אישה יפה בהריון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
25 להריון ראשון. מוקדם או בול בזמן? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
מה התכניות שלך לגיל 25? לסיים תואר ראשון, למצוא בעל, אולי לחזור לסיבוב שני של הטיול הגדול של אחרי הצבא, הפעם עם קצת יותר כסף והרבה יותר שכל? לפי סקר חדש ומקיף, אף תשובה אינה נכונה. משאל שערך מכון הסקרים גאלופ בקרב נשים וגברים מרחבי ארה"ב גילה כי "הגיל האידאלי" ללידת התוספת הראשונה למשפחה הוא 25. אגב, גם כאן זוכים הגברים לפור מסויים, שכן הנשאלים סברו (בממוצע) כי הגיל האידאלי עבור גבר להפוך לאבא הוא 27.

אינטילגנטים יותר – נעשים הורים בגיל מאוחר יותר

כל אישה בעולם מכירה את תקתוק השעון הביולוגי, ואם טרם הספיקה להתוודע אליו באופן אישי, אפשר לסמוך על בני המשפחה, החברים, הקולגות והספר השכונתי שיזכירו לה מדי יום שהיא לא נעשית צעירה יותר. לפני שהיא נישאת כולם מזכירים לה שאם לא תמהר כל הבחורים השווים ייתפסו, אחרי החתונה כולם תוהים מתי יגיע שלב הלחמנייה בתנור ואחרי שהלחמנייה המיוחלת נולדת – הרי לא תשאירי אותה בדד, בלי אחים, נכון? נחמה פורתא אפשר למצוא בפילוח נתוניהם האישיים של הנשאלים. בחברת גאלופ הצביעו על פער משמעותי בגיל האידאלי שבו נקבו אנשים בכפוף לרמת ההשכלה שלהם, או במילים אחרות: ככל שהנשאל היה משכיל יותר, כך הגיל האידאלי לילודה שנקב בו היה גבוה יותר. בוגרי אוניברסיטה טענו כי גיל 26 הוא הגיל האידאלי, ובעלי תואר שני נקבו במספרים גבוהים אף יותר.

ומה עם מי שלא עומדת בציפיות של הסקר? עד מתי אפשר לדחות את הילודה? "יש מקרים שבהם נשים נכנסות להריון ספונטני גם בגיל 47-48, אבל מדובר במקרים נדירים, שממש לא מעידים על הכלל ואסור לנו להשתמש בהם כדוגמא לכלל הנשים", אומר ד"ר איתי בר חוה, מומחה לפוריות. "אחרי גיל 43, הסיכוי להרות מביציות של האישה שלה הוא 2-3%, מגיל 45 אחוז אחד ומעל גיל 45 זה בעיקר מבוסס על נס. ככלל, אנחנו רואים ירידה הדרגתית מגיל 30. בגיל 35 הירידה נהיית תלולה יותר, ומגיל 40 היא תלולה מאוד - אבל כמובן שתאריך התפוגה של הביציות תלוי באישה, וכל מקרה לגופו, ותלוי במשתנים רבים כמו בריאותה הכללית של האישה, הגנטיקה שלה וסגנון החיים שבחרה לעצמה. הבעיה היא שאי אפשר לדעת מי תמשיך להיות פוריה עד גיל מאוחר, ומי תתקשה להרות גם בגיל צעיר יחסית".

>> חרמניות יותר, גומרות יותר: הסקס שלנו בהריון
>> הריון זה לא מחלה? הצחקתם אותי