העולם שלנו לפעמים כל כך אכזר, וכשזה מגיע לנשים בהריון ותינוקות רכים, יש סיפורים שפשוט אי אפשר לשמוע. אחד הסרטונים הקשים והדוקרים שהשתחררו לאחרונה לרשת היא של אישה סינית בהריון, כשהיא יורדת על ברכיה ומתחננת למשפחתה שתתן לה לעבור ניתוח קיסרי.

הסרט הוא למעשה ממצלמת האבטחה של בית החולים (זהירות, מדובר בסרט לא פשוט לצפייה), שם רואים אותה מתקפלת בין הצירים ומתחננת לבני משפחתה שיותירו לה לעבור את הניתוח. לאחר שלא אישרו לה לעבור ניתוח, האישה החליטה להתאבד וקפצה אל מותה.

הסיפור הנורא התרחש בצפון מערב סין. אישה בת 26 עם שם המשפחה Ma ובני משפחתה הגיעו אל בית החולים בעיר יולין בשבוע שעבר על מנת ללדת. היא הייתה בשבוע 41, ועל פי ההצהרה מבית החולים הרופאים בדקו את מא וגילו שהראש של התינוק שלה גדול למדי, מה שאומר שלידה וגינאלית תהיה כנראה מסוכנת מדי, ולכן הם המליצו על קיסרי. על פי בית החולים האישה ובני משפחתה סירבו לניתוח, למרות ניסיונות הצוות לשכנע אותם להסכים. באותו יום ממש מא חתמה על הסכם שמעביר את הסמכות להחליט על ענייניה לבעלה, אם יהיה מדובר במקרה חירום ותידרש החלטה חשובה במידה שהיא תהיה לא בהכרה. למחרת היא הוכנסה לחדר לידה, אבל עזבה את החדר מספר פעמים מאחר שסבלה מכאבים עזים. על פי בית החולים היא ניגשה לבעלה בשלב כלשהו וביקשה ממנו לעשות קיסרי, וכך עשו גם הרופאים והאחיות. לדבריהם כל הבקשות נדחו על הסף.

לאחר שעה הגיעה אחות והודיעה למשפחה שמא נעלמה. לאחר כמה זמן היא נמצאה במגרש החנייה לאחר שנפלה מהקומה החמישית של בית החולים. היא מתה לאחר ניסיונות להחיותה. אחד הרופאים במחלקה סיפר לשוטרים שמא יצאה כמה פעמים מחדר הלידה כדי להתחנן למשפחתה שתסכים לניתוח. היא לא יכלה לשאת את הכאבים יותר. המשפחה פשוט סירבה. סרטוני האבטחה אכן מאשרים שהיא עזבה את חדר הלידה שלוש פעמים והיא נראתה שכואב לה מאוד והיא משתטחת על הרצפה.

החוק בסין אומר שמוסדות רפואיים חייבים לקבל אישור לניתוח מהחולים ואישור גם מבן משפחה אחד לפחות לפני שמבצעים את הניתוח. עם זאת, לרופאים מותר לקחת החלטות ללא הסכמה אם מדובר במקרה חירום. מאחר שמא חתמה על מסמך המעביר את ההחלטות בעניין לבעלה, הרופאים למעשה לא היו צריכים את הסכמתה, אלא רק את הסכמת הבעל לפני שיכלו לנתח אותה.

המקרה עורר זעם כבד ברשתות החברתיות בסין, כולל דרישות לרפורמה בנושא. "אין שום צורך לשאול אף אחד לדעתו חוץ מאשר את האישה ההרה", נאמר בתגובה אחת ברשת לסיפור. "אישה נשואה היא לא מפעל תינוקות! איך אנשים יכולים להיות כל כך בורים בימים האלה?", נכתב בתגובה אחרת.

הרופא שטיפל במקרה של מא הושעה, אבל שום דבר לא יחזיר את האישה האומללה והתינוק שלה, שב-2017 עדיין הייתה נתונה לחסדי בעלה.

>> ממיס את הלב: נולד בלי גפיים ועוזר לאחיו התינוק