יוחנן זה הבן שלי. הוא גאה ביותר ממובן אחד, אבל בעיקר גאה לשרת את המדינה שלו, בדיוק כפי שמצופה ממנו ומכל בני גילו. כל איש ואישה במדינת ישראל יכולים להביע את דעתם, הלוא חופש הביטוי הוא ערך עליון במדינה דמוקרטית כמו ישראל, אז כמה כואב היה לראות אדם בוגר ואינטלקטואל כמו ינון מגל משתמש בנער מקסים רק כדי להתנגח במערכת שלמה. 

אני אולי לא אובייקטיבית, אבל יוחנן שלי הוא נער מדהים שאוהב לרקוד ולשמח אנשים אחרים. צבא ההגנה לישראל היה זה שבחר אותו כדי לייצג את יחידת מיטב, כדי להיות שופר של הצבא עבור דור המתגייסים הבא. גם צה"ל כבר מבין שכדי לעודד את הנוער להתגייס בהמוניו צריך לדבר אליו בשפה עכשווית, שאולי זרה לחלקנו, אבל נוגעת בליבם של בני הנוער. 

לפני שינון מגל וכל תומכיו ימשיכו לצקצק בלשונם, לטפוח לעצמם טפיחות "גבר גבר" ולהתגאות בלוחמים ששוכבים בתעלות ומגנים על המדינה, בואו נעמיד דברים על דיוקם. הצבא הוא זה שהקים את יחידת הטיקטוק והצבא גם מבין שיוחנן הוא חייל ראוי למדים, זאת למרות שהוא לא קורץ מהחומרים מהם קורצו לוחמים קרביים עם רעל בעיניים. צה"ל הוא גם זה שאמון על רוב התכנים שיוחנן מפרסם ברשתות החברתיות - ומאשר אותם. 

@yochanan.ohev.kpop

i love army

♬ Talk that Talk - TWICE

יוחנן עולה די חדש מאוסטרליה ויכל מאלף סיבות שונות ומגוונות להשתחרר משירות צבאי, אבל הוא ממש התעקש לעשות זאת. עבור בני ובנות נוער רבים הגיוס לשירות צבאי עלול להיות מאיים ומפחיד, ובתפקידו כטיקטוקר ביחידת מיטב יוחנן "מקליל" עבורם את הנושא ומראה שהשד לא כזה נורא. הוא חושף בפני רבים, שמדיום התקשורת העיקרי עבורם הוא טיקטוק, את סוגי היחידות הצבאיות, איך שרשרת הגיוס מתנהלת ומנגיש אינפורמציה רבה אותם יצטרכו לעכל לפני הגיוס. 

יוחנן לא מזלזל בצה"ל, ההיפך הוא הנכון. יוחנן מראה את צה"ל על כל גווניו ומוכיח שמדובר במקום פלורליסטי שמקבל את כולם - שמדובר בצבא העם. לא כולם לוחמים ולא כולם יכולים להיות לוחמים, אבל זה לא אומר שהם מביישים את הצבא. 

יוחנן טווינה וענת שכטר (צילום: פרטי)
יוחנן טווינה וענת שכטר | צילום: פרטי

עוד מגל טען, כפי שפורסם ב-mako, שתפקיד הצבא הוא למגר את "אויבינו האכזריים", התבטאות מסוכנת לדעתי, אבל הוא שכח שלצה"ל יש גם תפקיד חברתי - לשמש ככור היתוך וכמקום שיתרום להעצמה ולצמיחה של בני הנוער בישראל. חברה מתוקנת היא כזו שמקבלת את כל הגוונים, שחוגגת את ניצחונה על אויבינו בכך שהיא טובה ונאורה מהם. חברה מוארת ומאירה. אז אנא ממך, במקום ללבות שנאה וקונפליקט, תחבק את כל חיילי צה"ל באשר הם. ואם כבר בחרת להביע דעה, לא צריך להשתמש בבני נוער כדי להמחיש אותה. 

הקלה אחת גדולה יש לי בתמיכה האדירה שיש לבן שלי מכל הסובבים אותו, לכן הוא נפגע רק קצת מההערה שלך. אני לעומתו, כאמא, נפגעתי יותר. גם אתה הורה, ינון, כיצד היית מרגיש אילו היית עומד במקומי היום? איך העזת ללעוג לנער הצעיר ממך בשלושה עשורים? מעולם לא שמעת על תוצאותיה ההרסניות של בריונות ברשת? האם אינך מודע לעובדה שמרבית הנוער הגאה חווה בריונות בסביבתו הקרובה? 

גם אם אתה, כפי שטענת, לא התכוונת לירות לעברו חיצים, העמדת את יוחנן בני כליצן במרכז, עודדת רבים להתבטא בצורה הומופובית וחיזקת את הדה לגיטימציה של להט"ב במערכת הצבאית. דבר אחד טוב לא יצא מכך. אולי להבא תשכיל לצייץ על דברים בעלי משמעות ותוותר על ציוצי השנאה. בכל זאת - יש לך אחריות ציבורית.