ג'יין פונדה (צילום: Amanda Edwards, Getty Images)
צילום: Amanda Edwards, Getty Images

השחקנית ג'יין פונדה (82) היא האמא של הגיי-אייקונז ומאז נולדה בשנות השלושים היא לא מפסיקה לתת לנו סיבות להעריץ אותה. עוד בצעירותה לא הסתפקה רק בקטיפת אוסקרים או בלהמציא את עצמה מחדש שוב ושוב (קלטות הכושר שלה הן קלאסיקה), והיא ניהלה לצד כל זה חיי אקטיביזם סוערים - היא תמכה בפמיניזם כשזו עוד הייתה מילה נפיצה, התנגדה למלחמת וייטנאם והקדישה את כל מרצה למאבק בהתחממות הגלובלית. כמתבקש, גם חייה האישיים היו מלאי תהפוכות, מספיק בשביל לפרנס מגזיני רכילות במשך שנים (ולמלא את עמודיה של אוטוביוגרפיה עטורת שבחים). אבל עכשיו פונדה כובשת גם את טוויטר, בזכות סרטון שלה מהסבנטיז שהפך לוויראלי, בו היא מביעה עמדות באופן שמשאיר אבק לפוליטיקאים של 2020.

הסרטון שהופץ ברשתות החברתיות מציג ראיון של פונדה משנת 1979, שנערך במהלך מחאות ליל וייט. למי שלא מתמצאים בפרטים, מדובר במחאות שפרצו בעקבות רצח האקטיביסט הגאה הארווי מילק על רקע נטייתו המינית. פונדה לא הסתפקה בלהראות נוכחות בהפגנה, אלא גם אמרה באופן ברור: "גייז ולסביות סובלים מאפליה מבחינת תרבותית, פסיכולוגית, כלכלית ופוליטית. הם תנועה חזקה מאוד, במיוחד בסן פרנסיסקו. הם לא צריכים אותי, אבל הם אוהבים אותי, והם יודעים שאם נעבוד ביחד נוכל להיות חזקים יותר". 

כשהמראיין שאל אותה אם היא מרגישה שקהילת הלהט"ב "משתמשת בה", היא ענתה: "אני מקווה שהם ישתמשו בי. בשביל מה אני כאן אם לא כדי שאנשים טובים ישתמשו בי למען דברים טובים? כולם מנצלים - השאלה היא בשביל מה. ניצול למען תאוות בצע או מסיבות אנוכיות הוא דבר אחד. אבל אם אתם משתמשים אחד בשני בשביל דברים חיוביים, אז למה לא? כיחידים אין לנו הרבה כוח, אבל ביחד יש לנו המון". אנחנו חוזרים: השנה הייתה 1979.

אם זה לא היה מספיק בשביל להתאהב בה מחדש, פונדה העניקה לאחרונה ראיון לניו יורק טיימס, שסיפק לנו עוד ציטוט מדהים שלה: "אני עובדת עם אנשים צעירים מאוד", סיפרה, "כשפוגשים אותם, הם אומרים לך באיזה כינוי גוף לפנות אליהם. אני עוד מעט בת 83 - האם אני באמת צריכה להצהיר באיזה כינוי גוף אני רוצה שיפנו אליי? התשובה היא כן. כנראה יש עקומת למידה". לו רק הפוליטיקאים שלנו היו קצת יותר כמוה. 

בראיון המלא ניתן לצפות כאן