ההתקדמות המדעית בתחום הפוריות פתרה כבר הרבה מקרים שנראו אבודים. אצל הזוג ארמסטרונג הסקוטיים, שקיבלו את הילד שעליו חלמו במשך שנים הודות לטיפול פוריות נדיר, מדובר בלא פחות מנס.
בהליך רפואי מורכב וסבוך, שנשמע כמו מדע בדיוני כמעט, הצליחו הרופאים להפרות את הביציות של האישה למרות שלגבר היו אפס זרעים פעילים.

אין תמונה
"הטיפול הזה הוא נס עבורנו". משפחת ארמסטרונג | צילום: הדר טנדלר

בבדיקות התגלה שבנוזל הזרע לא היה אפילו זרע אחד

ג'ולייט וקית' ארמסטרונג נישאו לפני שש שנים. מכיון ששניהם "מטורפים על ילדים", לדבריהם, הם פצחו מיד בנסיונות להרות. משלא הצליחו כעבור שנה, הבינו שמשהו לא בסדר. "בהתחלה חשבתי שהבעיה היא אצלי, כי המחזורים שלי לא היו מאוד סדירים", מספרת ג'ולייט. "החודשים עברו, והתחלנו להיכנס קצת ללחץ. החלטנו ללכת לרופא, ששלח אותי לסדרת בדיקות".

כשהבדיקות של ג'ולייט הגיעו, שמחו בני הזוג לגלות שהיא בריאה ופורייה. השלב הבא היה בדיקות שקית' יעבור, אבל שום דבר לא הכין את בני הזוג לבשורה שקיבלו כמה שבועות מאוחר יותר. "הגענו לרופא, והוא ביקש מאיתנו לשבת ואמר ש'המצב לא טוב'. כששאלנו עד כמה, הוא הציע שנתחיל לבדוק אופציות של אימוץ", נזכרת ג'ולייט.

הבדיקות של קית' הראו עקרות מוחלטת– בנוזל הזרע שלו פשוט לא היה אפילו זרע אחד. "התחלתי לבכות, והרופא אמר לי שהוא ישלח אותנו למרפאת פוריות, אבל לדעתו אין ממש סיכוי ממשי שזה יצליח. יצאנו ממנו והלכנו לחוף שאנחנו הכי אוהבים, הסתכלנו על האיים שיש מול החוף, התחבקנו ובכינו", מספרת ג'ולייט. "הרגשנו שאנחנו מתאבלים על ילד שמעולם לא היה לנו".

"אחרי ההלם הראשוני, החלטנו שיהיו לנו ילדים, ויהי מה. זו בעיה בריאותית, שלא אומרת כלום עלינו או על הקשר שלנו, ואנחנו צריכים לעשות הכל כדי להשיג את המטרה", אמרה ג'ולייט. בני הזוג הגיעו למרכז פוריות בגלזגו, ולאחר שבדיקה נוספת אישרה כי בזירמה של קית' יש אפס תאי זרע, הוצע להם טיפול מיוחד לגברים במצבו: נטילת דגימה מרקמת האשך, במטרה לאתר תאי זרע בודדים שאולי מסתתרים שם.

"הטיפול נדיר, מבוצע במקרים קשים במיוחד"

"לתופעה של היעדר מוחלט או כמעט מוחלט של תאי זרע בזירמה הגברית קוראים אזוספרמיה", אומר ד"ר אלי גבע,  מומחה לפוריות והפרייה חוץ גופית. "מצב כזה יכול לנבוע מחסימה של צינורות הזרע, דלקת באזור, מחלה או תסמונות גנטיות שונות. כאשר מאבחנים מצב כזה, מנסים ללכת אחורה, ולמצוא את הזרעים ממך בתוך האשכים".

לדברי ד"ר גבע, הפעולה מתבצעת בהרדמה מלאה. בהתאם למצב משתמשים במזרק לשאיבה מהאשך, או ממש מסירים חתיכות קטנות של הרקמה מפנים האשך. "אני יכול לדמות את זה לאשכול ענבים. חותכים קצת בכל ענב, עד שמוציאים חתיכה עם חרצן בתוכה", מסביר ד"ר גבע.

לאחר שמצליחים לאתר זרעים בודדים, מזריקים אותם ישירות לביציות שנשאבו מהאישה (בהליך המכונה ICSI) ומחזירים ביצית או מספר ביציות מופרות לרחם. לדברי ד"ר גבע, הטיפול נדיר, ומבוצע רק במקרים קשים מאוד מקרב מטופלי הפוריות.

למרות הנבואה השחורה של הרופא, למקרה של ג'ולייט וקית' היה סוף טוב. הרופאים בגלזגו הצליחו לשאוב מספר מצומצם של זרעים מהאשך, וג'ולייט נכנסה להריון עם בנם, איינס. "המשמעות של השם בגאלית היא 'אי', על שם האיים שראינו כשבאנו לבכות על כך שלא יהיו לנו ילדים", מסבירה ג'ולייט. "אנחנו מבורכים ובני מזל, שהיום אנחנו משתוללים עם הילד שלנו בחוף שאליו באנו אז, בשעה הקשה ביותר של חיינו".

בקרוב: פתרון לבעיות הפוריות הגברית