אשה בהריון מהרהרת (צילום: Kris Butler, Istock)
דואגת לפצפון? תחשבי מה את שותה | צילום: Kris Butler, Istock

אם חשבת לעבור בהריון למשקאות דיאט כדי להימנע מסוכרת הריון או לצמצם קצת בקלוריות, בוודאי לא תשמחי לקרוא את הממצאים הבאים: מחקר חדש טוען כי אפילו פחית דיאט אחת ביום עלולה להביא ללידה מוקדמת, ובכך לסכן את העובר.

במחקר, שנערך על ידי מחלק הבריאות של האיחוד האירופי, נבדקו כ-60 אלף נשים הרות. לפי תוצאות המחקר, נמצא מתאם בין צריכת ממתיקים מלאכותיים (כמו אספרטיים וסכרין) לבין לידה מוקדמת. בקרב נשים ששתו פחית דיאט אחת ליום, שיעור הלידות המוקדמות (לפני השבוע ה-37) היה גבוה ב-38 אחוזים; ואילו בקרב נשים ששתו ארבע כוסות ומעלה, הסיכון ללידה מוקדמת היה גבוה ב-78 אחוזים.

מוקדם מדי לפאניקה

בעקבות הממצאים, מומחים בריטיים המליצו להריוניות להימנע מאוכל ושתייה המכילים ממתיקים מלאכותיים. עם זאת, החוקרים ציינו כי עדיין לא נמצא קשר סיבתי ישיר בין צריכת אספרטיים ללידה מוקדמת, אלא רק מתאם סטטיסטי.

ארגון המשקאות הקלים הבריטי אמר בתגובה: "המחקר מזמין תגובה זהירה. אין להגזים במשמעות הממצאים שלו".

הדיאטנית הקלינית טובה קראוזה מזהירה אבל מרגיעה: "במרבית המחקרים לא נמצא קשר סיבתי בין הדברים, ולכן אין צורך להיכנס לפאניקה. באופן אישי, כשאני בהריון או מניקה, אני נמנעת מממתיקים מלאכותיים, מתוך תפיסה שאם יש רעלים שאני לא יודעת מה טיבם עדיף להימנע. המחקר הזה רק מוכיח שיש צורך לחקור את הנושא לעומק, ולחפש קשר סיבתי. עד אז, מי שחוששת, או מי שכמוני לא רוצה לקחת סיכונים: הימנעי".

>> תפריטים למניקה הצמחונית
וולהבדיל, נציין שגם סקס מעלה את הסיכוי ללידה מוקדמת