גם אלינו זה הגיע: הצורך הבלתי נשלט לסכם את השנה, לטפוח לעצמו על השכם ולהיזכר בכל מה שהספיק לקרות ולהתחדש בעולם ההריון והלידה מאז נכנסה 2013 לתפקידה הרשמי. דפדפנו אחורה, ודלינו את הסיפורים הכי מוזרים, מיוחדים, מרגשים וקסומים שעשו לנו את השנה האזרחית. שכחנו משהו? טקבקו.

הך פטיש. תואר "מטורפת השנה" הולך ללא ספק לגברת הזו, שתועדה בווידאו כשהיא הולמת בבטנה בפטיש. ואם המעשה נראה לכם נוראי, הנימוק שלה הרבה יותר הזוי ומזעזע. לתינוק שלום, לבריאות הנפשית של האם – פחות. 

אין תמונה
ימים לאחר הלידה הסעירה את העולם. קרולין ברג אריקסון

אין צדק. הכתבה הכי נקראת בערוץ השנה כנראה לא משכה את הקוראים בזכות הכותרת השנונה או הכתיבה הרהוטה – אלא פשוט בגלל התמונה, שגורמת אפילו לגל גדות להרגיש כמו דובונית אכפת לי. 

מה לעזאזל? סוגיית הפיגורה והמשקל הייתה בוערת במיוחד השנה, ויש להניח שתהיה גם שנה הבאה. הבחורה הזאת הייתה רגע לפני לידה שנייה כשהיא שוקלת 51 קילו ובחודש תשיעי לא נראית כלל בהריון. אבל היא האחרונה שתתהדר בכך. "הריון ואנורקסיה לא הולכים ביחד", כתבה וגרמה להרבה מאוד גולשים להיכנס, להגיב ולהתייחס. 

אין תמונה
לא ייאמן. הסיפור שזעזע את הרשת

בקרוב אצלכם? כל הורה לתאומים יכול לספר על רגעי ההלם, האושר, התדהמה והבלבול שאחזו בו כשהרופא הודיע שלא חמוד אחד שוחה שם ברחם, אלא שניים. מעטים ההורים שחוו את הרגעים האלו שלוש פעמים, ושרדו לספר. 

הולי גריפית'ס (צילום: מתוך הבלוג ringaring-aroses)
הולי גריפית'ס בחודש תשיעי | צילום: מתוך הבלוג ringaring-aroses

יופי חי. כשכישרון אנושי מופלא פוגש רגע אלוהי מושלם, נולדות תמונות שאי אפשר להוריד מהן את העיניים.

הכי אמיצות. שלוש נשים שלא נכנעו ללחץ, והלכו עם הבחירה שלהן – לוותר  על ההנקה מראש – ואפילו היו אמיצות מספיק לעמוד מול טריבונל הטוקבקים. 

תמונות לידה מדהימות (צילום: קרטרס ניוז אג'נסי לדיילי מייל)
נס הבריאה מצולם ומתועד | צילום: קרטרס ניוז אג'נסי לדיילי מייל

הלב נשבר. בכל רגעי האושר שסביב ההריון והלידה, קשה לחשוב על הטרגדיות, המקרים שבהם ההריון לא מסתיים במובן מאליו: ידיים מלאות. הסיפור המטלטל הזה של אמא שנאלצה ללדת תינוק מת לא השאיר עין יבשה, ובעיקר גרם ללא מעט גולשות להעריך אפילו יותר את הנס שבלידה תקינה ותינוק בריא.

סתומת השנה. כנראה שהביטוי "טעות לעולם חוזר" הומצא במיוחד עבור הגברת הזו, שהצליחה לפספס את העובדה הפעוטה שהיא הרה ממש עד שהראש היה בחוץ – ולא בפעם הראשונה.

הכי מזעזע. כשמודבר במקרה פרטי, אפשר להסביר את נטישת התינוק בדיכאון או מצב נפשי קשה. אבל כשבית חולים מחליט לייסד מתקן לנטישת תינוקות, הקלישאה על האגוזים והשיניים הופכת להיות רלוונטית מתמיד.

סופי סטרנצקי (צילום: סופי סטרנצקי מתוך behance)
הריון בעשרה צעדים. יפה, פשוט ומדהים | צילום: סופי סטרנצקי מתוך behance

הכי יפה בהריון. שלל סרטונים וצילומי סלפי של נשים בהריון הופצו השנה, אבל הבחורה הזאת עשתה את זה הכי פשוט וללא ספק פוטוגני. זו צילמה את עצמה באותה התנוחה, מדי חודש ובסוף גם הציגה את מה שחיכה לה ששם בטן כל הזמן הזה. כמה פשוט, ככה מדהים. 

על רופאים חסרי טקט. כל אישה בהריון עוברת שלל ידיים וביקורים, אבל הכתבה הזאת הוכיחה שאנחנו גם נאלצות להתמודד עם אינספור משפטים חסרי טקט במקרה הטוב ומשפילים במקרה הרע מצד רופאים ואחיות. ברור שלא כולם ואין לעשות הכללה, אבל לפי התגובות לאייטם הזה - מדובר כנראה בתופעה כי מוכרת ונפוצה וכואבת.

וויליאם, קייט והתינוק המלכותי (צילום: Ben A. Pruchnie, GettyImages IL)
וויליאם, קייט והתינוק המלכותי | צילום: Ben A. Pruchnie, GettyImages IL

האבות הנבעטים. יש גברים שמגדלים כרס הזדהות כאשר בת הזוג שלהם הרה, אחרים יחוו ממש צרבת או בחילות – אבל האבות האלו זכו ליהנות גם מהפלוסים של ההריון, וליתר דיוק: מהרגעים הקסומים שבהם התינוק בועט._OBJ

 ההריון המלכותי. הסעיף האחרון ברשימה הוא קצת בגדר רמאות, מכיוון שלא מדובר בסיפור אחד, אלא בפסיפס שלם שהרכיב את האירוע ההריוני-לידתי הכי גדול של השנה – לא רק אצלנו, אלא בעולם כולו. מההודעה המשמחת, דרך הדיווחים על החשקים הבלתי שגרתיים, ההתמודדות הייחודית עם הבחילות וזרם המתנות השוות – וכלה, כמובן, בלידה שריתקה מאות עיתונאים לרחבה שמול בית החולים ומיליונים למסכי הטלוויזיה – העולם כולו התמסר בעונג להריונה של קייט, ומצפה בכיליון עיניים לפעם הבאה.

>> מתהילה ועד נורת': שמות יורשי העצר של 2013 
>> מתגלגלות בשופוני: העגלות האופנתיות בשנת 2013

הריון יפה לך: הצטרפי לעמוד הפייסבוק של תשעה חודשים