שלום לך נפתלי בנט.

זה היה שבוע קצת משונה. ביום חמישי שעבר עלה לאינסטגרם דיאלוג נהדר שלך עם מעיין אדם ושם קבעת נחרצות: "כל הזכויות האזרחיות שיש לאדם סטרייט בישראל צריכות להיות גם ללהט"בים". זה שימח אותי מאוד. חמישה ימים עברו, בצלאל סמוטריץ' תקף בראיון, ומיד עלית לשידור בגלי צה"ל ואמרת: "אני לא מחויב לקדם חקיקה לטובת הקהילה". בום. זה נגמר בסערת רשת. אני יכול להעיד, כמי שצייץ טוויט עדין ומנומס ("זה היה זריז. ומאוד מאכזב. אבל טוב לדעת"), שמעולם לא קיבלתי בטוויטר כל כך הרבה תגובות חיוביות, בזמן כל כך קצר.

בהתחלה נעלבתי ממך. מה, אתה עושה מאיתנו צחוק? אבל כשחשבתי על הדברים יותר לעומק, הייתה לי תחושה שאתה פשוט לא מבין מספיק את סוגיית זכויות הלהט"ב והמפגש שלה עם מפלגה כמו ימינה. למה כשזה מגיע אליך, יש לה משמעות מיוחדת במערכת בחירות. מזכיר לך את התיכוניסטים מ-2015 עם החולצות "יש לי שני אבות ואני לא מתנצל", שעלו לך אז בהמון מנדטים.

בינימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel Flash90)
"ביבי מעולם לא הזיז אצבע לטובת הקהילה, אבל הוא דיבר יפה". נתניהו | צילום: Yonatan Sindel Flash90

הימים ימי סקרים, ואתה סימנת את עצמך כיורש הרציני ביותר לבנימין נתניהו. גם בחוגי המרכז-שמאל, יש יותר ויותר אנשים שרואים בך אופציה. ומאחר שכך, אני חושב שהגיע הזמן להסביר לך משהו. קודם כל והכי חשוב, כשמדברים על קהילת הלהט"ב, לא מדברים רק עלינו. בעשור האחרון הנושא שלנו הפך לנייר לקמוס לכל זכויות הקהל החילוני באשר הוא. המלחמה הצודקת שלנו נוכחת מאוד באוויר ומאוד פשוטה להבנה. לכן הרוב החילוני רואה ביחס כלפינו אינדיקציה להמון דברים אחרים. הם מתחבאים מאחורי הגב שלנו. אתה לא רואה אותם, אבל הם שם.

כמה אפשר לריב על פתיחת חנויות וסופרמרקטים בשבת? או על הדתה מופשטת במערכת החינוך? או בצה"ל? למי באמת יש כח לצאת להפגנות בעניין הזה? ולכן החילונים מתפשרים עלינו. הם מבינים שמי שתומך בנו, כנראה מחזיק בתפיסת עולם הגיונית גם בשאר הסוגיות של דת ומדינה. כשאתה מדבר על הלהט"ב, נפתלי, העם שומע אותך מדבר על שירת נשים, כדורגל בשבת, חתונות אזרחיות, גיור ונשים בקורס טיס. הדיון בזכויות הלהט"ב הוא המסר הכללי שלך לאזרחי ישראל שאינם חלק מהציונות הדתית או החרדית.

אני מאמין לך שאתה רוצה לאחד את הקרעים בעם. קשה לי לחשוב על פוליטיקאי שפוי, שלא מבין שהדבר הנורא מכל כרגע הוא ההצלחה של בנימין נתניהו בשיסוי פלגי העם זה בזה. בהתחשב ברקורד שלך, שכולל בין היתר ארוחה זוגית עם אסי עזר ואלברט אסקולה, אני מאמין שאתה לא אדם חשוך. אלא מה, אתה בא ממסורת דתית, ולמרות הרקע האמריקאי החזק, לא באמת הפנמת את האופן שבו יהדות ארצות הברית למשל התמודדה עם הקהילה שלנו. אתה עדיין שבוי בקלישאות הישנות, מה שכתוב בתנ"ך, ובהלכה, ואין מה לעשות. וזאת הטעות שלך. באמריקה גם אורתודוכסים (לא חסידים) מקבלים אותנו באופן מלא.

