אין תמונה
"גרם לי לכבד יותר נשים". בני הזוג ההריוניים

כולנו מחפשות גבר רגיש, ומשקיעות מאמצים עצומים בלהפוך את הגברים שלנו לכאלה. בתקופת ההריון הצורך הופך לכמעט אקוטי, במיוחד עבור מי מאיתנו שלא בורכו בהריונות קלילים ונטולי תופעות לוואי.

nמה ביקשנו? בן זוג תומך ומכיל, שיקלף שקדים כשהצרבת מאיימת לשרוף אותך חיים, או יגיש לך סודה צוננת כשהבחילה גואה, הוא בפירוש נכס. אבל מה קורה כשבן הזוג מזדהה קצת יותר מדי, ותופס לך את האסלה כשהוא מקיא לפנייך בבוקר? או מגדל כרס הריונית לא פחות אטרקטיבית משלך?

מייק דאודל, בחור בריטי צעיר, נורא מתרגש. אהובתו, אמנדה, נמצאת בהריון מתקדם, וממש בקרוב הם יהפכו מזוג לאבא ואמא. למעשה, הוא כל כך מתרגש, עד שהוא פיתח תסמינים די זהים לאלו שעוברים על בת זוגו. "אנשים מתייחסים לבטן שלו יותר ממה שמתייחסים לבטן שלי", קובלת אמנדה, שמודה כי בתחילה לא האמינה לבן זוגה. "כשהוא התלונן על בחילות ועייפות לא ממש האמנתי לו, חשבתי שהוא סתם מתעצל, או צוחק עליי כי הוא חושב שאני מתעצלת. אבל כשהוא התחיל להקיא כל בוקר יחד איתי, הבנתי שיש כאן משהו משהו רציני".

השפעה הורמונאלית על הגוף

כשהסימפטומים של מייק - שכוללים כמובן את הבטן שמופיעה בתמונות, אבל גם עייפות, בחילות, גלי חום, בצקות וחשקים למזונות מסויימים – החריפו, הוא הלך לרופא המשפחה שלו, שעד מהרה אבחן אצלו את תסמונת קובאד – או, כפי שהיא מכונה על פי רוב, "הריון מדומה".

למעשה, עד כמה שזה נראה מופרך, מצבו של מייק לא עד כדי כך נורא. ישנם גברים הלוקים בסמונת ומשוכנעים שהם באמת ובתמים בהריון, ובמקרים נדירים אף עוברים "לידה", כולל צירים, לחיצות וכל כללי הטקס. הרופאים ואנשי המקצוע חלוקים בדעתם: יש הטוענים שהתופעה נגרמת אך ורק באופן פסיכוסומטי, כלומר נפשי, ואחרים טוענים כי ישנה השפעה הורמונלית שמעודדת את הגוף הגברי להתנהג כמו גוף הרה.

"הכי גרוע זו העייפות", התלונן ההריוני הצעיר, "אבל גם המיגרנות, הצרבות והבטן הזו הם לא תענוג". מייק זוכר מתי הבחין לראשונה בכרסו ההריונית. "הבטן של אמנדה התחילה לצאת בערך בחודש השלישי, והיינו נורא שמחים. כמה שבועות אחרי שדיברנו על זה לראשונה, החלפתי לפיג'מה לפני השינה, ושמתי לב שגם לי יש קצת כרס. עכשיו היא בשבוע 33, ואני עליתי כבר 12.700 קילו".

אין תמונה
"תסמונת קובאד גורמת לתסמיני הריון - מבחילות ועד צירים". מייק דאודל ההריוני

"לא מדובר בתופעה נדירה"

אמנדה, מטבע הדברים, לא ממש מפרגנת לבן זוגה להתפנק על חשבון ההריון שלה. "אני מתמודדת הרבה יותר טוב ממנו עם כל התסמינים", היא אמרה, "מה שיוצא הוא שאני מטפלת בו, במקום שהמצב יהיה הפוך, כמו שאמור להיות אצל זוגות רגילים".

מייק מודה שהוא לא הכי קשוח, ומצהיר: "אני בדרך כלל ממש לא כזה. לפני שזה התחיל הייתי במכון כושר ארבע פעמים בשבוע, אבל באמת שבחיים לא הרגשתי כל כך גרוע. אני חושב שזה גרם לי לכבד נשים יותר מכל גבר אחר, כי אני באמת מבין מה אתן עוברות, ואני ממש שמח שרק אמנדה תלד באמת".

אין תמונה
ממי, יכולה להביא לי אבטיח חתוך פליז? מייק דאודל לפני ההריון

"כל עוד לא מדובר במשהו דרמטי, כמו באמת גבר שמגדל כרס הריונית מקבילה לזו של בת הזוג, דווקא לא מדובר בתופעה נדירה מאוד", אומרת שירה קדם אילון, פסיכולוגית קלינית מומחית. "ברמות נמוכות של סימפטומים – כמו למשל גבר שסובל קצת מבחילות או ממצבי רוח - יש לא מעט גברים שחווים את התופעה. מכיוון שההזדהות הזו לא מוגדרת כמחלה או כתסמונת, אין ממש סטטיסטיקות ומחקרים על הנושא, אבל סביר להניח שזה קורה יותר בהריון ראשון, כתוצאה מחוסר הוודאות והחרדה שנלווית אליו. לדעתי, כל עוד זה נשאר במקום של הזדהות ואמפתיה למצבה המיוחד של בת הזוג זה דווקא משהו חיובי, שמחזק את הקשר, אבל אם זה הופך למעין תחרות של 'מי סובל יותר', או שבן הזוג ממש מנסה להעמיד את עצמו במרכז על חשבון בת זוגו ההרה, יש מקום לבדוק מדוע הגבר מגיב כך, ולטפל בו במידת הצורך".

>> גברת, את חולמת: מה זה בעצם הריון מדומה?