התפתחות העובר

העובר גדל ומתפתח. שריריו מתחזקים וניתן לחוש זאת בבעיטות שלו – שהולכות ומתחזקות. בגלל העלייה במסת העצם שלו וגדילת האיברים והרקמות, משקל גופו גדל בשבוע זה ומגיע ל-600 גרם, ואורכו כ-30 ס"מ.

ההתפתחות המשמעותית ביותר בשבוע זה היא של הריאות – אמנם העובר עדיין אינו נושם אלא מקבל חמצן דרך השליה, אך הריאות שלו מבשילות ונוצרות בהן הסתעפויות רבות, שיהפכו בסופו של דבר לבועות אוויר המרכיבות את רקמת הריאה.

עורו של העובר מכווץ כי התאים בעורו מתרבים אך רקמת השומן שמתחת עדיין אינה עבה מספיק. שכבה זו חשובה לצורך שמירה על חום גופו של התינוק, והיא מתחילה בשבוע זה להתעבות.

מה קורה אצלך

עורך נמתח בגלל הגדילה המהירה של הרחם, וייתכן שאת מרגישה גירוד. מריחת קרם גוף באופן יומיומי עשויה להקל.
נפח הדם שלך גדל וייתכן שאת שמה לב לדופק מואץ, לגודש באף או להתגברות ההפרשות מהנרתיק.

המלצות

מכיוון שאת בשלב מתקדם יחסית של ההריון, כדאי שתהיי מודעת לסימנים של צירים מוקדמים, כדי שתדעי מתי צריך לפנות לעזרה רפואית. הצירים המוקדמים מתאפיינים בהתכווצויות סדירות של הרחם (אל תבלבלי בינן לבין התכווצויות נורמאליות של הרחם, שתדירותן נמוכה והן לא סדירות), הקאות, ירידת מים מוקדמת או כאבים חזקים ופתאומיים בגב התחתון.

בדיקות

  • אם טרם עשית זאת, הזדרזי לבצע סקירת מערכות מאוחרת.
  • זה הזמן לבדיקת סוכר, בה תיבדק רמת הסוכר בגופך. רמת הסוכר מצביעה על הסיכוי ללקות בסוכרת הריונית ואם היא גבוהה – תישלחי לבדיקה נוספת שנקראת העמסת סוכר.  

 >> המידע הכי חשוב בהריון: כל שבועות ההריון