בפרק הבא של "9 חודשים" ינסו ריקי ונעמי, זוג לסביות, להקים תא משפחתי חדש ולהביא ילד לעולם. "אנחנו שתי אמהות, ואצלנו בבית אין אבא", הן מספרות בתחילת התהליך. בהיעדר 'אבא', החליטו השתיים לפנות לתרומת זרע: "שלא יהיו לו עיניים חומות", הצהירה נעמי, וריקי הסכימה: "רק כחול עמוק, כמו שלך", הסכימה ריקי.

ריקי ונעמי לא לבד. נשים רבות מוצאות את עצמן פונות לפתרון של פנייה לבנק הזרע, בין אם מדובר בהחלטה להביא ילד לבד, ובין אם מדובר בזוג נשים חד מיני. אין ספק שהנקודה הקריטית ביותר בבחירת תרומת זרע היא איסוף ושקלול הנתונים של התורם, בדיוק כפי שעושות ריקי ונעמי. שקלול הנתונים של התורם הוא קריטי להתפתחות ההיריון, כך למשל אם תימצאי נשאית למחלה גנטית כלשהי, סביר שייבחר עבורך תורם שאינו נשא, כדי למנוע או לצמצם את הסיכון להעברת המחלה לעובר. 

להרבה אנשים, אגב, מה שחשוב באמת זה שהרך הנולד יקבל זוג עיניים כחולות ומטר שמונים של גוף מסוקס. בהתאם לכך תעשיית תרומות הזרע הולכת ומשתדרגת. רק בשנים האחרונות נפתח בנק זרע עם תורמים יפים בלבד, וגם בנק זרע חדש בנוסח הוליווד, שהציע שירות חדש ומסקרן המאפשר לדעת באופן מדויק יותר איך נראה תורם הזרע. בא לך זרע של בן אפלק? או של דיוויד בקהאם? מסתבר שזה אפשרי הודות לבנק "ההוליוודי" שמציע תרומות זרע מכפילי מפורסמים

עוד בנושא:

החלטת ללכת על זה ולהביא לעולם ילד לבד? קבלי מדריך קצר לאם היחידנית - שלב אחר שלב: 

שלב ראשון: בחירת הרופא הנכון

1. רופא. כדי להתחיל בתהליך, את צריכה רופא. גם אם רופא הנשים שלך מלווה אותך בנחישות וברגישות מגיל 15, תצטרכי לוודא שהוא מומחה לפריון. אם הוא לא, את צריכה לחפש רופא פוריות. את יכולה לגשת לאחד ממרכזי בריאות האישה של קופת החולים שלך, לרופא פריון פרטי או לאחד מבנקי הזרע ומרכזי הפוריות הפרטיים, שמציעים גם שירות של רופא, בנוסף למנות הזרע. 

2. איך מחליטים להיכן לגשת? הכל, כמובן, שאלה של תקציב. מי שנהנית מגמישות פיננסית תבחר בוודאי באופציות הפרטיות, ומי שמוגבלת יותר, תבחר ברפואה הציבורית. אם את מעוניינת להתחיל את התהליך במערכת הציבורית, נסי למצוא מרכז שיש בו מעט רופאים, מכיוון שהמשכיות הטיפול (כלומר, שאותו רופא יבדוק אותך בכל פעם, יתאים לך פרוטוקול טיפול ויעדכן אותו בהתאם לתוצאות) משמעותית להצלחת התהליך. 

רופא בודק הריונית (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
כדי להתחיל בתהליך, את צריכה רופא, חשוב לוודא שהוא מומחה לפריון | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

   

3. בדיקות. כדי לפתוח תיק בבנק הזרע, תידרשי לבצע לא מעט בדיקות. פרופיל הורמונלי, CMV, צהבת, אדמת, טוקסופלזמה, עגבת ואיידס הן העיקריות שבהן. תתבקשי גם לבצע בדיקות גנטיות רלוונטיות למוצא שלך, כדי שאם תימצאי למשל נשאית למחלה או תסמונת כלשהן, יוכלו לברור עבורך תורם שאינו נשא, ולמנוע את הסיכון שתעבירו את הנשאות או את הליקוי לצאצא. 

