אישה לקראת ניתוח פלסטי בחזה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
הניתוח הזה קצת יותר פוטוגני | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אז כמה זמן לקח לכן "לחזור לעצמכן" אחרי הלידה? מתברר שלתקווה הכמוסה להעלים את סימני ההריון, למחוק את הכתמים ולהוריד את הקילוגרמים - נוסף עוד פרמטר:
השינוי מתבטא בירידה במשקל, חזרה לשגרת הפעילות ואפילו בלבוש, אבל יש נשים שהולכות על שינוי הרבה יותר קיצוני, ועוברות אצל המנתח הפלסטי. הכוונה היא לניתוחים להרמת חזה, שאיבת שומן ועיצוב הגוף, כמו גם לעיצוב הנרתיק והצרתו. נשמע לכם כמו פרוצדורה מיותרת? יש נשים שמוכנות להישבע שעבורן, בהחלט לא מדובר במותרות.

מאות ניתוחים בשנה

תחום האסתטיקה הנרתיקית כולל בתוכו ניתוחים לשחזור קרום הבתולין, עיצוב השפתיים הקטנות והגדולות והצרת הנרתיק. הדרישה לניתוחים אלה בישראל ובעולם נמצאת בעליה, למרות שבהחלט לא מדובר בניתוח שנשים ששות לדבר עליו עם חברות או קולגות. "זה מזכיר את הבושה שהייתה לפני עשרים שנה בנושא של הגדלת חזה", אומר ד"ר רוברט מולנר, גינקולוג מומחה לניתוחי רצפת האגן, מנהל השרות לרצפת האגן בבית חולים העמק ומבצע ניתוחי אסתטיקה וגינלית ברשת מרפאות פרופורציה.

בישראל נאמד מספר הניתוחים הפלסטיים באזור הנרתיק במאות פרוצדורות מדי שנה, כאשר משנה לשנה נרשמת עלייה משמעותית במספר הנשים המבצעות את הניתוח. "גם בארה"ב ישנה עלייה תמידית במספר הניתוחים, ולפי נתונים עדכניים, מדובר בניתוח הפלסטי שהביקוש אליו נמצא בעלייה המשמעותית ביותר מבין כל הניתוחים הפלסטיים", מוסיף  ד"ר מולנר.

הפילוח של המנותחות לא מובהק, אולם ישנם מאפיינים מסויימים לקהל של כל סוג ניתוח. "ניתוחי הצרה מתבצעים בדרך כלל בטווח הגילים 35-40, אצל נשים שסיימו להרחיב את המשפחה. הנשים שמגיעות לניתוחי עיצוב שפתיים הן בטווח גילים רחב, תלוי מתי הן אוזרות אומץ לטפל בבעיה. אצל רובן מדובר בבעיה שהפריעה להן מגיל צעיר אבל לעתים מגיעה לפתרון רק בגיל 40-50".

"אחרי הניתוח, גם הסקס יותר טוב"

ש', בת 42, עברה לפני כשנתיים ניתוח להצרת הנרתיק ועיצוב השפתיים הקטנות. "יש לי שלושה ילדים, ומלידה ללידה ראיתי והרגשתי שינוי באיזור", היא מספרת. "למען האמת, בכלל הגעתי להתייעצות לגבי ניתוח פלסטי אחר שרציתי לעשות, אבל מפה לשם השיחה הגיעה לנושא של הצרת נרתיק והתחלתי להתעניין בניתוח".
ההחלטה נפלה, בסופו של דבר, בינה לבין עצמה. "לא שיתפתי בהחלטה אף אחד, זה משהו אישי שקשור להרגשה שלי, כאישה. לא חששתי מהניתוח, ובאמת ההחלמה הייתה מהירה למדי. שעה-שעתיים אחרי שהניתוח הסתיים כבר השתחררתי מבית החולים, והכאבים לא היו נוראיים. זה היה נסבל".
לדברי ש', הציפיות שלה מהניתוח היו ריאליות, והתגשמו במלואן. "המראה של האיזור שונה לגמרי, וגם ההרגשה בזמן קיום יחסי מין אחרת", היא מספרת. "אחרי הניתוח הכרתי בן זוג חדש, ובחרתי לא ליידע אותו על הניתוח: אחרי הכל, זה לא כמו ניתוח אף או חזה שאת יכולה להראות לכולם ולהשוויץ. זה משהו אישי ואינטימי, אבל אני מרגישה בהבדל בעצמי, זה מתבטא כמובן גם במיטה. אני מרגישה יותר נשית ויותר צעירה, כאילו החזרתי את הזמן אחורה".

גם מ' עברה את הניתוח, לפני קצת פחות משלוש שנים. מ' ילדה שלוש פעמים, ו"עם כל לידה הרגשתי פחות ופחות טוב בזמן יחסי מין, זה פשוט לא היה זה. לא התייחסתי לזה, חיינו את החיים שמסביב ולא הקדשתי לזה תשומת לב – חשבתי שזה פשוט משהו שאלמד לחיות איתו. רק כשנפרדתי מבעלי הראשון, והתחלתי לצאת עם בני זוג חדשים, הרגשתי את זה ביתר שאת, והחלטתי למצוא לזה פתרון.
"קראתי בנושא והתעניינתי, אבל עד לפני כמה שנים היה לי בן זוג שלא רצה שאעשה את הניתוח. אחרי שנפרדתי גם ממנו, הכרתי בן זוג חדש, ואחרי חצי שנה העליתי את הנושא. דיברתי על העניין בפתיחות, והוא עודד אותי ללכת על זה. בעיניי, לא צריך להזניח את התחום הזה. כמו שאת מתאפרת ודואגת להיראות טוב מבחוץ, גם לחלקים האינטימיים צריך להקדיש תשומת לב. זה אמנם מפחיד לעשות ניתוח, אבל הרגשתי שזה שווה לי את הפחד. ההרגשה היא כמו מחזור של שבוע, לא יותר מזה, ולאט לאט חזרתי לשגרה, וזה ממש נותן טעם לחיים, הכל עם הרבה יותר רגש והתרגשות".

