אישה בהריון שוכבת על המיטה מרימה רגליים למעלה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אומרים שאם מרימים את הרגליים בסיכול, זה יהיה בן. או בעצם בת? התבלבלתי | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
עד כמה שנטרח לציין ש"העיקר הבריאות", לכל אחד יש בלב העדפה. בן קטן לשחק איתו כדורגל או בת לקלוע לה צמות. בן שיציל את כבודו של אבו אל בנאת, או תינוקת-זקונים אחרי שלושה בנים. הניסיונות לבחור את מין העובר עתיקים כמעט כמו האנושות עצמה, ועם השנים פותחו אינספור שיטות, מדעיות יותר או פחות, להגברת הסיכוי ללדת בן או בת, לפי רצון ההורים. אתרי האינטרנט (ומוחותיהן של הסבתות) מלאים טיפים שמבטיחים לכם את המין הנכסף. בדרך כלל, השיטות יכולות לשפר רק במקצת את הסיכוי לקלוע למין הרצוי, אבל רופא ישראלי טוען: אפשר לקבוע את המין ברמת דיוק של עד 96%.

השמועה אומרת שמרפאה בתל אביב משיגה את המין הרצוי

אין תמונה
מבטיח הצלחה של 96 אחוז. דוקטור דניאל דריי
בימים האחרונים נפוצה שמועה לפיה ישנה מרפאה בת"א, שמתחייבת להשיג לכם הריון עם העובר מהמין הרצוי. תמורת 3,700 שקלים תקבלו ייעוץ מקיף, תפריט ובדיקות אולטרסאונד, ולפעמים אפילו זריקה לתזמון מדויק של הביוץ – ואם חלילה ייכשל הניסיון, ותקבלו עובר מהמין השני, כספכם יוחזר. נשמע דמיוני? ד"ר דניאל דריי, רופא וסקסולוג שמוכר לנו משלל תוכניות אירוח הוא זה שפיתח את השיטה, והוא כאן כדי להסביר.

"בדרך כלל נוטים 'להאשים' את הגבר בקביעת המין של העובר, ובאמת: הזרע שלו הוא שקובע בסוף האם העובר יהיה XX  (נקבה) או XY  (זכר). ועדיין, לגוף האישה יש תפקיד משמעותי ביותר בקביעת המין, מכיוון שהסביבה שבתוכה מתרחשת ההפרייה משפיעה מאוד על הסיכוי של זרעונים מסוג מסויים להצליח להפרות את הביצית. אנחנו מכירים הרבה שיטות, שמתמקדות בזיהוי הביוץ, כמו תזונה ויצירת סביבה חומצית או בסיסית בנרתיק, אבל השיטה שלנו היא שילוב של מספר דרכים מדעיות, לעתים בשילוב זריקה לתזמון הביוץ – על מנת להשיג דיוק מירבי".

הטיפול אינו מוגדר כטיפול פוריות, ואינו פותר קשיים בכניסה להריון. "מניסיוני, לזוגות שמנסים להרות זמן רב ונזקקים לטיפולי פריון פחות אכפת מה יהיה מין העובר – הם פשוט רוצים ילד", מסביר ד"ר דריי. עם זאת, לדברי ד"ר דריי אין הוא כרוך בבעיות מוסריות או דתיות כמו בחירת עוברים ממין מסויים לאחר ההפרייה בטיפולי IVF, או כמו שטיפה של תאי הזרע בתמיסה שנועדה להעלות את הסיכוי למין מסוים.

רוצה בן? הימנעי ממאכלי ומשקאות חלב

אז מה קורה בפועל? איך מבטיחים כמעט לחלוטין שההריון הזה יביא בסופו את התינוק מהמין הרצוי?  "כמו בטיפולי פוריות, גם כאן רוב העול מוטל על כתפי האישה. אפשר להתווכח על ההוגנות של זה, אבל זה המצב. האישה מקבלת ממני דיאטה מדוקדקת: אם היא רוצה בן היא צריכה לאכול הרבה מלח (עד כמה שבריאותה מאפשרת), בשר מכל הסוגים , דגים (בעיקר מיובשים או משומרים), אורז , פסטה , קורנפלקס , לחם , קרקרים, ירקות משומרים או קפואים, קטניות, פירות, סוכר, דבש , אגוזים ושמנים (חוץ ממרגרינה עם חלב), ולשתות קפה, מי ברז, תה , מיץ פירות או קולה. אם היא ממש רוצה בן כדאי שתימנע לחלוטין ממאכלי ומשקאות חלב, מים מינרלים, גלידות , שמנת, דגים, פירות ים, ביצים, ירקות ירוקים, קקאו, שוקולד וחרדל.