זה הרגע לתת גם מעצמי. אני איש שמאל, בעיני תנועת ההתנחלות היא האסון הכי גדול שקרה לנו מאז מלחמת יום כיפור. שנים הייתי בטוח שמעבר לירושלים וגוש עציון, יבוא יום וכל ההתנחלויות יפורקו ונחלק את הארץ לשניים, כמו שנכון, ונפרד לשלום מהעם הפלסטיני. אלא מה, לפני עשור וחצי, עשור אחרי רצח רבין, הבנתי שזה לא יקרה. ההתנחלויות הן עובדה קיימת. הקו הירוק מת. אם רוצים פתרון, צריך לנסח משהו חדש, מבוסס מציאות קיימת. הבנתי שאחרי 40 שנה זאת בדיחה לחשוב שאפשר להרוס את אריאל ולגרש את תושביה.

עכשיו בוא נתרגם את זה ללהט"ב. יש בישראל קהילה ענקית. במצעד הגאווה בתל אביב משתתפים מידי שנה 200,000 איש. יש כבר אלפי זוגות נשואים (שהתחתנו בחו"ל ובחסות בית המשפט העליון נרשמו כחוק בתעודות הזהות), יש אלפי ילדים מהורות משותפת או מפונדקאות. צה"ל מגייס באהבה טרנסיות וטרנסים. יותר מזה, יש עוד ועוד בני ובנות קהילה בישובים ביהודה ושומרון. יש ביניהם אפילו כאלה שמצביעים לך. בגוש עציון יש כבר קבוצת תמיכה להורי להט"ב. הגיע הזמן להחליף דיסקט.

אנחנו שווים יותר מהסמוטריצ'ים

רק לפני שבוע פרסם הרב בני לאו קובץ מצוין שמסביר איך יכולה הציונות הדתית לחיות עם משפחות להט"ביות ולקבל אותן. הרב בני לאו הוא לא סתם דג רקק, הוא בשר מבשרכם. תאמץ אותו. השבוע גם הוקרן בהוט 8 "חתונה הפוכה", סרטו המעולה של הרב מרדכי ורדי, גם הוא משלכם, על הזוועה שבחתונה בין הומו לסטרייטית ולהפך. מה שאני מנסה לומר הוא שאם אתה באמת רוצה לפצח את העניין הזה אתה חייב לתת עבודה בתוך המגזר שלך. אתה חייב להתמודד עם הרב יגאל לוינשטיין, וגם עם בצלאל סמוטריץ'. זה לא יכול להימשך כך שהשותפה שלך איילת שקד, שהיא חילונית שגרה בסביבה חילונית, מאמצת את העמדות הכי שמרניות כדי להכשיר את עצמה בעיני החברים מהמכינה בעלי.   

ואם אתה צריך אילן גבוה להיתלות בו, בוא נדבר על האפיפיור. שנינו יודעים שהכנסייה הקתולית היא גרועה יותר מנטורי קרתא. אין גירושים, אין הפלות, יש מלא כמרים פדופילים שהכנסייה מעבירה ממקום למקום. כך לפחות היה עד לשנים האחרונות. והנה, האפיפיור הנוכחי, למרות שהוא בן 83, וכנגד כל הסיכויים, הודיע השבוע שהוא בעד נישואים אזרחיים ללהט"ב. זאת פצצת אטום. אם הוא יכול לשנות גישה של מוסד כל כך מאובן, גם כבוד הרב אלי סדן יכול לחשב מסלול מחדש. תסביר לו ולחברים שלו, מה הרגשת כשפגשת הומואים בוגרי ישיבות באיג"י. אגב, תסביר את זה פעם גם לסמוטריץ'.

איגי (צילום: באדיבות איגי צילום ערן אבן)
"כמו שדאגת להם אתה יכול לדאוג גם לשאר". פעילי איג"י | צילום: באדיבות איגי צילום ערן אבן

יכול להיות שאתה סופק עכשיו כפיים ואומר "אולי בעולם אוטופי" או "הוא כל כך תמים". קבל את משפט המחץ: אם החילונים יחשבו שאתה נגד הלהט"ב, לא תהיה ראש ממשלה. בעיה. אז בוא ואקל עליך. איש לא מצפה ממך, אם תנצח בבחירות, להגיד על הדוכן מיד עם תום ההשבעה "ועכשיו נעבור להצבעה לאישור חתונות גאות. כבר הערב אחתן זוג טרנסי באשקלון. בואו בהמוניכם". אני מודע בהחלט למורכבות של קואליציות בישראל.

קח למשל את נתניהו; בשנים האחרונות הוא יצא מגדרו כדי לתמוך בקהילה בדיבורים. הוא אפילו קידם מאוד ליכודניק הומו (אבל בוא לא ניכנס לפינה הזאת). נתניהו מעולם לא הזיז אצבע לטובת הקהילה, אבל לדבר הוא דיבר יפה, ולמשך תקופה מסוימת זה אפילו הספיק. בגלל זה המשפט "אני לא מחויב לחוקק חוקים למען הלהט"ב" הוא כל כך אומלל. כי איש לא מבקש ממך לדבר במר"צית. אם נניח היית אומר "אני מאמין שלאנשים האלה מגיע שוויון, ואעשה כמיטב יכולתי בהתאם לנסיבות" היית נשאר ממש יבש.

