שר הביטחון יואב גלנט הודיע הבוקר (רביעי) כי בחר בכתב והפרשן הצבאי טל לב-רם למפקד הקבוע של גלי צה"ל. זאת לאחר יותר משנתיים שבהן לתחנה היה מפקד זמני. לב-רם יחליף את דני זקן, ששימש ממלא מקום מפקד התחנה בשנה האחרונה, אחרי ששר הביטחון ראיין אתמול את שלושת המתמודדים שהמליצה עליהם הוועדה המייעצת, ו"החליט כי העיתונאי טל לב-רם הוא המתאים ביותר", כפי שנמסר בהודעת השר.

לב-רם משמש משנת 2008 ככתב ופרשן צבאי, תחילה בגלי צה"ל, שם היה כתב במשך כעשור, ובהמשך במעריב ובתחנת הרדיו 103FM. כמו כן, לב-רם מכהן כראש תא הכתבים הצבאיים. בשירותו הצבאי מילא לב-רם שורת תפקידים כקצין קרבי בחטיבת הנח"ל, בבה"ד 1 וכן שירת בדובר צה"ל כדובר פיקוד הדרום - שם גם שימש בין השאר בתפקיד הדובר של גלנט בזמן שהיה מפקד פיקוד הדרום.

בהודעת גלנט נמסר כי "שר הביטחון סבור כי עברו המקצועי של לב-רם והיכרותו העמוקה עם המערכת הביטחונית והצבאית הן ככתב ופרשן והן כמפקד ולוחם, יהוו בסיס לחיבור בין תחנת גלי צה"ל לקהל החיילים, ויתרמו לאופייה הייחודי של התחנה כגוף תקשורת מוביל וכיחידה צבאית, זאת בהמשך להמלצות הוועדה בראשות מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (במיל') אייל זמיר. שר הביטחון הודה לדני זקן על פועלו בשנה האחרונה ואיחל הצלחה רבה לטל לב-רם עם היבחרו לתפקיד". 

דני זקן
המפקד הזמני בשנה האחרונה. דני זקן

אמש תקף שר התקשורת שלמה קרעי בחריפות את שר הביטחון גלנט על רקע המינוי הצפוי. "לצערי הרב, נדמה ששר הביטחון שנבחר על ידי הליכוד וקיבל מנדט מהימין להיות שר הביטחון של מדינת ישראל, החליט כבר מזמן לצאת לכיוון פוליטי הפוך", כתב קרעי.

בהודעתו התייחס קרעי גם למועמדותן של העיתונאיות אילאיל שחר ונורית קנטי, שהיו בין שלושת השמות הסופיים שהגישה הוועדה לשר הביטחון, וכתב כי "למנות איש שמאל מובהק למפקד גלי צה"ל בתקופה כל כך רגישה, או את אחת משתי מועמדות הקש מהשמאל הקיצוני, במקום להפריט את התחנה או להפוך אותה לצבאית בלבד למען החיילים, בלי אקטואליה או לכל הפחות להשאיר אדם אובייקטיבי ומאחד כמו דני זקן, זה בושה וחרפה. השר גלנט, אין לך מנדט למנוע תקשורת הוגנת מהציבור שבחר בך".

אתמול פורסמו נתוני סקר TGI לשנת 2023, מהם עלה כי תחנות גל"צ חוו עלייה (אם כי לא באופן מובהק) בנתוני ההאזנה בשנה שעברה, שברובה הייתה התחנה תחת ניהולו של דני זקן - שמונה לתפקיד במרץ. לפי הנתונים, תחנת גלגלצ שומרת על מקומה כתחנת הרדיו המאוזנת בישראל ורושמת עלייה ביחס ל-2022 (מ-26.1% ל-27.6%), כשגם גלי צה"ל מתחזקת מ-19.5% ל-20.3%. זאת לצד ירידה בנתוני ההאזנה של כאן רשת ב' של התאגיד (מ-21.0% ב-2022 ל-20.6% ב-2023), וירידה בנתונים השנתיים של מרבית התחנות האזוריות.

מאז מונה לתפקיד בתחילת השנה שעברה, ניסה זקן להוביל שורה של שינויים בתחנה הצבאית. בין השאר, החליט זקן במהלך תפקידו על רפורמה בתהליכי הקבלה והמיון לתחנה, וכן הטמעת קוד אתי חדש שייושם בשידורים. חלק מהחלטותיו של זקן גם הובילו להתנגחות עם כמה מהמגישים הבכירים בתחנה, כמו רזי ברקאי, שבמקרים מסוימים גם הובילו לעזיבתם. עוד החליט זקן, בין השאר, על שינויים גם בתחנה המוזיקלית גלגלצ, כפי שפורסם ב-mako.