שדרן הרדיו ספי עובדיה פנה הערב (ג') במכתב לממלא מקום מפקד גלי צה"ל, דני זקן, באמצעות עורכי דין, בטענה כי מפקד התחנה "מתערב באופן חמור בעבודה העיתונאית משיקולים זרים, אישיים ופסולים".

עובדיה מגיש באופן קבוע את התוכנית היומית "ספי ויניר" בתחנה הצבאית. במכתב, שהגיע לידי mako, מתאר עובדיה את מה שהתרחש לפני כחודש מאז השמיע בשידור ביקורת בתוכניתו על הפרשן הפוליטי של ערוץ 14 וגלי ישראל יעקב ברדוגו, ועל שימושו הכפול במונח "סוכני כאוס" – כלפי האופוזיציה וגם כלפי הקואליציה. ל-mako נודע כי באייטם המדובר הכין עובדיה - ללא ידיעת עורך התכנית בגל"צ - קטע מתוך תכניתו של גיא זוהר "מהצד השני", אודות ברדוגו, לאחר שהאחרון תקף את עובדיה בתכניתו.

בבירור שנערך עם מנהל מחלקת האקטואליה, אילן ליאור, ומפקד התחנה דני זקן, הובהר לעובדיה שאין מקום לסגירת חשבונות אישיים דרך המיקרופון, ושבשל התביעה המשפטית של ברדוגו מול גלי צה"ל והמפקדת הקודמת גלית אלטשטיין - יש לנהוג במשנה זהירות בנושא. כאמור, במכתב ששיגר הערב עובדיה טען כי מדובר בהתערבות פסולה וכי האייטם היה לגיטימי. 

לדבריו של עובדיה, מטרת השיחה הייתה "להרתיע אותו מהלשמיע דברי ביקורת ביחס לברדוגו". בהמשך נכתב כי "החלה מסכת התנכלויות" כלפיו, ודרש מזקן להבהיר כי אין כוונה להוריד את התוכנית משידור וכי לא יעסוק עוד בנושאים הקשורים ליעקב ברדוגו, בשל הקשר האישי בין השניים.  

עוד טען עובדיה במכתב, כי בשיחה עם זקן נאמר לו כי "ראש הממשלה הביע את מורת רוחו על דברי הביקורת, וביקורת על יעקב ברדוגו נראית לכאורה כמתקפה על הליכוד כולו".

גורמים בתחנה אמרו בשיחה עם mako כי עובדיה כעס על החלטת זקן להעביר את שידור התוכנית לירושלים, והמגיש מסרב להצטרף לשידורים מהאולפנים של גלי צה"ל בבירה. עוד חושד עובדיה חושש כי זקן מתכוון לקצץ בשכרו – שהוא הגבוה ביותר מבין כל מגישי התחנה. אותם גורמים גם הוסיפו כי לאחר הדלפות משיחות של זקן עם בכירים בתחנה, נעשתה בדיקה שהעלתה כי עובדיה היה זה שהדליף, פעמיים לפחות, את הדברים לכתבים בכלי תקשורת אחרים.

מ"מ גלי צה"ל דני זקן (צילום: גלי צה''ל)
צילום: גלי צה''ל

יעקב ברדוגו (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מגלי צה"ל נמסר בתגובה: מכתבו של מר עובדיה הגיע לידי מפקד גלי צה"ל היום ולא במפתיע הודלף מיידית מתוך מטרה שקופה לפגוע להשמיץ ולהטיל מורא. עובדיה זומן בחודש שעבר לבירור עם מנהל מחלקת אקטואליה ועם מ"מ מפקד גל"צ לאחר שעשה שימוש לא ראוי במיקרופון הציבורי, שעליו הוא מופקד למטרות של התנצחות אישית מכוערת עם איש תקשורת אחר מחוץ לתחנה. בשידור המדובר עקף עובדיה את העורך ושידר קטע שלם מאחורי גבו, מתוך ידיעה כי העורך לא היה מאפשר זאת. מכתבו מגמתי, רצוף סילופים שקל יהיה להפריכם, ובו גם, למרבה התדהמה, איום בתביעה וניסיון לסחוט הבטחות להשארתו בתחנה – שעד כה איש כלל לא ערער עליה.
גלי צה"ל היא תחנת שידור ציבורי הנאבקת על חייה בעת משבר חברתי ודמוקרטי שבו קיומה ושידורן של חדשות ממלכתיות הוא קריטי עבור הדמוקרטיה הישראלית והחברה המקוטבת. בתנאים אלה היה מצופה מכתב פוליטי בכיר, המבין את צוק העיתים, יודע מהו סוב יודיצה ומודע לכך שהחודשים הקרובים הם קריטיים להמשך קיומה גל"צ, להתנהל בדרך מקצועית, ולא כך קרה. קשה לעמוד בפרץ מול הקולות הקוראים לסגור שידור ציבורי בעת משבר דמוקרטי. קשה שבעתיים כשכתב בכיר נותן יד ולמעשה מקרב את קיצה של התחנה.
בנוסף, ישנה תביעה ובירור משפטי בין מר יעקב ברדוגו ובין גל"צ בהאשמת פיטורין שלא כדין על ידי שר הביטחון הקודם ומ"מ המפקדת הקודמת של גל"צ. מפאת ההתנהלות המשפטית הזו יש מניעה מהתייחסות ישירה לנושא, ואין כוונה לענות להדלפות החלקיות והמסולפות שהכתב בחר בהן. מפקד גלי צה"ל לא יאפשר להפוך את גלי צה"ל לזירת הקרבות של הטוויטר, ולא ינתן למגיש בכיר או זוטר להפוך את המיקרופון הציבורי לרכושו וכלי לסגירת חשבונות אישיים ופוליטיים.