ארבעה ניתוחים קיסריים וחשד לבקע בטני הובילו אותי לאתר של "העוטפת". על פניו- שיטה טבעית לבטן שטוחה יותר ללא מאמץ. כשנכנסתי לאתר של מיכל קנר, מייסדת השיטה, והתחלתי לקרוא על התהליך- הסתקרנתי. הרי שיטת עיטוף הבטן היא שיטה ידועה, אז למה צריך קורס וליווי מקיף כדי להחזיר את הבטן למקום? אבל המילים "ללא מאמץ" פלוס התמונות המבטיחות שמוצגות באתר הכריעו, והתחלתי את התהליך כדי לגלות ששום דבר לא פשוט כמו שזה נשמע.

מיכל קנר, שהתגוררה במשך כ-20 שנים במזרח אסיה, סינגפור, טיוואן והונג קונג, נחשפה במקרה לשיטת העיטוף המסורתית, הנהוגה באינדונזיה-מלזיה, שמטרתה לשקם את הבטן באופן טבעי, לא פולשני, ומבטיחה תוצאות מהירות. "לאחר הלידה של הבת שלי הופתעתי מהתוצאות המידיות של הבטן שלי, והחלטתי לקחת את השיטה הזו ולהתאים אותה לעולם המערבי", היא מסבירה את מקורות השיטה שלה. "על פניו עיטוף הבטן היא שיטה שלא משנה מאיפה באת- נשים תמיד זוכרות את הסבתות שלהן עטופות אחרי לידה, אבל לא הרבה יודעים שזה יותר עמוק מזה. בשיטה זו אנחנו מיישמות תרגול ייחודי שעובר באופן מסורתי בארכיפלג האינדונזי

כבר מאות שנים, אם כי כיום כמעט ואי אפשר למצוא את הטכניקה שהולכת ונעלמת".

התוכנית מנגישה שיטה שהיא כמעט הפוכה ממה שרובנו מכירים. אין כפיפות בטן, אין דיאטות או התערבות פולשנית. יש חגורות בטן (שתכף נגיע אליהן) והמון תרגול של מערכת השרירים הבטנית, שכל מי שעשה פילאטיס מכיר ויודע: תנועות קטנות ועמוקות וכמעט בלתי נראות, מלוות בנשימות. "הבטן נחה. היא בשיקום כרגע", מסבירה לי קנר. "כמו שאיבר בגוף נשבר ונתון בגבס ולא מאמצים אותו, ורק אחר כך מתחילים לאט לאט להחזיר אותו לתפקוד מלא עם פיזיוטרפיה- כך גם הבטן שלנו. אנחנו עובדים על שרירים עמוקים וללא מאמץ".

בתחילת התהליך, מיד לאחד מדידת היקפים ראשונית נשלחות במשלוח מהיר ארבע חגורות בד עם סקוצ'ים וההוראה הבאה: מעכשיו החגורה לא יורדת ממך בוקר ולילה ואין הנחות. זה נשמע מלחיץ וזה אכן היה לא נוח בימים הראשונים, אבל לאחר שמתרגלים לא תוכלו בלי זה. החגורה מכניסה את הבטן במקומכם ומייצבת אתכם בצורה טבעית בעזרת הקרסים שנמצאים בגב ותומכים בו.

בטן קיסרית לפני ואחרי התהליך. צילום: יחסי ציבור.

הליווי עצמו נעשה אונליין וכל שבוע נפתח שיעור חדש במהלכו קנר נותנת את סט התרגילים לשבוע הנוכחי שכולל בעיקר 2 עקרונות: הקפדה על תנועה מיטיבה במרחב (בלי לאמץ את הבטן, לקום ולשכב בצורה נכונה, ולהרים דברים בצורה המיטבית לגוף) ובתרגילי נשימה. זה אולי נשמע פשוט אבל זה ממש לא.

