ראו זה פלא – אני ד"ר ענת שיוביץ, ד"ר לביולוגיה מולקולרית מטעם ביה"ס לרפואה הדסה עין-כרם, ראויה לעמוד בראש מסלול במכללה מכובדת מהמובילות בארץ? "ודאי, למה לא"?, יצקצקו השומעים. אני ראויה להוביל מאות סטודנטים בדרכם אל הוראה אחרת, חושבת, יוצרת, מותאמת למאה העשרים? "איזו שאלה", יהנהנו המכירים את העשייה, "הרי את עושה זאת נפלא!". אני ראויה ללמד את נבכי הביולוגיה המולקולרית והגנטיקה קהל גדול של סטודנטים? ראויה לפרסם תצלומים בתערוכות ולהוציא לאור ספרים, החדש אודות תרבותה של קובה ומנהגיה? "בהחלט מותר, בהחלט". אולם להביא ילדים אל העולם? "לא ולא! עד כאן! אסור! את זה עשי בחו"ל ושלמי ממיטב כספך!".

ברוכים הבאים אל חוקי האבסורד. אני, מרצה וראש מסלול במכללה האקדמית לחינוך על שם קיי, מנועה מלהביא ילדים אל העולם על פי בחירתי ובכפוף להחלטותיי הזוגיות. נכון, במקרה שלנו, זוג נשים, הסיפור פשוט, אך מה עם מאות ואלפי חבריי, הגברים ההומואים, שזקוקים לתמיכה ביולוגית בהחלטתם הכה פרטית ואינטימית?

הרי על פי הגיונו של החוק, גם זוגות נשים כמוני וזוגתי, ד"ר אתי כוכבי, אשת חינוך מהבכירות בארץ, מרצה ומובילה בתקשוב, היו מנועות מלהביא ילדים אל העולם. אך ראו זה פלא – אני ראויה להוביל פרחי הוראה בדרך החתחתים הקשה בדרך להוראה נכונה, מותאמת, מכילה, בונה ומבנה. אני ראויה להנחות פרחי הוראה בתוך בתי הספר עצמם אודות דרך הוראתן, ראויה לבנות בהן רגישות, הכלה והבנה כלפי ילדים, ראויה להנחות אותן להיות מורות יצירתיות המטפחות חשיבה עצמאית וביקורתית בקרב ילדים. אך זכות לילדים משלי? אין.

קשה לי לצאת בביקורת כנגד מדינתי. אני, לסבית דתיה וציונית (כן, מילה שכמעט פסה מן העולם) בכל רמ"ח איברי. אני מרצה ומחנכת מאות סטודנטים גם לאהבת המדינה וגאה בכך, אני אוהבת את מדינתי בכל נשימה מנשימות אפי ואעשה הכל למענך, מדינתי, אך למה נטשת אותי בהחלטה החשובה מכל? מדוע ננטשתי עכשיו?

אני קוראת לכם תלמידיי, אני קוראת לכם סטודנטים יקרים, אני קוראת לכם עמיתיי לעבודה – הפעם הצטרפו למאבק. זכותי להקים משפחה אינה נופלת מזכותכם שלכם. הפעם הכה החוק במקום הרגיש מכולם. לא נפסיק ליצור, לא נפסיק לחנך, לא נפסיק לאהוב את המדינה, אך גם לא נוותר על זכותנו הבסיסית להורות!

>> יום היסטורי: "ניצחנו בענק, המחאה רק החלה"

>> חוק הפונדקאות הוא רק הגפרור שהצית את השריפה

הכותבת היא ראש תכנית ההכשרה לבית הספר היסודי, מרצה לביולוגיה מולקולרית, לגנטיקה ולתקשוב במכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע