בחודשים האחרונים הייתי ממובילי מחאת המילואימניקים הגאים למשפחות שכולות גאות. המחאה צברה לא מעט הישגים, כשהמשמעותי שבהם הינו הכרה רשמית של שר הביטחון ליברמן במשפחות שכולות גאות כשוות לכל דבר ועניין. כשהסערה שככה מעט סביב המאבק, החלטנו שלאור ההיענות המדהימה של הציבור ושל משרתי כוחות הביטחון הגאים בפרט, צריך לצעוד בירושלים כגוש של משרתים גאים ולהראות לחברה הישראלית שישנם קצינים, חיילים, שוטרים, מכבי אש ואנשי ביטחון והצלה רבים מתוך הקהילה הגאה. 

>> צפו: 100 שנים של תחתוני גברים ב-3 דקות

>> יצאה מהארון - וזכתה לתגובה הכי לא צפויה

צעידה בגושים שכאלה היא דבר מקובל מאוד במצעדי גאווה בעולם כולו, ורק לפני מספר שבועות שוטר הציע לבן זוגו נישואים במצעד בלונדון בעודו לובש מדים. פרסמתי אירוע בפייסבוק בשם "כוחות הביטחון למען שיווין" וחיכיתי לראות אם תהיה היענות. תוך כמה שעות קיבלתי הודעות מעשרות אנשים שרצו להשתתף, אך לצד ההודעות הללו קיבלתי גם לא מעט הודעות מטרידות בדבר מפקדים שלא מאשרים לחיילים שלהם לצעוד. משום שלא הבנתי מדוע אין לחיילים בשירות פעיל אישור לצעוד במצעד פניתי לצה"ל בעצמי. תגובת המערכת הצבאית הייתה שהמצעד הינו "תהלוכה פוליטית" ולכן אסור לחיילים לצעוד בו.

ארכיון (צילום: דו"צ)
"נטייה מינית איננה עניין פוליטי" | צילום: דו"צ

הטיעון שמצעד הגאווה הינו "תהלוכה פוליטית" מופרך מיסודו ומעיד על צביעות עצומה מצד המערכת הצבאית. ראשית, נטייה מינית איננה עניין פוליטי, אדם לא בוחר להיות להט"ב אלא נולד כזה, ולכן באופן שאינו מפתיע ישנם תאים גאים הן בליכוד והן במפלגת חד"ש. להגדיר את מצעד הגאווה, שכל כולו מוקדש לביטוי הזהות המינית והמגדרית של כל אדם, כאירוע פוליטי הינו בגדר הטעיית ציבור החיילים במקרה הטוב, ופגיעה בחופש הביטוי של חיילים גאים במקרה הרע.

שנית, צה"ל מתגאה בכך שהוא צבא ליברלי ופרוגרסיבי ובאמת יש לו המון במה להתגאות. צה"ל עובד קשה כדי ליצור אקלים שירות בטוח לחיילים גאים המשרתים בו, ישנם לא מעט חיילים וקצינים בכירים המשרתים בגאווה מחוץ לארון, ולאחרונה צה"ל אף החל לממן טיפולים הורמונליים לחיילים טרנסג'נדרים כדי לשלבם בתוך המערכת הצבאית כחיילים מן המניין. בנוסף צה"ל שולח משלחות חיילים גאים לחו"ל כדי להציג את העשייה של הצבא בתחום שילוב החיילים הגאים. אז איך יכול להיות שצה"ל, שעושה כל כך הרבה למען חייליו הגאים, לא מאשר להם לצעוד במצעד הגאווה? מה עומד מאחורי ההחלטה התמוהה הזאת?

עומר נחמני
בואו לצעוד איתו על מדים מלאים במצעד בירושלים

בימים בהם עומדים למנות רבצ"ר מיזוגן והומופוב, שאמר שהלהטב"ים הם חולים שצריכים עזרה, כשבבאר שבע אנשי דת מנסים לסכל את המצעד בגלל שהוא יפגע ב"רגשות האוכלוסיה הדתית", ישנו צורך עליון להראות כי הקהילה הגאה נמצאת, נוכחת ופעילה בכל מקום, גם בצבא, במשטרה, במד"א ובכל זרועות הביטחון וההצלה. אנחנו חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית ולא ניתן לאף אחד להשתיק אותנו ולהעלים אותנו. 

תגובתו הרשמית של דובר צה"ל לפניה שלנו היא שהם "עובדים בימים אלה על שינוי הפקודה בנוגע למצעד הגאווה". לכן אני מזמין את כלל משרתי כוחות הביטחון וההצלה להצטרף אלי ולעוד קצינים ומפקדים, בסדיר ומילואים, ולעזור לצה"ל לשנות את הפקודה המופרכת שלו (אותה הוא מבטיח לשנות כבר מ-2014) ולצעוד על מדים מלאים, לראשונה אי פעם במצעד בישראל, בשבוע הבא במצעד הגאווה בירושלים. בואו ביחד נראה למדינת ישראל שצה״ל הוא הצבא של כולם וכולן.

>> מי צריך קונדום כשיש PrEP?

>> 9 הצעות הנישואים הכי גאות ומרגשות שראיתם