כבר יותר מחצי שנה שאלפי עובדים בענף התרבות מתקשים להתפרנס בצל מגפת הקורונה. בחודשים האלה, התיאטראות ובפרט תיאטראות הפרינג' ואולמות מופעים קטנים כמו צוותא נפתחו ונסגרו פעמים רבות מדי, מה ששיבש לחלוטין את הפעילות התרבותית בישראל. הסגר השני כבר מהווה מכה אנושה עבור אמנים, יוצרים, שחקנים, מוסיקאים ופועלי במה שקיוו כי תקופת החגים תביא בשורה חדשה. 

כמו שאר העובדים בישראל, גם אמנים ומוסדות תרבות התחילו להבין שהם מוכרחים להתחיל למצוא פתרונות יצירתיים למצב, אם ירצו להמשיך להופיע ולעבוד. רבים מהם מעלים הצגות וסרטים שעלו בעבר וכן מופעים חדשים לרשת. אחד מהם הוא הפרפורמר, הרקדן והשחקן אוריאל יקותיאל. 

אחרי שפרץ לחיינו בליין המסיבות "אריסה" עם קליפים מושקעים ואייקונים, כבש את המסך בריאליטי "המירוץ למיליון" וצילם קמפיין עם בר רפאלי, יצא אוריאל (32) לדרך חדשה ויצר את מופע הקברט "לא מעמיד פנים", שעלה בתחילת השבוע לרשת. "המון זמן התרוצץ לי בראש הרעיון של המופע ולא העזתי לצאת עם זה", סיפר אוריאל בשיחה עם mako, "בסוף אזרתי אומץ ונפגשתי עם מנכ"ל צוותא. הוא התלהב ומאז צוותא תומכת בי בטירוף מההתחלה ועד היום. זה דרבן אותי ונתן לי המון מוטיבציה". 

"לא מעמיד פנים" (צילום: עיצוב הפוסטר: בר אפרים)
"לא מעמיד פנים" | צילום: עיצוב הפוסטר: בר אפרים

אוריאל הרים מופע סטנד אפ קומי-מוסיקלי שרק אישיות כמותו יכולה להרים ומתאר את המאבק התמידי בין הדרך בה אנחנו מציגים את החיים שלנו כלפי חוץ, לבין "התדמית" שלנו בה אנחנו כלואים. "המופע מדבר על הדמויות השונות שאנחנו מציגים החוצה כלפי העולם, ואני מנסה להבין מה מסתתר מאחוריהן", הוא מסביר, "בגיל ההתבגרות כמעט במודע התחלתי להיות 'ההומו הליצני', כי הבנתי שזו הדרך היחידה שלא יצחקו עליי. במציאות היום, הערכים הכי חשובים הם יופי, עושר ופרסום, והמדדים הכי חשובים הם הטייטל שלנו בעבודה או כמות העוקבים שיש לנו. אז איך אנחנו מגלים את האדם האמיתי מאחורי הדמות והתדמית? זה משהו שאני נאבק בו כל יום. כאוריאל אין לי יותר מדי חברים בכלל".

המופע כמובן משלב נאמברים היסטריים, חילופי תלבושות, רקדנים ואיך לא - עקבים. "עבדתי על המופע חצי שנה, ובסוף הוא עלה רק פעם אחת מול קהל בחודש מרץ", נזכר אוריאל, "התגובות שקיבלתי היו מדהימות, אבל אז התחיל הסגר". 

חצי שנה עברה מאז, אבל אוריאל עוד לא הצליח לחזור לבמה. "התאכזבתי שוב ביולי, כשחשבנו ששוב פותחים את התיאטרון", הוא אומר, "התחלנו לפרסם את המופע ופתחנו מכירת כרטיסים, ואז שוב סגרו אותנו. הבנתי שהתיאטרון לא הולך להיפתח בזמן הקרוב – לפחות לא באופן פיזי".

אוריאל לא מתכוון להמתין להחלטת הממשלה בנושא והעלה את המופע המדובר לצפייה ברשת. בשונה ממופעים אחרים שצולמו ועלו לרשתות, הוא מבטיח שהצופים יחוו חוויה חדשנית ומיוחדת. "זו לא עוד הופעה בזום או בתיאטרון מצולם ממצלמה שעומדת בקצה האולם", הוא מספר, "המופע צולם ב-HD מלא, עם 8 זוויות צילום, סאונד נקי והתאמות שונות, כולל שילוב צילומים ממופע שצולם מול קהל חי. הקהל ירגיש שהוא רואה סרט". 