"אם היא רוצה בת, מומלץ שתרבה במוצרי חלב ( חובה לפחות ¾ ליטר חלב ליום), ותשים לב שהגבינות והחמאה ללא מלח. מותר לאכול לא יותר מ-130 גרם ליום של בשר, עוף או דג. מותר גם ביצים, לחם ללא  מלח, אורז , פסטה, סולת, ירקות (ללא תפוחי אדמה), פירות ומים מינרליים. כדאי להימנע לחלוטין ממלח, קפה, תה, שוקולד , משקאות קלים, יין, בירה ומזון מקופסאות שימורים. בנוסף, אנחנו עוקבים באולטרסאונד באופן מדוקדק ביותר אחרי תהליך הביוץ שלה, והיא מקבלת הוראות מדוייקות מתי עליה לקיים יחסי מין. ככלל, זרעים שמכילים מטען גנטי נקבי עמידים יותר, ולכן ככל שיחסי המין רחוקים מהביוץ יש יותר סיכוי שתהיה בת".

ומתברר שלמיתוסים יש ביסוס: לתנוחה שבה מקיימים יחסי מין ולתזמון האורגזמות של בני הזוג בהחלט יש השפעה על מין היילוד. "אישה שמקיימת מעט יחסי מין, אבל מגיעה לאורגזמה כמעט בכל פעם, מעלה את הסיכוי שלה להרות בן, וכך גם מי שמקפידה לקיים יחסי מין בתנוחות שבהן החדירה עמוקה, כמו דוגי סטייל או תנוחות שבהן הרגליים של האשה פונות כלפי מעלה", מסביר ד"ר דריי. "לעומת זאת, אישה שמקיימת הרבה יחסים אבל לא מגיעה לאורגזמה לעתים תכופות, בעיקר בתנוחה המיסיונרית, סביר יותר שתהרה בת".

אישה בהריון אוכלת בשביל שניים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
רוצה בת? תשימי לב מה את מכניסה לגוף | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

"ברפואה אנחנו מסתמכים רק על מה שהוכח מדעית"

"הדרך היחידה לקבוע האם עובר יהיה זכר או נקבה היא באמצעות PGD – מיון הביציות המופרות במעבדה", אומר ד"ר ערן הורוביץ, רופא נשים בכיר לפריון ולהפריה חוץ גופית. "קיימות בשוק הרבה שיטות, סגולות ודיאטות שמבטיחות להגדיל את הסיכויים, אבל ברפואה אנחנו מסתמכים רק על מה שהוכח מדעית, ובינתיים – רק PGD  הוכח כיעיל". ד"ר הורוביץ מוסיף כי בישראל אי אפשר לעבור תהליך של בחירת מין העובר רק מתוך רצון לתינוק ממין מסויים: "אם יש מחלות גנטיות שמופיעות רק במין אחד, וההורים נשאים שלהן, בהחלט ייתנו לאותם בני זוג לעבור PGD. במקרים נדירים, כשלהורים כבר יש 3-4 ילדים מאותו מין והם ממש מרגישים שלא יעמדו בילד נוסף מאותו מין, הם יכולים לפנות לוועדה אתית, ואם יצליחו לשכנע את חבריה הם יקבלו אישור מיוחד ל-PGD, אבל העלויות, שנעות סביב 20-30 אלף שקלים, יהיו עליהם, ללא השתתפות של קופות החולים או המדינה". 

>> בן או בת? שיטות משעשעות לקביעת מין היילוד
>> בחירת מין היילוד: איזה שיטה אתם מעדיפים?

הריון יפה לך: הצטרפי לעמוד הפייסבוק של תשעה חודשים