מחקר חדש שופך אור חדש על הקשר האפשרי בין שימוש ממושך  בפאראצטמול, המצוי בין ביתר ב'אקמול' וב'דקסמול' במהלך ההריון לבין סיכון להפרעות נוירו-התפתחותיות בגיל הילדות. במחקרי עבר נמצא כי גם מינונים נמוכים של פאראצטמול לטווח ארוך, עלולים להשפיע על התפתחות המערכת העצבית בעובר, וכי השפעה זו ניכרת לעיתים שנים לאחר החשיפה במהלך הילדות.

 פאראצטמול הינה אחת התרופות הנפוצות  בטיפול נגד כאבים והורדת חום במהלך ההריון ונחשבת בטוחה בבני אדם. במחקר הנוכחי בוצעה סקירה שיטתית כדי להעריך את הקשר האפשרי בין חשיפה ממושכת לפאראצטמול במהלך הריון לבין הסיכון להפרעות נוירו-התפתחותיות.

זהו המחקר המקיף ביותר שנעשה אי פעם (132,738 זוגות של אם וילד בתקופת מעקב של 3-11 שנים) על ידי החוקרים באוניברסיטה העברית. , ד"ר אילן מתוק, ראש מעבדה במכון לחקר התרופה בביה"ס לרוקחות שבפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, והדוקטורנטית רים מצארוה מצאו כי חשיפה ממושכת  לפאראצטמול במהלך הריון קשורה עם סיכון מוגבר לעלייה של כ 30 אחוז סיכון יחסי ל ריכוז והיפראקטיביות ADHD)) לעומת אלו שלא נטלו אקמול בזמן הריון , ועלייה של כ 20 אחוז סיכון יחסי לASD (אוטיזם).

אולם החוקרים ביקשו להדגיש חשוב להבין כי להימנעות מטיפול בכאב ובחום במהלך הריון עלולה להיות השפעה מזיקה על העובר המתפתח, וכי פאראצטמול נחשב עדיין תרופה בטוחה לשימוש במהלך ההריון ולכן הם מאמינים שיש לנקוט בזהירות בהערכת התוצאות, מכיוון שהדבר עלול לעורר חרדה מיותרת בקרב נשים הרות.

לכן, אם לאישה הרה יש חום ו/או כאבים, ניתן לקחת לתקופה קצרה ואם החום או הכאבים נמשכים יותר מכך, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי המשך הטיפול.