התפתחות העובר

העובר נראה אנושי יותר, גופו ממשיך להתיישר וסנטרו מתרחק מבית החזה שלו.

שרירי הגוף שלו ממשיכים להתפתח והוא מזיז את ידיו ורגליו.

פלומה עדינה (LANUGO) מכסה את גופו והיא תמשיך לצמוח עד השבוע ה-26 להריון.

אורכו של העובר בשבוע זה הוא כ-10.1 ס"מ ומשקלו כ-105-120 גרם.

אישה בהריון אוכלת פירות (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
עכשיו הזמן הטוב ביותר לכל הטיולים וההנאות, לפני שיגיע השליש האחרון | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

מה קורה אצלך

העלייה במשקל ודאי כבר מורגשת.

הרחם שלך עולה מעל גובה עצם הירך ומחיל עבור מחלל האגן לחלל הבטן, את יכולה לחוש בו מתחת לטבור.
במהלך מעקב ההיריון, הרופא יבדוק את גובה הרחם כדי לוודא שהעובר גדל בעקביות.

המלצות

  • זה הזמן לביגוד מתאים לתקופת ההיריון. 
  • זה גם הזמן לבילויים והנאות. כעת את נמרצת, העייפות והבחילות כבר חלפו. את מאושרת וקורנת, מלאה באנרגיות. אם תכנת טיולים במהלך ההיריון זו התקופה הטובה. בשליש הראשון יש עייפות ובחילות וירידה באנרגיות, בשליש השלישי הבטן הגדולה מקשה על התפקוד- כעת זה הזמן הטוב לביצוע כל התכניות. 

בדיקות

  • אם עדיין לא עברת סקירת מערכות מוקדמת כדאי להזדרז ולתאם בהקדם מועד לבדיקה. בשלב זה יתכן ועדיין ניתן יהיה לבצע את הסקירה המוקדמת בגישה ווגינלית, אך לעתים לא ניתן להדמות היטב את כל אברי העובר בגישה וגינלית ויהיה צורך לבצע את הבדיקה דרך דופן הבטן התחתונה. בבדיקה דרך דופן הבטן בשבוע זה ההדמיה התלת מימדית אינה טובה ולעיתים התמונות התלת מימדיות אינן ברורות דיין ויש שיאמרו מעט מפחידות. אל דאגה. העובר נראה נפלא בשבוע זה ואם בתמונות התלת מימדיות הוא נראה לך מעט לא ברור או חלילה מפחיד, זה רק עקב חוסר יכולת טכנולוגית של מכשיר האולטרסאונד. 
  • יתכן וכעת זה הזמן הטוב ביותר עבורך לבצע את בדיקת ה-NIPT. זוהי בדיקת דם הבודקת את החומר הגנטי של העובר בדמך. בבדיקה מאותרים מקטעי DNA של העובר בדמך ובדרך זו ניתן לאתר תסמונת דאון ועוד מספר הפרעות גנטיות בודדות. יתרון הבדיקה בכך שהיא אינה פולשנית ואין בה כלל סיכון. חסרונה שהיא אינה מדויקת באופן מוחלט ולכן עדיין נחשבת לבדיקת סקר ולא כבדיקה אבחנתית ולכן אינה מאתרת תסמונת דאון בוודאות מוחלטת. חסרונה הנוסף הוא מחירה הגבוה, לכן במידה ותרצי לבצע בדיקה זו עלייך לשקול את המועד הנכון עבורך לביצוע הבדיקה.
  • אם יאותרו הפרעות ומומים בסקירת המערכות המוקדמת או המאוחרת, יתכן ויהיה צורך להמליץ לך על בדיקה אבחנתית כדוגמת דיקור מי השפיר. במצב זה לא יהיה ערך לבדיקת ה-NIPT ולכן השיקול לגבי מועד ביצוע הבדיקה הוא שיקול כספי. במידה ויש צורך רפואי או שהחלטת לבצע דיקור מי שפיר בכל אופן, אין לך צורך בבדיקת NIPT כיוון שדיקור מי השפיר היא הבדיקה מפורטת ואבחנתית. במידה ובבדיקת ה-NIPT תאותר הפרעה גנטית, יהיה צורך בדיקור מי שפיר או בבדיקת סיסי שליה בכדי לאמת את הממצא בטרם קבלת החלטה לגבי תקינות ההיריון.

ההמלצות באדיבות ד"ר כסיף ערן, מנהל בפועל של יחידת האולטרסאונד המיילדותי גינקולוגי, אגף נשים ויולדות, בית חולים שיבא

 >> המידע הכי חשוב בהריון: כל שבועות ההריון