ג'יזל בביקיני אחרי הלידה
אם לא קוראים לך ג'יזל, הסטטיסטיקה אומרת שאת עוטפת את עצמך בים
כבר היית בים השנה? ואם כן, מה לבשת? אם את אמא, ולא קוראים לך גל גדות, הרשי לנו להניח שהייתה מעורבת חולצה בתלבושת, ואולי גם איזה בוקסר. חוץ מהתינוק שלך, המזכרת המשמעותית ביותר מההריון היא סימני המתיחה, שפשוט נשארים פחות או יותר לנצח, ולא משנה כמה תרדי במשקל או כמה פילאטיס תעשי. אם זה מעודד, לפחות את לא לבד עם התחושה.

יותר ממחצית מהאמהות מוותרות על הים בגלל סימני המתיחה

סקר שערכה חברת קוסמטיקה בריטית העלה כי יותר ממחצית מהאמהות בממלכה פשוט מוותרות על בילויים שדורשים מהן להישאר בבגד ים – רק בגלל סימני המתיחה שמעטרים את גופן מאז ההריון. כל הנשאלות (1,736) הודו כי יש להן סימני מתיחה ברמה כלשהי, ו-11% ציינו כי מדובר ב"תופעה חמורה". 78% מהאמהות התלוננו בעיקר על הסימנים בבטן, 50% ציינו לרעה את הירכיים והחזה. באופן מוזר, 8% ציינו כי הן סבורות כי לאמהות מפורסמות אין סימני מתיחה (כנראה שאותם אחוזים לא שמעו על החבר פוטושופ). 30% מהנשאלות טענו כי אין מה לעשות נגד סימני המתיחה, וכי הופעתם היא ענין גנטי גרידא, ו-60% טענו כי לקרמים ותכשירים שונים ישנה השפעה מסויימת.

למרבה הצער, ההשפעה של הסימנים לא נשארת מחוץ לבית, ומגיעה עד לחלקים העמוקים ביותר במערכת הזוגית והנפשית. 33% ציינו כי הן נמנעות מלהתפשט בתאורה מלאה אפילו ליד בן זוגן (כאמור, אחד האחראים הישירים למפגע). 14% הודו כי בכו לפחות פעם אחת בגלל מראה גופן והשנאה שחשו כלפי עצמן.

"לצערנו עדיין לא קיים טיפול שמעלים פסי מתיחה"

טורי ספלינג - בגד ים להריוניות (צילום: צילום מסך ivillage)
מאמינות שלמפורסמות אין סימני מתיחה?? | צילום: צילום מסך ivillage
"האזורים שנשים לאחר הריון ולידה מוטרדות מהם הם בעיקר החזה והבטן", אומר ד"ר נמרוד פרידמן, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית. "בחזה ניתן להבחין בהתרוקנות וצניחה, עליהם ניתן לפצות על ידי שימוש בחזייה מרופדת או חזיית פוש אפ. באשר לבטן, קשה יותר 'לרמות' אם לא מסתירים אותה, ולכן זה משנה לנשים את אורח החיים. אם הן היו רגילות ללכת קודם לכן עם ביקיני, עכשיו הן מסתירות את הבטן ולובשות לרוב בגד ים שלם - אם בכלל. הן מוגבלות יותר בבחירת הבגדים בגלל הרפיון של הבטן, ואינן הולכות עם טי שירטס צמודות או חולצות בטן.

"קבוצת הגיל הזו של נשים לאחר הריון לידה מופיעה אצלי יותר ויותר במרפאה בבקשה לשפר את המראה של הבטן. סיבה נוספת לריבוי הפניות נובעת מכך שבשונה מעודף משקל, פעילות גופנית אינה עוזרת לטיפול בבעיה, ואינה מעלימה סימני מתיחה. לצערנו, עדיין לא קיים טיפול אשר מסוגל להעלים את פסי המתיחה. כל הטיפולים הקיימים מסוגלים להביא לשיפור מסויים, אבל העלמה ממש של פסי מתיחה היא בלתי אפשרית בטכניקות שעומדות לרשותנו כיום. הפתרון היחיד במקרים של ריפיון עור הוא ניתוח למתיחת בטן. מאחר שכל העור מהטבור ומטה מוסר, גם פסי המתיחה באותו מקום ייעלמו, ואילו סימני המתיחה שנמצאים בבטן העליונה ירדו מטה יותר. יש לציין כי מרבית הסימנים הללו נמצאים באזור הבטן התחתונה, ולכן ברוב המקרים הניתוח פותר את הבעיה.

אין תמונה
מספרים את החוויה שעברת. סימני המתיחה
"באשר לצלקת מניתוח מתיחת בטן, יש לומר כי החתך שנוצר מוצנע מאחורי הקו התחתון של בגד הים או התחתונים, ואינו מהווה בעיה אסתטית. יתרונות נוספים של ניתוח מתיחת בטן הם כמובן קבלת בטן שטוחה יותר, ותיקון הצלקת מניתוח קיסרי במידה שהיה כזה".

>> בגדי ים להריוניות - איך זה עובד?
>> את צריכה להתגאות בסימני המתיחה