4. בדיקת שד. מכיוון שבהריון חלים שינויים במבנה השד, ולפעמים אף נוצרים בו גושים, חובה לעבור בדיקת שד מקיפה לפני תחילת התהליך. כך, אם יתגלו במהלך ההריון גושים בשד, יהיה קל יותר לשייך אותם לשינויים ההורמונליים, ויימנעו הרבה לחץ ובדיקות מיותרות.  

5. הולכים לבנק. אחרי שכל תוצאות הבדיקות בידייך, את יכולה ללכת לבנק הזרע (אם את הולכת לבנק זרע ציבורי, מומלץ שתקבעי תור מוקדם ככל האפשר, בשל העומס – אפילו לפני שאת ניגשת לבירור הראשוני אצל הרופא). בבנק הזרע יראיינו אותך, ישמעו על העדפותייך וינסו למצוא עבורך את התורם המתאים ביותר, לפי פרמטרים שתתבקשי לציין: גובה, משקל, מוצא, צבעים ועוד. קיימת גם אפשרות להזמין מנה של תורם לא אנונימי, שהילד יוכל לאתר ולפגוש בגיל 18, אם ירצה בכך.

ילד מדבר עם אמא שלו (צילום: kristian sekulic, Istock)
קיימת אופציה לבקש תורם לא אנונימי, שהילד יוכל לאתר ולפגוש בגיל 18, אם ירצה בכך | צילום: kristian sekulic, Istock

אוקיי, את מבייצת. מה עכשיו?

6. מחכים לביוץ. כדי לדעת מתי לבצע את ההזרעה, צריך לדעת מתי את מבייצת. בניגוד לבני זוג שמנסים להרות, ויכולים פשוט לקיים יחסי מין מדי יום (או יום כן יום לא) סמוך לתאריך הביוץ המשוער, כאן כל מנת זרע עולה כסף, וחשוב להיות מדוייקים ככל האפשר.   

7. ואם הביוץ לא מגיע? כאשר יש צורך בהשראת ביוץ, יחליט הרופא על דרך הטיפול: כדורים או זריקות. 

8. אוקיי, יש ביוץ. כאשר קיבלת מהרופא אישור לבצע את ההזרעה, עלייך להודיע על כך לבנק הזרע, על מנת שיכינו עבורך את המנה שבחרת. ישנן בנקי זרע שמאפשרים לנשים לעבור את ההזרעה בתוך הבנק, על ידי גינקולוג שנמצא במקום. אפשרות נוספת היא לקחת את הזרע בצידנית חנקן נוזלי, ולהגיע לרופא שלך או למרפאה בה את מטופלת, ולבצע את ההזרעה שם.

9. ומה קורה כשיש בעיות? אם אחרי מספר טיפולי הזרעה לא נכנסת להריון, ובהתחשב בפרמטרים כמו גילך ומידת הדחיפות שבה את רוצה להרות, יומלץ לך להתקדם שלב, ולעבור טיפולי הפרייה חוץ גופית. כאן כבר יש צורך בטיפול מורכב יותר, שכולל מתן הורמונים במינון גדול יותר, שאיבת ביציות בהרדמה כללית והחזרתן לרחם. 

10. אבל בסוף – כמעט כולן מצליחות. הריון שהושג מתרומת זרע אינו שונה מכל הריון אחר מבחינת מעקב, סיכונים או השגחה, והכי חשוב: את הולכת להיות אמא. מזל טוב!

אישה מתבוננת בבדיקת הריון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
בסוף, כמעט כולן מצליחות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

>> סייעו בהכנת המדריך: ד"ר אריק כהנא, מנהל המערך הגניקולוגי והיחידה להפריה חוץ גופית אסותא ראשון לציון; ד"ר יצחק פינשטיין, גינקולוג מחוז מרכז בקופת חולים מאוחדת; ד"ר יעל גונן, מנהלת היחידה לליקויי פריון במרכז הרפואי של שירותי בריאות כללית במחוז חיפה

ועד מתי כדאי לחכות עם ההחלטה להרות לבד? תכירי את המספרים הרשמיים

"9 חודשים" – יום שלישי, מיד אחרי "הצילו! אני לא יודע לבשל"

>>  המדריך המלא להריון ולידה מחכה לכם באתר תשעה חדשים