"עומרי אני מבייצת". כבר חצי שנה שרעות ועומרי מנסים להיכנס להיריון: "אני מקבלת מחזור, סופרת 9 ימים, עומרי משתדל להיות חמוד - לשים מוזיקה ולהדליק נרות - כדי שזה לא יהיה רק טכני", מספרת רעות על הנסיונות. "כמה זמן אנחנו כבר מנסים?", היא מנסה להיזכר ועומרי מיד עונה: "חצי שנה". "ארוכה", היא מוסיפה.

כל אישה שאי פעם ניסתה להיכנס להריון מכירה את התחושה הכואבת שמביא איתו המחזור החודשי, או הפס הבודד על מקלון הבדיקה. "כל הזמן חוזר בי קול שאומר שיכול להיות שזה לא יקרה לעולם", אומרת רעות ובקושי מצליחה לעצור את הדמעות.

עוד בנושא:

אישה מוטרדת מתבוננת בבדיקת הריון (צילום: Dean Mitchell, Istock)
אצל כ-40 אחוז מהנשים הסובלות מאי-פריון קיימות הפרעות ביוץ | צילום: Dean Mitchell, Istock

עומרי ורעות לא לבד. עשרה אחוזים מהזוגות שמנסים להביא ילד לעולם סובלים מאי-פריון, המוגדר כחוסר הצלחה להרות אחרי שנה שלמה של ניסיונות ללא שימוש באמצעי מניעה. למה זה קורה? הסיבות לאי פוריות הן רבות - מחסימת צינורית הזרע וחשיפה לרעלים אצל גברים ועד להפרעות ביוץ וגיל מבוגר אצל נשים; קבלו את כל הגורמים שעלולים להפריע לכם להשיג את ההריון הנכסף:

אצל גברים: היסטוריה רפואית, חשיפה של האשכים לחום (כדאי להימנע מפעילויות כמו ג'קוזי וסאונה, ואפילו רכיבה על אופניים), חשיפה לרעלים, הרגלים (סיגריות, מריחואנה ואלכוהול פוגעים משמעותית באיכות הזרע), דליות באשכים, חסימה של צינורית הזרע, דלקות וזיהומים, גורמים הורמונליים, נוגדנים עצמיים ובעיות בתפקוד המיני.

אצל נשים: גיל מבוגר (מחקרים מראים ירידה משמעותית בשיעורי ההיריון בקרב נשים בסוף שנות ה-30 לחייהן), הפרעות ביוץ, ירידה בתפקיד השחלתי או אי פוריות מסיבה מכנית (מערכת פוריות תקינה כוללת את הנרתיק, צוואר הרחם, הרחם, שתי חצוצרות ושתי שחלות. כל פגיעה לאורך "מסלול ההפריה" עשוי לגרום לאי פריון מכני).

>> המדריך המלא: כל הגורמים שעלולים להפריע לכם להכנס להיריון, וגם רשימת בדיקות שיש לעבור לאיתור בעיות

הערב (21:00), בסדרה הדוקומנטרית החדשה "9 חודשים" המלווה 100 זוגות משלב ההחלטה על כניסה להריון ועד הלידה עצמה, ינסו עומרי ורעות פעם נוספת. האם הפעם הם יצליחו?

"9 חודשים" – פרק הבכורה: הערב (חמישי) ב-21:00

>>  המדריך המלא להריון ולידה מחכה לכם באתר תשעה חדשים