להורים לתאומים יש הרבה דילמות: האם להלביש אותם בבגדים זהים או לשמור על הייחוד של כל אחד? לשלוח אותם לגן אחד או לתת לכל אחד מהם להתמודד לבד? להורים של פרסטון וסת' קמפבל יש התלבטות נוספת: ביום ההולדת של מי מהשניים לארגן את המסיבה.

אין תמונה
משפחת קמפבל המאושרת. בסוף אפילו הייתה הצעת נישואים

אחרי הולדת התאום הראשון, הלידה נתקעה

התאומים הבריטים לא רק נולדו בהפרש של יותר מיומיים, אלא גם בשתי ערים שונות. הלידה התחילה במחוז סארי שבדרום מזרח אנגליה מוקדם מהצפוי, בשבוע ה-28 בסך הכל. התאום סת' נולד מהר יחסית, אולם מכיוון שלא היה בשל לחיים מחוץ לרחם, פיתח עד מהרה זיהום קטלני במעיים והרעלת דם קשה, זאת בנוסף לאוושה מולדת בלב. משקלו עמד על 934 גרם, הרופאים בבית החולים הקטן חששו לחייו, והחליטו להעבירו במבצע מורכב לבית חולים גדול ומצויד יותר בלונדון. אמו נותרה בחדר הלידה, אולם ככל הנראה הלחץ הנפשי והדאגה לבנה הבכור עשו את שלהם, והלידה נתקעה.

למחרת הועברה גם האם לבית החולים הלונדוני, אולם רק כעבור יממה נוספת הגיח הבן השני, פרסטון, לאוויר העולם, במשקל 961 גרם בלבד. אז הסתבר שהצרות של דונה רק התחילו: בגלל הלידה הארוכה להדהים, נוצר אצלה סיבוך נדיר ומסוכן – תסחיף מי שפיר. מי שפיר חדרו למחזור הדם שלה, וגרמו לתגובה אלרגית חריפה. עד מהרה חדל לבה לפעום, ורק מאמצי החייאה עיקשים השאירו אותה בחיים.

"לידה ארוכה עלולה להוביל לתסחיף מי שפיר"

"התארכות הלידה בהחלט מעלה את הסיכון לתסחיף מי שפיר, שכן כלי הדם של היולדת חשופים למשך זמן ארוך יותר", אומר ד"ר רוני חן, רופא בכיר ביחידת האם והעובר במרכז הרפואי בילינסון מקבוצת הכללית.

לדברי ד"ר חן, בלידות תאומים וגינאליות עולה הסיכון ללקות בתסחיף, שכן השליה של הבכור נפרדת עוד בטרם נוקזו מהרחם מי השפיר של התאום השני, וכלי הדם הפתוחים שמהם ניתקה השליה עלולים להזדהם מהם. 

בינתיים חלה החמרה גם במצבו של  סת', והוא פונה, בפעם השנייה בחייו הקצרים, למחלקת טיפול נמרץ יילודים במרכז לונדון. לאחר כמה יממות מורטות עצבים, קיבל האב את הבשורה: אשתו ושני בניו שרדו.

להערכת הרופאים, הסיכויים להציל את השלושה היו 1 למיליון. "נדרשה עבודת צוות והרבה תעוזה כדי להציל את שלושתם", אמרה אחת הרופאות המטפלות. "הם משפחה נהדרת, ואני שמחה שיכולנו לנצל את הרפואה המודרנית ולהציל את דונה והילדים".

"אני מרגישה זכות גדולה להיות כאן, אחרי כל מה שעברנו", אמרה האם. וכדי להוסיף עוד על הסוף הטוב, כשהתאוששה מעט מהלידה הטראומטית, קיבלה דונה הצעת נישואין מאביהם של התאומים. כנראה שאחרי לידה כזו, שום דבר כבר לא יכול להפחיד אותו.

 

>>ועל התאומים שנולדו באותו יום בהפרש גילאים של 3 שבועות שמעתם?