מאז האסון הנורא, בו איבדו 45 ישראלים את חייהם במסדרון המוות במירון, מרביתם חרדים, החברה הישראלית מחבקת את בני משפחות הנספים, כמו גם את הנפגעים והניצולים. פתאום, אחרי שנת קורונה קשה, מסיתה ומפלגת, חזר לנו קצת ה"ביחד" היהודי והישראלי. כל כך חבל שניצת מחדש דווקא ברגעי אסון ומשבר. 

תל אביבים הדליקו נרות ותרמו דם לנפגעים בכיכר הבימה, דרוזים וערבים אירחו מתפללים בכפרים ליד מירון והתקשורת סיקרה את הטרגדיה בכבוד, במאמץ אדיר.

ליהיא גרינר הייתה הראשונה שחרגה מהשורה והציתה פרובוקציה מיותרת, ומכוערת, כשכינתה את המתפללים החרדים בתיאור המזוויע "חיות". מאז הספיקה להתנצל ואף לסגור את חשבון האינסטגרם שלה, אבל כלום לא מכסה על כך שמתגנב החשד שניסתה בסך הכול לקושש עוד באז ורייטינג על חשבון דמם של ההרוגים.

אבל מילא כוכבת ריאליטי שידועה בטראש. היום הלך בדרכה גיבור תרבות ישראלי ואיש תקשורת ותיק - ירון לונדון, שאמר כי אנו מרגיש אבל וצער מיוחד בעקבות האסון הקשה. "בינתיים", כתב, "אני חש כלפי האסון הזה וכלפי קורבנותיו בערך כפי שחשתי למשמע הידיעות על צונאמי באי אינדונזי. בעצם כלום".

 

ירון היקר, האמת, אני אוהב אותך ומעריך אותך ולא פעם יצא לי להתארח בזמנו בתכנית שלך, כמו גם לשוחח עמך ואף לסייר איתך בבני ברק. לא תמיד הסכמתי איתך, האמת שתמיד לא, אבל נהגנו בדרך של כבוד איש לרעהו. הפעם נדמה שהגזמת.

האם אתה, סמל הישראליות, שכחת מה זה להיות יהודי? היכן הסולידריות שמאפיינת את עם ישראל? איפה הערכים והתרבות שתמיד הטפת להם? האם בשם הניכור מהחברה החרדית מותר לזלזל כך בצער של מיליונים?

ירון, אתה תמיד מדבר על הצורך בהכרה בצער של בני המיעוט הערבי על כל מה שנעשה כלפיהם, אבל מה עם הצער והכאב של אחיך היהודים? חצית בביקורת שלך קווים אדומים וגרמת לצער כפול ומכופל למשפחות שנפגעו באסון מירון. 

ירון לונדון וישראל כהן (צילום: איתי דגן )
לא הסכמנו אבל נהגנו בכבוד האחד כלפי השני. ישראל כהן וירון לונדון | צילום: איתי דגן

מוטב היה לו היית חוזר בך מדבריך ומתנצל, ויפה שעה אחת הקודם. הפעם, הלכת צעד אחד רחוק מדי.