לילך פינקל מפתח תקווה, נסעה ביום ראשון לפני כשבוע עם ילדיה הגדולים ושני התינוקות התאומים שלה לרמת הגולן, לסיור במפעל השוקולדים 'בוטיק השוקולד דה קרינה' שבקיבוץ עין זיוון, מקום שמושך אליו מידי שנה אלפי מבקרים.

בזמן שילדיה הגדולים הלכו להתנסות בסדנאות הכנת שוקולד, פינקל ניצלה את הזמן הפנוי כדי לשבת בבית הקפה במקום ולהאכיל את התינוקות. היא הלכה לאחת הפינות, התכסתה בחיתול והחלה להניק את ילדיה.

"היא לא הפריעה לאף אחד ועשתה את זה בצניעות רבה", סיפרה עדת ראייה. לפתע ניגשה לפינקל אחת העובדות במקום והעירה לה: "את יודעת שכאן אסור להניק". פינקל, שהייתה בהלם השיבה לעובדת: "איפה כן מותר להניק פה"? העובדת השיבה בנחרצות: "בחוץ". פינקל, בלית ברירה יצאה החוצה בשיא החום והניקה את התאומים.

"העובדת שאמרה לי להניק בחוץ טענה שזו הנחיה של ההנהלה. זה היה מעליב ומשפיל", סיפרה לנו פינקל. "הרגשתי תחושה לא נעימה שנשים מיניקות לא רצויות, וזאת בחוסר הלימה לעובדה שנשים רבות עם ילדים ותינוקות מגיעות לכאן במהלך השנה".

מספר ימים לאחר מכן העלתה פינקל פוסט לדף הפייסבוק של בוטיק השוקולד בו ביקרה וסיפרה על שארע. "מדובר באוגוסט. 35-40 מעלות חום. אני ממש מאוכזבת מהמפעל שלכם. וזה מפעלך שהקימה אישה! לאסור הנקה זה כל כך לא 2017. אז מזל טוב איבדתם לקוחות נאמנים", כתבה פינקל בנימה של כאב על היחס המשפיל שקיבלה.

לדבריה, בעקבות הפוסט יצרו איתה קשר מהמקום, התנצלו וביקשו לשלוח לה מארז שוקולדים. "אמרתי שאני מוותרת על המתנה הזו. העיקר שזה לא יקרה בשנית ושיפיקו לקחים. לפחות הם הבינו שעשו טעות ואני מקווה שהפוסט שלי עזר לנשים מיניקות שיגיעו לשם. הייתי מציעה להם לתלות שלט לגבי חדר הנשים המניקות כך שגם העובדים הצעירים יידעו שהוא קיים ולא יישלחו נשים מיניקות להניק בחום כבד בחוץ", ציינה בפנינו פינקל.

הפוסט זכה לתגובות רבות של נשים שמתחו ביקורת על התנהלות המפעל והיו כאלה שקראו להחרים את המקום. הנהלת מפעל השוקולד מיהרה להגיש לפוסט שהעלתה פינקל תגובה רשמית בעמוד - בה התנצלה על המקרה.

עוד מתברר, כי ביום בו ביקרה פינקל בבוטיק השוקולד הייתה במקום קבוצה גדולה של חרדים שהבחינו בה מיניקה והעירו על כך לעובדים במקום שהדבר פוגע ברגשותיהם. "היו כמה חרדים שנלחצו מהאופן בו האישה הניקה את התינוקות וביקשו מאיתנו לטפל בעניין", הסביר גורם במפעל, "לא הייתה לנו כוונה לפגוע באישה ונתנצל בפניה באופן אישי. הנהלים יחודדו".

במספר תגובות שהעלו מפעילי העמוד נכתב לפינקל בין השאר: "אנו מתנצלים על חוויה הלא נעימה שעברת. מדובר בטעות אנוש. מרכז המבקרים מעסיק צוות צעיר ומכשיר אותו במיוחד לתקופת הקיץ, כאשר מרכז המבקרים עמוס אנו משתדלים להתחשב בכלל אוכלוסיות המבקרים ומספקים פתרונות הנקה במקומות ממוזגים אחרים. העובד אינו ידע על כך ונעשתה שיחת הבהרה. חשוב לציין שאנו מקבלים אלפי משפחות בשנה ותמיד מאפשרים לאימהות להניק, ואף מספקים חדר וי.אי.פי לשם כך. בנוסף ובשל הפנייה אף החלטנו להקצות מקום נוסף ייעודי לאימהות מניקות במיוחד למקרים בהם המקום עמוס במבקרים".

עוד הוסיף מנכ"ל 'בוטיק השוקולד דה קרינה' גיורא צ'פלינסקי ל-mako, כי במקום יוצב שלט המסדיר את עניין ההנקה של הנשים המבקרות במפעל וכן מוקצה להן חדר מרווח עם ספה, כדי להנעים את שהותן במקום."יש לנו אלפי מבקרים בשנה, ביניהם נשים וזה המקרה הראשון שקרה לנו. הנהלים חודדו בקרב העובדים כדי למנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד", ציין צ'פלינסקי.

>> מדוע לתינוקת המתוקה הזו יש כנפיים?