אישה בהריון עושה ספינינג (צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי)
אפשר להמשיך לעשות ספינינג | צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
לא חסרות סיבות למה אנחנו לא עושות כושר ועוד בהריון: העצלות והכבדות, החום העז של אוגוסט, מצב הרוח, ההורמונים, הבטן הגדולה והתחושה שכושר זה לחלשים. תוסיפו לזה את כל אותן שמועות שטוענות שכל הספורט הזה בכלל עלול לגרום להפלה, ללידה מוקדמת, לחוויית לידה קשה ולשלל היסטריות אחרות. אבל מתי כדי להקשיב לכל הקולות המפחידים ומתי פשוט כדאי לעלות על מדי הספורט ולהתחיל לזוז? כל התשובות בפנים. ואם תקראו טוב טוב, גם תוכלו לשמוע את צלילי המיתוסים המתנפצים

מעולם לא התאמנתי, לא כדאי שאתחיל בהריון.  אז זהו שלא. מומלץ בהחלט להתחיל לעשות פעילות גופנית בהיריון מסיבות רבות. משיפור חילוף החומרים שמונע עצירות, עוזר בשמירה על המשקל ומונע השמנת יתר, בצקות ועוד. אם לא עשית מעולם, את יכולה לבחור בפעילות מתונה כמו הליכות או יוגה להיריון, העיקר שתזוזי וכמה שיותר.

הרעש בספינינג מפריע לעובר ומסוכן לו. מדובר בעוד תירוץ שקיווית שיוציא לך פטור מאחד השיעורים הכי מומלצים בתקופת ההיריון. הגוף שלך מספק לעובר רעש משלו, וכל מה שהוא שומע מחוץ לבטן עמום ולא מפחיד אותו, בטח שלא מסוכן. מה שכן, ספינינג מומלץ מאוד למי שהתחילה בו לפני ההיריון ויכולה להמשיך בו כל עוד הבטן לא מפריעה., זאת בתנאי שמקשיבים לגוף ועובדים עם שעון דופק.

ריצה בהיריון לא בטוחה לך ולתינוק.  חצי נכון. ריצה בהיריון מתאימה אך ורק למי שרצה לפני ההיריון, כך שהגוף שלך רגיל ומוכן למאמץ הנדרש. במהלך החודשים השונים יהיו שינויים בזמן ובעוצמת הריצה. התינוק בטוח כשהאם בכושר מספיק בשביל לרוץ, שהיא שומרת על הדופק הרצוי ושאין סכנה לנפילה. ריצה בחוץ פחות מומלצת בהיריון מאשר על ההליכון מהסיבה שבחוץ יש סיכוי רב יותר לנפילות ומעידות.

פעילות אירובית עלולה לגרום ללידה מוקדמת.  לא נכון.  למעט מקרים באמת יוצאי דופן, לא נמצא קשר בין פעילות אירובית כמו שחייה, הליכה, ריצה, ספינינג, אליפטי לבין לידות מוקדמות. צריך להתחשב בכמה גורמים כמו מצב היולדת, האם ההיריון תקין והאם יש רקע של לידות מוקדמות בעבר. חשוב שלא להגיע לשיאים שלא הגעת אליהם לפני ההיריון. כמובן שאם ילדת מוקדם בעבר, או אם יש צירים מוקדמים, לא מומלץ לבצע פעילות גופנית.

ספורט עלול לגרום להפלה. לא נכון. בשליש הראשון יש להיזהר, להוריד מינונים  ולא להגזים וגם בשלבים האחרונים למתן בהדרגה. אבל פעילות גופנית תורמת להיריון, לא פוגעת בתינוק ובטח שלא תגרום חלילה להריגתו.

אין תמונה
כושר בהריון - רק נשמע כמו קללה
שרירי בטן חזקים מקשים על הלידה. לא נכון אבל בהחלט מצחיק. גוף אתלטי וחזק עדיף על גוף חלשלוש וחסר שליטה. לא מומלץ לעבוד בהיריון ישירות על שרירי הבטן (שריר הישר בטני-הקוביות) אבל אם עבדת על הקור (שרירי הליבה) בהיריון וגם לפניו, זה מצוין ללידה ובמיוחד להיריון, שיהיה קל יותר וימנע את כאבי הגב המעיקים.

מותר לשחק כדורסל/כדורעף בהיריון. לא נכון. רצוי להימנע ממשחקי כדור שעלולים לפגוע בבטן ולגרום לנזקים. ותרי על התענוג לכמה חודשים.

הריון הוא ממש לא מחלה, בדיוק להיפך. הוא המצב הכי בריא שלך, כזה שיוצר אצלך חיים. נצלי את הזמן הזה לאכול בריא ונכון, לישון מספיק ולהתעמל קצת בכל יום. ומספיק עם השמועות. תקשיבי רק לעצמך, ולהוא או היא שבבטן.

*שרון ינובסקי קפלן היא מאמנת כושר אישית שילדה זה עתה ולא הפסיקה להתאמן עד הלידה.

>> סקר: מחצית מהאמהות מתביישות ללכת לים
>> בגדי ים להריוניות - איך זה עובד?
>> את צריכה להתגאות בסימני המתיחה

הריון יפה לך: הצטרפי לעמוד הפייסבוק של תשעה חודשים