מתוך המופע "לא מעמיד פנים"  (צילום: יובל ויצמן)
מתוך המופע "לא מעמיד פנים" | צילום: יובל ויצמן

אז איך אתה מסתדר כאמן עצמאי ללא פרנסה?
"אני כבר חודשיים לא עוקב אחרי מה שקורה. אם אני קורא חדשות זה עושה לי ממש רע, הכל חוזר על עצמו, בכלל גיליתי מאבא שלי שיהיה סגר שני. כשיש משהו מספיק חשוב לדעת, איכשהו זה מגיע אליי. תקופת החגים הייתה יכולה להיות המוצלחת ביותר. המצב שלנו כאמנים ועצמאים הוא נורא, אפילו שתמיד עשיתי ויצרתי בהמון תחומים במקביל. אנחנו לא מקבלים דמי אבטלה ולא שום דבר, ושיש קצת ניצנים של עבודה, שוב סוגרים את המדינה. המצב נהיה גרוע יותר".

איכשהו הצלחת למצוא את הדרך לקהל. 
"בתקופה הזו חובה לחפש פתרונות, כי אני מאמין שהישראלים עדיין רוצים לצרוך תרבות וליהנות. בסגר הקודם ראיתי המון מופעים בזום והתבאסתי שחלקם לא היו באיכות טובה, ואני שמח שיצרתי משהו אחר. צוותא ואגף תרבות בעיריית תל אביב תמכו בי לאורך כל הדרך, עזרו לי לצלם ולהעלות את המופע ואני מברך על שיתוף הפעולה הזה". 

אתה מתגעגע לעמוד על במה?
"למזלי אני יכול לראות את התגובות של אנשים גם בלי שהם מולי באולם. המון אנשים כתבו לי בפרטי וגם באתר של המופע שהם נהנו מאוד. המגע הישיר עם הקהל חסר באמת, אבל בתור בן אדם הדבר היחיד שאני אוהב חוץ מלהופיע זה להיות לבד בבית. בגלל זה הסגר לא מפחיד אותי, אני אוהב מאוד לראות טלוויזיה בבית ולהיות לבד. זה הדבר שאני נהנה ממנו בזכות הקורונה".

זה מנוגד לתדמית שאתה מתחזק.
"יש מרחק אדיר בין הדמות שלי בטלוויזיה ובמועדון לבין הדמות הפרטית שלי, ואני עושה את זה במודע. אני אוהב להופיע ובמצב רוח המתאים אני יכול להיות במסיבה, לרקוד ולהצחיק את כולם. אבל מחוץ לזה, אין לי חבורות, יש לי חבר או שניים גייז וזהו. אני עכשיו בפעם הראשונה בחיים בקבוצת ווטסאפ שיש בה יותר מחמישה הומואים. כשהייתי במסיבה של עופר ניסים בפעם הראשונה בחיי זה היה כי הופעתי על הבמה".

מתוך המופע "לא מעמיד פנים" (צילום: יובל ויצמן)
מתוך המופע "לא מעמיד פנים" | צילום: יובל ויצמן

אז ככה מרגישים בשנות השלושים בחיים?
"במשך שש שנים הרשיתי לעצמי להתפרע, יצאתי בלי סוף, טסתי והופעתי מלא בחו"ל. לא היה לי שום עוגן בחיים, קמתי מתי שרציתי והלכתי לישון מתי שהתחשק לי. היום אני מחפש לייצר לעצמי סביבה יציבה יותר. אימצתי כלב, שגם יכריח אותי לסגל סדר יום קבוע, חצי מהזמן אני אומר לעצמי שזו טעות ובחצי השני אני ממש נהנה איתו".

נפגש בקרוב על הבמות?
"גם אם אחרי החגים נחזור להציג כרגיל, צריך לקחת בחשבון שיש המון מובטלים. הרבה מהם לא יכולים להוציא כסף על בילויים ואחרים לא ירגישו בטוח ללכת להופעות. המופע המצולם פותח בשבילי דרך נוספת להמשיך לעבוד ואני שמח שאני מצלם מופעים לתיאטראות נוספים, גם בדגש על איכות שידור כמו טלוויזיה. אני מאמין שבקרוב מאוד כולם יצטרכו להתקדם לאונליין". 

עלות כרטיס למופע: 35 ש"ח
כרטיסים ניתן לרכוש באתר המופע ובאתר צוותא