כולכם חוטאים בזה: גם אם אתם לא ההורים המעייפים שמעלים כל יום תמונה של הילד לפייסבוק (ועוד חמש לקבוצה המשפחתית בוואפ) – בטוח גם לכם יצא מתישהו לשתף בתמונה סופר-חמודה של הצאצא הסופר-מוצלח שלכם. אולי גם אתם בעצמכם הייתם בתמונה, יפים ומוצלחים בעצמכם. זה בסדר, אנחנו לא שופטים. אנחנו רק רוצים להציע דרך אחרת.

הבלוג האוסטרלי "מאמא מיה" בישר על מונח חדש במילון המושגים של הרשתות החברתיות: שיירנטינג (באנגלית Sharenting), שהיא הלחמה בין המילים "שיתוף" ו"הורות". שיירנטינג הוא ההרגל המעצבן של הורים להציף את הרשתות החברתיות בתמונות של הילדים שלהם, וכאמור, כולם עושים את זה – אבל כשזה הילד שלך זה מעניין ומרגש, וכשזה הילד של אחרים זה משעמם ומעיק. כן, גם כשאלה תמונות של האחיינים.

במאמא מיה החליטו שלא רק לגנות, אלא גם להעמיד אלטרנטיבה. "אם נשתף גם את האמת הקשה על ההורות בדרך כיפית, כולנו נרוויח", נכתב שם, ואנחנו לא יכולים להסכים יותר. לראות ילדים והורים מאושרים ורצים בשדות פרחים זה נחמד, אבל בואו נודה בזה – המציאות היומיומית של כולנו היא בדרך כלל הרבה הרבה פחות זוהרת. זה לא אומר שלא טוב לכם, זה רק אומר שאתם אנושיים.

אין תמונה
התמונה הזאת לא דומה בכלל למציאות באותו היום. הולי ווינרייט עם בנה ברגע מוצלח

הולי וויינרייט, בלוגרית פופולרית באוסטרליה, עשתה את זה בגדול כשחשפה בשנה שעברה בלוף גדול שעמד מאחורי תמונה שלה ושל בנה באינסטגרם.

״העליתי תמונה לאינסטגרם שלי בסוף השבוע", כתבה, "אני והבן שלי נראים בה מדהים ולמעשה נראה כאילו ניצחתי בכל המשחק של החיים. אלא שהתמונה הזאת לא דומה בכלל למציאות באותו היום. הצילום הזה צולם כשישבתי ליד בני אחרי שצרח ובעט והניף אגרופים, ואחרי ששיחדתי אותו בהבטחה לגלידה בדרך חזרה הביתה. העליתי אותה כי אין לי מספיק תמונות עם הבן שלי, כי הוא לא מפסיק לזוז, כי הוא מסכים לחבק אותי רק כשהוא עייף, חולה או מבוהל, כי אני זו שתמיד מצלמת כך שאני נשארת מחוץ לפריים, כי אני עם כובע גדול, ומשקפיים, ושני אלה מסתירים את הקמטים שלי ואת השקיות מתחת לעיניים, הסיבות העיקריות שאני לא אוהבת להצטלם. שיחדתי את הילדים בסוכר כדי ליצור את התמונה הזאת של הפנטזיה שלי לגבי איך יום משפחתי אמור להיראות. כך לא נראה יום משפחתי במשפחה שלי״.

מוכר, הא? ווינרייט לא לבד. גם רבקה ג'אד, דוגמנית אוסטרלית, לקחה את זה צעד אחד קדימה כשהעלתה לאינסטגרם תמונה מוכרת של תאונת קקי; ואילו הדוגמנית כריסי טייגן שיתפה בצדדים הפחות פוטוגניים של האמהות כשסיפרה שהמתנה הטובה ביותר שקיבלה אחרי הלידה היא תכשיר לרחצה אינטימית של קרעים בוואגינה. התמונות שהיא מעלה עם זאת פוטוגניות להפליא. גנים, אתם יודעים.

A photo posted by chrissy teigen (@chrissyteigen) on


אין ספק שאמהות עברו דרך ארוכה בכל הנוגע לשקיפות ברשת. אנחנו כבר לא חוששות לחשוף חולשה, לדון על רגעים קשים, ולהשוויץ עד כמה אנחנו שוקעות ובכל זאת, על כל תמונה אותנטית אחת ברשתות החברתיות, יש 20 תמונות מושלמות ומאושרות. לכן אנחנו מוקירות תודה לכמה מהאמהות החדשות בישראל ששותפות לגישה הכנה. קחו למשל את הבלוגרית חן טל שחשפה את גופה שבוע לאחר הלידה והדוגמנית נטלי דדון הודתה שגדל לה הטוסיק אבל זה הדבר האחרון שמזיז לה.

אין תמונה
תאונות קקי קורות גם לדוגמניות. רבקה ג'אד

A photo posted by Nataly Dadon (@natalydadon) on


גם הסטנדאפיסטית הדר לוי מרבה לדבר על הנושא בפתיחות, ולא פחות חשוב בהומור משובח. פוסט שכתבה על מסקנות הלידה זכה ל-936 שיתופים בזכות כנות מצחיקה ושלל פנינים כמו "מיילדות זה מקצוע מדהים. אבל אסור להאמין להן למילה. כמות הפעמים ששמעתי - הנה הנה הוא יוצא הנה לחיצה אחרונה, הנה הוא! ובאמת אחרי 56 שעות הוא יצא". על בר רפאלי כתבה: "שמחה לראות שבר רפאלי חזרה לביקיני של לפני הלידה. אני עוד לא חזרתי למקלחת של לפני הלידה".

בקיצור, ככה אנחנו אוהבות את זה, זה עושה לנו הרגשה שכולנו ביחד. באותה המקלחת.יש לכן גם תמונות אותנטיות מהחיים עם הקטנטנים כדי שכולנו נרגיש קצת יותר עם עצמנו? שתפו אותנו

>> הכי לא רגע של קודאק: הצצה לחיי משפחה