זכה בשלל פרסים ונבחר להיות נציג שוודיה לאוסקר 2024.

מתוך "יריב"
מתוך "יריב"

עצמות ושמות | Bones and Names 

גרמניה, 2023, 104 דקות, בימוי: פביאן שטום

בוריס השחקן וג'ונתן הסופר הם זוג, אבל מערכת היחסים שלהם הגיעה לנקודה שבה הם יכולים לבלות את הערבים שלהם ביחד בנפרד: אחד שוכב במיטה וקורא תסריטים בעוד השני עובד ליד שולחן בחדר הסמוך. בוריס שוקע יותר ויותר לתוך חזרות לסרט חדש עם במאית שאפתנית שדרך עבודתה משפיעה על חייו באופן משמעותי; בינתיים, ג'ונתן מנסה להגדיר מחדש את קולו כסופר.

השניים חווים תקופה של ריחוק רגשי, בגידה באמון, פחד גדול מאובדן מערכת היחסים שלהם וגם חשש לאבד את העצמי בתוך הקשר.

זהו סרטו העלילתי הראשון של הבמאי, התסריטאי והשחקן פביאן שטום, שמתגלה כאחד הקולות הצעירים המעניינים ביותר בקולנוע הגרמני הנוכחי. שטום מצליח להפוך סצנות בנאליות ויומיומיות לכאורה לבלתי צפויות, בסרט שהוא הרהור אינטליגנטי ומשעשע על מערכות יחסים. הסרט הוקרן בשלל פסטיבלים וזכה בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר (מארי-לו סלם) בטקס שחקני המסך הגרמניים 2023 ובפרס התסריט הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים נייס 2023.

התשוקה היחידה שלי | My Sole Desire

צרפת, 2022, 119 דקות, בימוי: לוסי בורלטו

מופע חשפנות לצלילי רמיקס טכנו של "ריקוד פיית שזיף הסוכר" של צ'ייקובסקי, דקלומים של צ'כוב בערום, סטריפטיז סאטירה על מחאת האפודים הצהובים - כל זה ועוד מתרחש כחלק מהמופע במועדון החשפנות הפריזאי À Mon Seul Désir, מקום בו חשפניות בעלות יצר אומנותי יכולות לקחת סיכונים מקצועיים ואמנותיים ולאתגר את הקהל שמגיע למקום. מאנון (לואיז שביוט, המוכרת מסרטו של נדב לפיד "מילים נרדפות") היא צעירה חסרת מטרה המחפשת משמעות לחייה. היא מחליטה בספונטניות להתחיל לעבוד במועדון, ומתחברת מיידית עם הקולגות החדשות שלה,

ובמיוחד עם מיה (זיטה הנרו, "בידיים של אנני"), שחקנית שאפתנית עם בן זוג וילד. הקשר בין שתי הנשים מתעצם ככל שהן מבלות יותר זמן יחד ומאנון מוצאת את עצמה מתאהבת במיה. שתי הנשים פוצחות ברומן סודי במקום שבו חייב להיות גבול בין אהבה לעבודה.

הבמאית לוסי בורלטו יצרה סרט על עובדות מין במבט נשי לא שיפוטי. היא מתארת באופן מורכב את עולמן של הנשים שעובדות במועדון, והתוצאה היא מסע קולנועי מפתיע ויוצא דופן עם שחקניות מעולות בתפקידים הראשיים וגם מספר הופעות אורח מפתיעות, ביניהן מלוויל פּוּפּוֹ ("זמן לעזוב"), פליקס מריטו ("120 פעימות בדקה"), הבמאי האגדי פרדריק ויסמן והשחקנית אריאן לאבה (”הלובסטר"). מוגבל לצפייה מגיל 18 ומעלה בשל תכנים מיניים.

מתוך "התשוקה היחידה שלי"
מתוך "התשוקה היחידה שלי"

מחוץ לאוגנדה | Out of Uganda

שוויץ, 2023, 65 דקות, בימוי: רולנדה קולה, יוזף בורי

רק לפני חודשים ספורים הפרלמנט של אוגנדה העביר חוק נגד הקהילה הלהט"בית שהוא בין הקשים באפריקה, יבשת שבה הומוסקסואליות היא מחוץ לחוק ביותר מ-30 מדינות. בסרט הדוקומנטרי העוצמתי הזה אנו פוגשים את פיליפ, חוסיין, רמי ושאמי, ארבעה פליטים אוגנדים שהם הפנים האנושיות של משבר מתגלגל. בהמתנה למקלט בשווייץ, הגולים הללו - שני גברים הומוסקסואלים, לסבית ואישה טרנסג‘נדרית - חושפים באופן רגשי ופיזי את התחושה האיומה של להיות נרדף בארצך, ולפעמים על ידי משפחתך, על היותך מי שאתה.

"מחוץ לאוגנדה" חוקר בעדינות את סיפוריהם של גיבוריו, נותן במה למילותיהם, ובמקביל מפגיש את הקהל עם הפוליטיקאים ואנשי הדת המניעים את השנאה נגד הקהילה הגאה באוגנדה. התוצאה היא סרט המספק כמה מהרגעים החזקים והמרגשים ביותר שיוקרנו השנה בפסטיבל - ומהווה תמרור אזהרה מפני התהליכים המתרחשים בימים אלו בישראל.

סופשבוע גאווה 2024 יתקיים בסינמטק תל אביב בין ה-13 ל-16 ביוני 2024
פרטים נוספים ניתן למצוא באתר Tlvfest