לירון חאיק מעוז נמצאת בפרק ב', בחודש החמישי להריונה. כשיצאה לסיבוב קניות כדי לקנות בגדים, היא נתקלה בתגובה מפתיעה ומרתיחה.

"נכנסתי לחנות ומצאתי שמלה שרציתי. היא הייתה במידה מדיום. ביקשתי מהמוכרת מידה יותר גדולה. בשיא הנונשלנט, היא כנראה ניסתה להחמיא לי, היא אמרה:  'זה בסדר, זו המידה שלך'. אמרתי כן, אבל אני בחודש חמישי, אני רוצה ליהנות מהשמלה בהמשך ההיריון. היא בחנה אותי ואמרה בתדהמה: 'מה? אם את מתכוונת עוד לגדול כדאי שתתחילי דיאטה כבר עכשיו בהיריון'".

חאיק מעוז הייתה המומה מהתגובה הזו. "ניסיתי להסביר לה שיש לי קצת עבר. שהייתי מדריכת חדר כושר. זו טעות להגיד דבר כזה. ואז היא הצביע על הבטן שלה ואמרה שהיא עצמה בחודש שלישי, והתחלנו איזה ויכוח עקר שלא הוביל לשום מקום. התלבטתי מה לעשות, אם לבכות או להיכנס בה ב-200 קמ"ש.

"בהיריון הראשון זה היה משהו שמאוד ישב עלי. זה משהו שיכול היה לגרום לי לא לאכול. אני באה מבית בריא, עם הרבה מודעות לאכילה נכונה. בגיל 14 היה לי ניסיון בעולם הדוגמנות והבנתי שבעולם הזה אני לא רוצה להיות. בהיריון הראשון זה היה מביא אותי למצב שאני מרעיבה את עצמי. אמרתי לה: 'את מבינה שבנות מתלבטות, לוקחות הורמונים, או נמצאות במצב רפואי כזה או אחר, ואת עושה להן עוול מאוד גדול'".

עד כמה נשים יכולות להיות מושפעות מהערות של הסביבה? "גם ככה הסיטואציה של להיכנס לחנות בגדים היא קשה לרובינו", אומרת הדיאטנית הקלינית אורנית יונה. "זה מעלה את כל הקשיים שיש לי גם ככה. ואז לקבל כזאת הערה שיושבת בדיוק על הכאבים הכי חזקים? זה יכול להיות הרסני. יש מי שיגידו לעצמם: 'אני גם ככה שמנה, אני לא צריכה לקנות לעצמי בגדים'. יש כאלו שיפסיקו לצאת מהבית. בהיריון זה עוד יותר מסוכן. חס וחלילה מישהי הייתה לוקחת את העצה שלה ומתחילה לאכול רק נבטים".

יונה מסבירה שהעובדה שחאיק מעוז עברה תהליך והתנגדה למסר של המוכרת היא חשובה מעין כמותה. "זה נכון", מסכימה חאיק מעוז. "ההיסטריה סביב הנושא. חוסר היכולת ללכת לאירועים חברתיים בידיעה שיש מישהי יותר רזה ממני. זה נורא".

"הכלי היחיד שיש לנו הוא העבודה הפנימית שלנו", אומרת יונה. "איך אנחנו יכולות להיות שלמות עם מי שאנחנו. הערות כאלו פחות יחלחלו. הן תמיד יחלחלו, אבל פחות".

אז איך אפשר לעבור את התהליך הזה? "כל אחת יודעת את סדר הגודל של האישיו שלה", עונה יונה. "יש לא מעט שיטות טיפול, וצריך ללכת ולפנות לגורמים שיעזרו לי לעבור את התהליך הזה. זה מושפע מהמון גורמים: מאיך שגדלתי, מהאמונות שלי, מבן הזוג. אז איך אני קולטת שיש לי קושי שמה ולא מזניחה אותו לטובת הילדים שלי ולטובת עצמי. ככה אני יכולה ללכת בעולם עם קצת ביטחון".

לפני הטיפול, כדאי להפסיק את המעקב באינסטגרם. אבל לפני כן, להבין שצריך להפריד בין ההערות של מישהו אחר למה שקורה אצלכן בפנים. "אני אמרתי לעצמי שזה הזמן לאהוב את עצמי", מסכמת חאיק מעוז.