תינוק חמוד עם חיתול
"צריך להיות מציאותיים". תינוק מציאותי | צילום: istockphoto

הם יקרים, עושים פריחה וגם הניחוח לא מרנין במיוחד; ועדיין מעטים ההורים שיהיו מוכנים לוותר על חיתולים. כעת מגלה מחקר חדש שחיתולים עלולים לעכב את ההליכה של הפעוט. לפני שהנוסטלגים בחבורה קופצים ואומרים שזה הזמן לחזור לחיתולי הבד הישנים והטובים: לפי המחקר, חיתולים רב פעמיים גורמים לעיכוב ארוך עוד יותר.

"החתול משבש את שיווי המשקל"

במסגרת המחקר, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת המדעי היוקרתי Scientific American, נבדקו 60 תינוקות משתי קבוצות גיל: בני שנה וחודש (שרק התחילו ללכת) עד שנה ושבעה חודשים (שכבר היו הולכים "ותיקים"). כאשר התינוקות הקטנים יותר ("ההולכים החדשים") הסתובבו ללא חלק תחתון, עשרה מתוך 30 התינוקות נפלו תכופות. כשהלכו בחיתולי בד נפלו 21 תינוקות מתוך 30, וכאשר הולבשו להם חיתולים חד פעמיים נרשמו 17 נפילות. בקרב קבוצת ההולכים הוותיקים, נרשמו רק ארבע נפילות בשלב החיתולים החד פעמיים והעירום, ואילו בשלב חיתולי הבד נפלו שמונה פעוטות.

החוקרים – אורתופדים ומומחים להתפתחות הילד – ציינו גם כי כאשר הפעטות עטו חיתולים מכל סוג שהוא, הצעדים היו רחבים וקצרים יותר מאשר בזמן שהתינוקות הילכו עירומים, מה שמעיד על טכניקת הליכה שאימה מפותחת מספיק, וטעונה שיפור ושכלול. "לדעתנו, החיתול יוצר פישוק גדול יותר מהפישוק הטבעי, ומשבש מעט את שיווי המשקל, שעדיין לא מפותח מספיק ממילא", הסבירו החוקרים.

הם הודו אמנם כי קשה לכמת את מידת ההשפעה של החיתול על מועד תחילת ההליכה של הילד, אולם היו נחרצים באשר להשפעתו על ההתפתחות. בנוסף ציינו החוקרים כי השימוש בחיתולים הינו עניין תרבותי, וכי העיכוב אינו משמעותי דיו כדי לגרום להם להמליץ להורים להימנע משימוש בחיתולים ולאמץ שיטות מסורתיות לגידול נטול חיתול. "ההשפעה של החיתול ניכרת בגיל הממוצע לתחילת ההליכה בתרבויות שונות, אולם כאמור, אין בכך כדי להעיד על כך שחיתולים מזיקים או פוגעים בילד", סיכמו החוקרים.

"הורה ממוצע לא יגמול את התינוק בגיל מספר חודשים"

"אין לי ספק שאם הולכים ללא חיתולים זה יכול לשפר את ההליכה, לסייע לתינוק להתחיל לצעוד מוקדם יותר וגם למנוע נפילות", אומר ד"ר דורון רול, מומחה לרפואת ילדים, מנהל מקצועי של מרכז מיבאל'ה. "יחד עם זאת, זה לא מאוד מציאותי. הורה ממוצע לא יכול לגמול את הילד בגיל מספר חודשים, במיוחד לא כאשר ההורים עובדים והילד נמצא במסגרת כלשהי, ועל אחת כמה וכמה אם יש לילד אחים נוספים.
"יש כאן שיקולי עלות מול תועלת: לא יקרה שום דבר אם הילד יילך בגיל שנה או שנה וחודשיים במקום בגיל שמונה או תשעה חודשים, זה עדיין בסדר גמור. ולעומת זאת, האנרגיה שייאלצו ההורים להשקיע בגידול ילד ללא חיתולים, אם אין זו האג'נדה שלהם, היא רבה. 

"הסרה של החיתול למספר שעות מדי יום באופן קבוע יכולה למתן במקצת את האפקט המעכב, אולם מניסיוני אני רואה שהורים מתקשים להוריד את החיתול אפילו לשעות ספורות מדי יום במשך כמה ימים, כדי לטפל בתפרחת חיתולים, למשל. כך שהשארת הילד ללא חיתול למספר שעות בכל יום מדי יום נראה לי יעד לא ריאלי עבור הרוב הגדול של ההורים".

בואו לדבר על זה בפייסבוק של 9 חודשים