"תפרים בלידות מתבצעים על ידי רופאים לא מיומנים"

"נשים אחרי לידות מגיעות בדרך כלל לצורך הצרת נרתיק, אם בגלל תחושה אישית וסובייקטיבית שלהן שהמקום התרחב, או בעקבות תלונות של בן הזוג", אומר ד"ר מולנר. "לרוב, בבדיקה אכן מתגלה נרתיק רחב מהרגיל, למרות שטווח הנורמה לרוחב די גדול. לגבי עיצוב השפתיים הקטנות של הפות – למרות שהבעיה לרוב מולדת, יש נשים שחוות הגדלה נוספת של השפתיים אחרי הלידה, וזה מה שדוחף אותן לטפל בעניין בניתוח".

מעבר לאסתטיקה, מסתבר שיש כאן גם בעיה בריאותית: "הגדלה של השפתיים הקטנות לעתים לא מאפשרות ניקוז מוצלח של השתן", מסביר ד"ר מולנר. "כמו כן, הדבר עלול להקשות על קיום יחסי מין ופעילות ספורטיבית, לבלוט ולהיראות לעין דרך בגדים צמודים או בגד ים ואפילו לגרום לדלקות חוזרות בפתח הנרתיק. אמנם גם כאן הטווח הנורמלי של גודל השפתיים רחב מאוד, אך ברגע שאישה חווה את העניין כבעייתי, יש מקום לטפל ולפתור את הבעיה, גם אם מדובר 'רק' בהפרעה אסתטית, בלי קושי תפקודי".

אישה בחדר לידה (צילום: istockphoto)
"בחדרי לידה התפרים מתבצעים על ידי רופאים צעירים" | צילום: istockphoto

גם לחתך החיץ - אותה פרוצדורה מאיימת בחדר הלידה שכדי להימנע ממנה נשים מעסות את עצמן במרץ, ורותמות את בן הזוג למרתונים של מתיחת ואימון הפרינאום לפני הלידה - יש חלק בהגעתן של נשים למרפאות האסתטיקה הוגינלית.
ד"ר מולנר: "חתך החיץ שרופאים ומיילדות מבצעים לפעמים בלידות נתפר בדרך כלל בידי רופאים צעירים שטרם הספיקו לרכוש את המיומנות הנדרשת. הרקמה באזור היא סלחנית למדי, ונוטה להתאחות היטב גם בתפירה לא מושלמת, אבל לפעמים נוצרים אי-סימטריה או עיוות מסויים בהחלמה, וגם את זה יש לנו את הכלים לתקן ולשפר את איכות חייה ושביעות רצונה של האישה".

אז מה בעצם עושים בניתוח?

כיצד מתבצעים הניתוחים? בניתוח להצרת הנרתיק פותחים את הדופן האחורי של הנרתיק, מפרידים את הדופן מהחלחולת ומקרבים את רקמת החיבור והשרירים, כך שהתוצאה היא נרתיק צר יותר. הניתוח דורש מיומנות ניתוחית רבה בכדי להגיע לתוצאות הרצויות לאורך זמן ,לכן חשוב שיתבצע על ידי מומחה ברצפת האגן.
לניתוח לעיצוב והקטנת השפתיים הקטנות יש טכניקות שונות, וחשוב להתאים את הטכניקה הנכונה למטופלת הספציפית בכדי להגיע לתוצאה הרצויה. כמו בכל ניתוח פלסטי חשוב להגיע לתיאום ציפיות מלא בין הרופא למטופלת.
שני סוגי הניתוחים מתבצעים בחדר ניתוח, בהרדמה מקומית, אורכים כשעה ואינם דורשים החלמה ממושכת.

מתי ניתן לבצע את הניתוחים? את הניתוחים אפשר לבצע תוך שלושה חודשים מהלידה, אך בעוד שעיצוב שפתיים יישאר אפקטיבי גם בלידות חוזרות, את הצרת הנרתיק מומלץ לבצע רק כשמסיימים את תכנית הילודה, או כאשר האישה יודעת שתלד מעתה ואילך אך ורק בניתוחים קיסריים.

מי מנתח וכמה עולה? למרות שפלסטיקאים מורשים לבצע את הניתוחים, מומלץ לבחור בגינקולוג שמנתח, רצוי עם התמחות ברצפת האגן. 
מחירם של הניתוחים מוערך בכמה אלפי שקלים להליך, ומשתנה בהתאם להיקף הניתוח הנדרש וסוגו. קופות החולים אינן מסבסדות את ההליך, אולם מטופלות המבוטחות בביטוחי בריאות משלימים ופרטיים יכולות להיעזר בהם כדי להוזיל במקצת את העלויות.  

כמה זמן נמשכת ההחלמה? התפרים נספגים תוך חמישה-שישה שבועות, ובטווח הזמן הזה אסור לקיים יחסי מין. יומיים שלושה אחרי הניתוח הכאבים באזור כבר חולפים, ותוך כשבוע האישה חוזרת לשגרת פעילות כמעט מלאה, למעט פעילות ספורטיבית מאומצת או יחסי מין.