תינוקות תאומים ישנים עם הראש על הצד (צילום: istockphoto)
חשוב ליידע את המטופלות על כל הסיכונים שבטיפול | צילום: istockphoto

תאומים בהפריה חוץ גופית (IVF) נמצאים בסיכון גבוה בשני-שליש לחלות במהלך שנות חייהם הראשונות, בהשוואה לתאומים שנוצרו בהריון ספונטני, כך מגלה מחקר חדש. לכן המלצת המומחים היא להחזיר לרחם האישה רק עובר אחד בכל טיפול ולהקפיא את יתר העוברים.

המחקר, שנערך במרכזי בריאות באוסטרליה ובבריטניה ובחן לידות תאומים בשנים 2000-1994, מצא שתינוקות שתהליך ההפריה שלהם נעשה מחוץ לגוף עלולים לסבול יותר ממחלות ילדים שונות, ולבלות יותר בבתי חולים בשלוש השנים הראשונות לחייהם.

מחקר נוסף שפורסם אף הוא במגזין הרפואי Human Reproduction, מציג נתונים מעודדים על מצב בריאותם של תינוקות שנולדו מעוברים שהוקפאו ואוחסנו לאחר ההפריה. כרבע מהתינוקות שנולדים כתוצאה מטיפולי הפריה הוקפאו כעוברים לאחר ההפריה. ממחקר זה, שמציג נתונים מלא פחות מ-21 מחקרים, עולה שעוברים שהוקפאו זמן קצר לאחר שהחלו את תהליך החלוקה, נולדו במצב דומה מבחינת מועד הלידה ומשקל הלידה כמו תינוקות שנולדו בהפריה חוץ גופית בלי שעברו תהליך הקפאה כעוברים.

אולם המסקנות שונות כשמשווים תאומים שנולדו בהפריה חוץ גופית, בין אם עברו הקפאה כעוברים או לא, לבין תאומים שהופרו בתהליך טבעי. ממחקרים קודמים ידוע כי תאומי IVF נולדים בדרך כלל במשקל נמוך יותר וטרם זמנם. אם כי גם לידות מרובות עוברים שהופרו באופן טבעי מאופיינות בכך.
שני המחקרים החדשים שפורסמו מסייעים לרופאים שעוסקים בהפריות ובייעוץ לזוגות בהחלטה החשובה כמה עוברים מופרים להעביר לרחם האישה. כאמצעי זהירות נוטים רוב המומחים בתחום להמליץ להורים לעתיד להעביר רק עובר אחד בכל סבב טיפולים של הפריה חוץ גופית, אם זה כמובן אפשרי.

המטרה: להחזיר עובר אחד בלבד

החוקרת מישל הנסן ממכון טלת'ון לבריאות הילד במערב אוסטרליה אמרה שהיא מיידעת את הזוגות שמשתתפים בטיפולי הפריה בנתוני המחקרים, כדי שיהיו מודעים לסכנות שעומדות בפניהם ובפני ילדיהם בשנותיהם הראשונות. ואז אולי יחליטו לאמץ את המלצות הרופאים ולהעביר רק עובר אחד בכל טיפול. בייחוד כשידוע שאין כל בעיה בהריון עם עובר שהוקפא לפני שהוחזר לרחם.

ד"ר אלן פייסי, מומחה לפריון באוניברסיטת שפילד, אמר: "החדשות לגבי העוברים המוקפאים מעודדות, אבל הממצאים על תאומי IVF מדאיגים, לכן אנחנו מנסים ליישם נוהל של החזרת עובר אחד בלבד בכל פעם כדי שתהייה לילד התחלה טובה יותר בחייו".

דובר הרשות לפריון ולחקר העוברים אמר: "על מטפלים בתחום חלה החובה לוודא שהמטופלים שלהם מבינים את כל המשמעויות שנובעות מטיפולי ההפריה, ולספק את מלוא המידע על הסיכונים בטיפולים, והסיכונים שצפויים להורים ולתינוקות שלהם בעתיד. המחקר הזה הוא עוד מרכיב שהאם לעתיד והרופא שלה צריכים להביא בחשבון. בנוסף, אנחנו כבר יודעים מזה זמן מה שהריון מרובה עוברים מסוכן יותר ולכן פועלים בשנים האחרונות להפחתת מספר העוברים פר הריון".

יש לציין כי במחקר לא השתתפו תאומים זהים אלא רק תאומים שאינם זהים ממינים שונים. זאת משום שכל תאומי ה-IVF הופרו מביציות נפרדות, בעוד שחלק מהתאומים שהופרו בתהליך טבעי נוצרו מביצית אחת שהתפצלה.