פסטיבל הקולנוע הלסבי-ישראלי "לסבית קטלנית" חוזר לסינמטק בתל אביב אחרי הפסקת קורונה של שנתיים, והוא יביא זו השנה ה-15 יצירה נשית על כל גווניה. בפסטיבל, שיתקיים בשבת הבאה (12.11), יוקרנו שמונה סרטים קצרים עכשוויים (הרשימה בסוף הכתבה), העוסקים החוויות לסביות מנקודות מבט שונות: נערות, בגרות, התאהבות ופרידה. 

את הפסטיבל יזמו דנה זיו וענת ניר, וכבר בימים הראשונים הצטרפה אליהן כמנהלת אמנותית ושותפה חוקרת הקולנוע ויו"ר פורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל, ליאור אלפנט, שליוותה את הפסטיבל שנים רבות. השנה, החליפה את אלפנט בתפקיד המנהלת האמנותית והפעילה הפמיניסטית רז שפירא, אוצרת המשנה של יריד האמנות והעיצוב "צבע טרי".

"החזרה של הפסטיבל אחרי שנתיים של הפסקה לא מובנת מאליה והיא מאוד מרגשת", אמרה שפירא. "אנחנו זוכות להקרין שמונה סרטים חדשים ורעננים של במאיות מקומיות, שמציעות מבטים עכשוויים ושונים על החוויה הלסבית. בחרנו להקרין מקבץ של סרטים קצרים כדי להעניק את הבמה המשמעותית הזו לכמה שיותר יוצרות". יוזמות הפסטיבל, ניר וזיו, הוסיפו כי "בקהילה יש צמא אדיר לפגוש את סיפורי החיים שלנו על המסך הגדול, וכמובן לפגוש זו את זו באירוע גאלה שבו אנחנו חוגגות את עצמנו ואת היצירה המפוארת שלנו".

"לסבית קטלנית" יתקיים ביום שבת (ה-12.11) בסינמטק ת"א, החל מ-17:00

מספר הכרטיסים מוגבל
לאתר הפסטיבל

לסבית קטלנית, סינמטק ת"א (צילום: פסטיבל לסבית קטלנית, יחסי ציבור)
לסבית קטלנית, סינמטק ת"א | צילום: פסטיבל לסבית קטלנית, יחסי ציבור

מקבץ ראשון

אוקיי, לא משנה
תסריט ובימוי: יאלי ויס
צעירה לסבית מופנמת מוצאת את עצמה מחפשת אהבה במסיבת יום הולדת ולא יודעת מאיפה להתחיל.

הסנה הבוער
תסריט ובימוי: נועם גרייף
סיפור פואטי על פרידה מאהבה. דני אבלה על אהבה לזוגתה לשעבר, ונאחזת בעציץ שנתנה לה. אמה מאמינה שעליה לקבור את הזכרונות כדי להמשיך הלאה, אבל לאחר ששוקע האבק על הטקס נותר משהו חזק יותר, שאינו מתכלה.

שבי
תסריט ובימוי: רז בדו
נגה בת ה-16 מנסה לכתוב נאום להפגנה של שב"י, הארגון לשחרור בעלי החיים ישראל. לאה, הרכזת של הארגון, באה לעזור לה, אך יותר מכך, מעוררת אצל נגה תשוקות חדשות. נגה מדמיינת חופש לעצמה ולשאר היצורים החיים, אך בינתיים המילים מתבלבלות לה, והפער בין הצפוי ללא צפוי עוד ישאיר את חותמו.

מקריאה אישית
תסריט ובימוי: עומר קורן
״מקריאה אישית״ הוא מותחן פסיכולוגי המגולל מערכת יחסים הרסנית בין ליה, עוזרת אישית צעירה, לבין מעסיקתה הסופרת המפורסמת. במפגש בין העבר להווה, צפים האירועים שהוכחשו ומתערבלים לכדי תחושת מציאות מעורערת.

מקבץ שני

אלף לילה ולילה
תסריט ובימוי: אלה לאטמן
אלה היא קולנוענית שעושה סרט כדי להגיע ללבה של מישהי. בזמן הצילומים חוסאם, שותפה לדירה, מת. בעודה מתאבלת היא מכירה בחורה מסתורית ומקליטה איתה דיאלוג באמבטיה. הסרט מורכב משילוב האירועים האלה. 

שייך לענת
תסריט ובימוי: יובל ברנע
מרווה (27) קמה בבוקר ומגלה כי כל החפצים בביתה מכוסים בפתקים ועליהם הכיתוב "שייך לענת". היא מבינה שבת זוגה, ענת, הגדולה ממנה ב-20 שנה, עזבה אותה ומעתה עלייה להסתדר בכוחות עצמה. מרווה יוצאת למסע בין אנשים בחיפוש אחר כתף להישען עליה. באין פתרון ובניסיון נואש להחזיר את ענת, מרווה הולכת לבניין המשרדים בו ענת עובדת ושרה לה שיר אהבה לעיני כל.

סימן רכות
תסריט ובימוי: ויקטוריה אוצ'יטל
נטלי (17) מהגרת מברה"מ, וחברה הטוב אמיר (19), במאי פלסטיני, עוסקים ביצירה, במוצא ובמיניות בחיפה של מאי 1996. נטלי מביטה על העולם מבעד למצלמת ה-VHS, שהייתה שייכת לאביה ומסרבת לדבר ברוסית. למרות ההשתקה והזרות שחש, אמיר מתעקש להישמע בשפת אמו. במהלך ערב שבו הם מצלמים כתבה לקראת הבחירות הקרבות, הם פוגשים בשני צעירים רוסים שפותחים בפניהם אפשרויות חדשות.

אני ואת ואני
תסריט ובימוי: איילה ברבוי ונועה שוורץ
סיפור אהבתן של שתי נשים, זרות, שפגישה מקרית שולחת אותן למערבולת של פנטזיה. חיים שלמים מתגוללים בפנינו בזמן שלוקח להכין כוס קפה אחת.