יש כאן משהו עמוק יותר. אתה חייב לשכנע את סביבתך לזנוח את התפיסה המיושנת של שחור-לבן. העסק הזה עם הומואים הם השטן כבר לא רלוונטי. גם ליצמן ודרעי, שישבו מול אוחנה ואיציק שמולי בממשלה, מבינים את זה. גם ח"כ גפני וח"כ שולי מועלם שצריכים לדבר יפה עם יו"ר ועדת הכנסת איתן גינצבורג מבינים את זה. כולם מכירים את יו"ר מר"צ הנכבד ניצן הורוביץ.  ועוד לא הזכרנו גם את עידן רול ויוראי הרצנו להב. כבר לא ברור מה יש בכנסת יותר, הומואים או תושבי התנחלויות. גם אם המסדרונות מלאים בלוביסטים חרדים ודתיים.

כמו שידעת במשרד החינוך לדאוג שאיג"י, ארגון הנוער הגאה, יקבל את התקציב שמגיע לו, אתה יכול ליזום בינתיים דברים אחרים, שאינם חוקים. למשל להביע תמיכה בהקמת הועדה הבינמשרדית למען הקהילה הטרנסית, או להודיע שאתה בעד תיקון חוק הפונדקאות (שחייב ממילא להתבצע לפני מרץ) או בעד שהביטוח הלאומי יחזיר כסף לזוגות הומואים שנאלצו לנסוע לארצות הברית כדי להביא ילד לעולם.

אם בא לך להיות ממש נועז, וגם להרוג שתי ציפורים במכה, דע לך שהמקבילה הגדולה של זכויות הלהט"ב אצל חילונים הוא בית המשפט העליון. המוסד הנהדר הזה, שימש במשך עשרות שנים עלה תאנה לכנסת שלא רצתה להתמודד עם חרדים ועם עוולות שנעשות כלפי פלסטינים בירושלים ובגדה המערבית. אתה, כמו גם שרת המשפטים שלעבר, סימנתם את בית המשפט העליון כמטרה. מטרה מאוד גרועה. אצל הרבה חילונים היא קצת דיל ברייקר. אז גם בעניין הזה אתה יכול לאמץ קו מחשבה חדש שמסביר שמכיוון שהבג"ץ ובית המשפט העליון העניקו לקהילה הגאה את כל זכויותיה בישראל, אתה מבין שסוגיית בית המשפט היא יותר מורכבת, ותטפל בה ביתר עדינות והתחשבות. במילים אחרות: תשאיר את המשרד הזה לשותפים קואליציוניים מהצד הנכון.

יאיר לפיד מגיב להצהרתו של עפר שלח (צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ", קשת12)
"דבר קצת עם יאיר, הוא מבין בזה". לפיד | צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ", קשת12

תראה, נפתלי, אני לא אצביע לך בבחירות הקרובות. בזה אין ספק. אבל בתוך עשרים ומשהו המנדטים שיש לך בסקרים, יש לדעתי לפחות עשרה, שאמירות גרועות שלך בענייני הקהילה, פלוס סמוטריץ' זחוח במקום 3, יכולים לגרום להם להתאדות תוך שבוע. אז נכון, זכויות הלהט"ב הן ממש לא הנושא הכי חשוב כרגע בעולם, אבל כמו שאמרתי, הן סמל לדבר גדול בהרבה. לכן אני מציע לך להגיע למערכת הבחירות מוכן. אתה יכול להודיע שתמצא לך יועץ לענייני הקהילה. אתה יכול להזמין נציגים מארגונים ולהקדיש כמה שעות כדי להקשיב, להבין, ובעיקר לגבש מדיניות חדשה ומחדשת.

מדיניות כזאת היא לא רק עשיית צדק, היא גם תסמן אותך בעיני מצביעי מרכז ואפילו בשמאל, כמישהו שזנח את הימין הקיצוני המשיחי וכשיר לעמוד בראש. בהנחה שאתה מאמין שמגיע לנו שוויון זכויות, זה גם לא מהלך כל כך קשה. מזכיר לך שבבחירות האחרונות הבאתם שישה מנדטים. הסמוטריצ'ים, אם יורשה לי, שווים הרבה פחות מאיתנו בקלפי. אז שיהיה לך ולנו בהצלחה. ותדבר קצת עם יאיר לפיד. הוא ממש מבין בזה.