מצעד המחאה בבני ברק ביום חמישי האחרון היה שנוי במחלוקת. מארגני המחאה טענו שמדובר בהפגנה לגיטימית שנועדה למחות בסביבתם הקרובה של הפוליטיקאים והעסקנים החרדים שמסייעים לקדם את תוכנית החקיקה של יריב לוין. המבקרים הזהירו שמדובר בהתרסה שעלולה להוביל לעימותים אלימים ומיותרים בין המפגינים ותושבי בני ברק. היו גם כאלה באולפנים שתהו אם זה לגיטימי להסתובב עם דגל הגאווה ברחובות עיר חרדית. במציאות, בניגוד לכל ההפחדות, באותו ערב קרה ברחובות בני ברק משהו שישראלים רבים כנראה משתוקקים אליו. אנשים משני הצדדים דיברו ביניהם. 

כמו שהבטיח ראש העיר, בכל כמה מטרים נערכו שולחנות מתקפלים עם כיבוד ושתייה. בצדי הדרך נתלו שלטים שמברכים את המפגינים. "כיבוד ושתייה לאחינו התל אביבים", נכתב על אחד מהם.

שלט שמברך את המפגינים
שלט שמברך את המפגינים

בין המפגינים התרוצצו תושבים, מציעים להם בקבוקי מים וחיוך. קבלת הפנים החמה והסקרנות של המארחים לוותה בהרבה שאלות שהובילו לבסוף לדיונים מעמיקים על הפערים בין הצדדים. 

בפינה אחת מפגין דיבר עם קבוצת נערים על פסקת ההתגברות. בפינה אחרת שלושה מפגינים ניהלו ויכוח סוער עם תושב בני ברק על הפטור מגיוס. מפגינים שהחזיקו דגלים ותושבי העיר הלכו זה לצד זה, מדברים.

צעירים מבני ברק מציעים בקבוקי מים וחיוך
צעירים מבני ברק מציעים בקבוקי מים וחיוך

צעירה מבני ברק שאלה מדוע אנחנו מסתובבים עם דגל גאווה, אם זה לא נראה לנו משהו שעשוי לפגוע. היא הבהירה שמדובר בשאלה תמימה, שאין לה כוונה לתקוף. "למה לדעתכם זה בסדר להגיע לכאן עם דגל כזה?", היא שאלה. עניתי לה שכהומו, אני חושש שהחוקים שהממשלה מתכננת להעביר יפגעו בזכויות שלי ובחופש שלי, ולכן חשוב לי להגיע דווקא לבני ברק כדי לבטא את החששות האלה דווקא עם הדגל הזה. הסברתי לה שאולי בבני ברק דגל גאווה נתפס כפוגעני, אבל עבורנו הוא מסמל חופש ואהבה וערכים שמשמעותם לקרב בין אנשים. היא הבינה, חייכה, הודתה על ההסבר ונפרדה לשלום.

בהמשך, צעיר אחר תושב העיר הציע לנו עוד בקבוקי מים. הוא המשיך איתנו את ההליכה והחל לדבר על ההיסטוריה של הפוליטיקה החרדית, שבעברה הרחוק נטתה לשמאל ולמרכז. "אנחנו הרבה יותר דומים ממה שנדמה לנו", הוא אמר. 

מוחים ומדברים בבני ברק
מוחים ומדברים בבני ברק

באמצע המסלול נורו לפתע זיקוקים מאחד הבניינים שגרמו לבהלה. למרות עליית המתח, הצעדה נמשכה. חרדים ומוחים המשיכו ללכת והמשיכו לדבר. 

עשרות מתושבי בני ברק התהלכו עם הצועדים עד לנקודת הסיום של המסלול בחניון סמוך לקניון איילון. במשך שעתיים התגבשו במקום קבוצות שיח של חרדים וחילונים, מנסים לגשר על הפערים. בדיוק באותה שעה החל נאומו של נתניהו בו הוא הודיע שאין בכוונתו לעצור את החקיקה. אבל את תושבי בני ברק והמוחים זה לא העסיק. הם היו שקועים מדי בשיחות.

דיונים תוך כדי הליכה
דיונים תוך כדי הליכה

המסגור התקשורתי של הצעדה עשה עוול למה שבאמת קרה בה. אחרי 12 שבועות של פילוג ואזהרות על מלחמת אחים שעומדת לפרוץ, המפגינים והתושבים עשו את מה שהמנהיגים שלהם לא מצליחים לעשות והתעלו לגודל השעה. אולי מבני ברק תצא הישועה?