תרגילי הנשימה מבוצעים לפחות 3 פעמים ביום, וכל שבוע רמת הקושי עולה. למתבונן מהצד זה אולי יראה מוזר, שכן התרגול דורש הנחת הידיים על הבטן והכנסתה והוצאתה בדרגות קושי שונות ובמהירויות שונות תוך כדי תרגול נשימות, והנחיות כמו איך למקם את הכתפיים והגב. אתם צריכים להקדיש לכך 10 דקות בכל פעם, בלי הסחות דעת. זה אולי נשמע פשוט אבל באורח חיים של היום, נסו לפנות 10 דקות כל פעם לתרגול נשימתי ותראו כמה זה קשה. בשלב כלשהו ניסיתי לשלב את התרגילים תוך כדי פעילויות אחרות: מקלחת לילד, בהייה בטלוויזיה ואפילו תוך כדי נהיגה אבל נכשלתי- התרגול הזה דורש שנהיה כל כולו בתוכו.

מעבר לאתר תקבלו גישה גם לאפליקציה בה תצטרכו לצלם את עצמכם בכל שבועיים מארבע זוויות שונות. הדבר נעשה כדי שתוכלו לעקוב אחרי השינויים, אך מהווה אינדיקציה גם למדריכות מטעמה של קנר, שיכולות לתת דגשים לתהליך ולראות אם אתם מוכנים לשלב הבא. ניתן גם להתייעץ בוואטסאפ עם מדריכות או להצטרף להדרכות זום שפתוחות פעמיים בשבוע. מניסיון הזמינות מאוד גבוה ואם תרצו- גם מדריכה תדריך אתכם טלפונית

כל התהליך לוקח בן שמונה לעשרה שבועות, כשהחלק הראשון לוקח ארבעה שבועות, ובסיומו מקבלים אישור לעבור לחלק השני שכולל לא אחת, אלא שתי חגורות בו זמנית. החגורה הראשונה היא החגורה הרגילה (מקבלים במשלוח ארבע חגורות חדשות במידות המעודכנות), והשנייה היא חגורת רשת קלילה יותר שתפקידה בין השאר לעזור לפאוצ' שנוצר בעקבות ניתוחים קיסריים, או להוות אלטרנטיבה לזמנים בהם פחות נוח להסתובב עם החגורה הרגילה (אירוע למשל בו אתם לובשים בגדים יחסית קלילים). ושוב, בימים הראשונים זה מוזר אבל כשמתרגלים מאוד קשה להסתובב בלי.

מיכל קנר "העוטפת" (צילום: באדיבות המצולמת)
מיכל קנר "העוטפת" | צילום: באדיבות המצולמת

החל משבוע 6 גם תקבלו הנחיות לתרגול ספורטיבי עם תוכנית מסודרת של אימונים שמתאימים לכל אחד, גם לכאלו שלא התאמנו מעולם, שרמות הקושי נקבעות לפי המשקלים אותם תרימו. גם המלצות לאכילה מודעת, וחיזוק שרירי הנרתיק הם חלק מהחבילה אך הם לא חובה, ותרגול רק מיטיב ומזרז את הוצאות. גם טיפים לאכילה מודעת ואפילו סט תרגילים לשרירי הנרתיק כלולים בתוכנית, והם משדרגים מאוד את התוצאה הסופית- בטן שטוחה או פחות נפוחה, מוכנסת וחזקה.

בסוף התהליך תקבלו טיפים לשימור התוצאות ועצות איך יורדים לאט לאט ממצב של חגורה שהיתה במשך 24 שעות עליכם.

הקורס הזה מתאים גם לנשים אחרי לידה אבל לא רק, גם גברים יכולים להשתתף בתוכנית ייעודית להם. למי זה מתאים? לכל אחד שחולם על בטן שטוחה יותר ויציבה טובה יותר. בסיום התוכנית לא יהיו לכם ריבועים בבטן וזאת ממש לא המטרה כפי שקנר מדגישה, אבל כן תוכלו לראות את הבטן מוכנסת, והרבה פחות משתפלת, אם היו לכם כאבים כתוצאה מבקע הם פשוט ייעלמו, המותניים שלכם יקבלו צורה חדשה, הגב שלכם יהיה ישר יותר, ואפילו ה"פאוצ'" כתוצאה מהניתוחים הקיסריים יתחיל להיות פחות בולט בעין. שימו לב שהתוכנית הזאת דורשת התחייבות לבצע את התרגילים אחרת לא תראו את השינוי המיוחל, ומומלץ במיוחד לבצע את התהליך בחורף, אז קל יותר להתנהל עם החגורות מתחת לשכבות של בגדים.

בסוף זאת שאלה של כמה אתם מתמידים כי כמו בכל דבר- אם תתמידו - התוצאות לא יאחרו להגיע.