התינוקת והשקית שהצילה את חייה (צילום: TELEGRAPH)
רעיון מקורי שהציל את חייה. הפגה בשקית | צילום: TELEGRAPH
כשמדברים על פגים, במיוחד הזערוריים שבהם, משווים אותם משום מה לדברי מאכל. "הוא שוקל כמו שקית סוכר" או "היא כמו ארבע חבילות מרגרינה" הם דימויים נפוצים בז'רגון הפגות, אבל לפחות במקרה אחד ההשוואה קיבלה משמעות מוחשית – ומצמררת למדי. לוסיה, פגה שנולדה בשבוע ה-27 להריון במשקל של פחות מחצי ק"ג, שרדה הודות לרעיון מקורי של צוות הפגייה בה טופלה: לחמם אותה באמצעות שקית סנדביץ' פשוטה.

"ראינו מיד שהיא פייטרית אמיתית"

לוסיה נולדה שלושה חודשים לפני הזמן, ואם זה לא מספיק, היא גם הייתה קטנה יחסית לגיל ההריון (בגלל בעיות תפקוד בשליה של אמה), כך שכאשר יצאה לאוויר העולם שקלה כמו עובר ממוצע בגיל 22 שבועות בלבד. זמן קצר אחרי שנולדה היא כבר עברה ניתוח לתיקון בעיה במעיים וניתוח עיניים (שתי בעיות נפוצות אצל פגים), וכאשר צוות הפגייה נוכח כי האינקובטור לא מחמם אותה די הצורך, הגו שם רעיון מקורי: להכניס את גופה הקטנטן לשקית ניילון, מהסוג שמשמש בדרך כלל לעטיפת כריכים.

הוריה של לוסיה עברו לא מעט ייסורים עד שזכו לחגוג את יום הולדתה הראשון בשבוע שעבר. "עברנו שישה טיפולי הפרייה חוץ גופית שנכשלו, וגם כשהצלחנו הפלתי פעמיים", סיפרה אמה סנסבורי, אמה של לוסיה, ל"דיילי מייל". "לאורך ההריון ידענו שהיא קטנה והערכנו שהיא תיוולד קטנה, אבל לא חשבנו שעד כדי כך. כשהלידה התחילה, בשבוע 27, ניסו להשאיר אותה כמה שיורת זמן בפנים, אבל כשראו שזה לא הולך לקחו אותי לקיסרי, כי אין סיכוי שהיא הייתה שורדת לידה רגילה. אחרי שהוציאו אותה, אמרו לנו שהסיכויים שלה הם 50-50. אנחנו ידענו שהיא תשרוד, כי ברגע הראשון היא בכתה – בכי קצרצר וחלש, אבל מספיק כדי להוכיח לנו שהיא פייטרית אמיתית".

הפגה ששרדה בזכות שקית סנדוויץ' (צילום: dailymail.co.uk)
"ידענו שהיא תוולד קטנה, לא חשבנו שעד כדי כך" | צילום: dailymail.co.uk
הפגה ששרדה בזכות שקית סנדוויץ' (צילום: dailymail.co.uk)
כי גדלנו בשנה. במקרה שלה, גדלנו מאוד | צילום: dailymail.co.uk

ואכן, אחרי חצי שנה ואינספור ניתוחים וטיפולים, שוחררה לוסיה הקטנה הביתה. בשבוע שעבר חגגו לה הוריה את יום ההולדת הראשון. ולמרות שבמקרה שלה דווקא שקית סנדביץ', בעלות מזערית, היא שעשתה את האפקט, ביקשו ההורים מהאורחים לוותר על מתנות, ולתרום את הכסף לרכישת ציוד לפגייה שבה טופלה הנס הפרטית שלהם.

>> כשהוא כמעט נופל באמבטיה, כשהוא מלטף כלב: יש דברים שהלב שלנו לא עומד בהם כשמדובר בתינוק שלנו