אם בריטית קיבלה בשורה נוראה לפיה העובר הבריא שהתפתח ברחמה הופל בטעות, במהלך ניתוח שנועד להציל את חייה ואת חייו.

השגיאה האיומה התרחשה בזמן ניתוח שנועד להפיל את תאומו הלא בריא של העובר כדי להציל את חייו בבית חולים לנשים וילדים בברמינגהאם.

בבדיקות מקדימות נמצא כי אחד התאומים ברחמה של האם סובל מפיגור גדילה תוך-רחמי, מצב שבו העובר לא גדל כראוי בתוך הרחם. תופעה כזו מעלה את הסיכויים ללידה שקטה, ועלולה להזיק לעובר הבריא המתפתח לצידו.

הרופאים בבית החולים החליטו להפיל את העובר החולה, בתקווה לאפשר לתאום להחזיק מעמד עד ללידה. אבל, למרבה ההפתעה, הרופאים הפילו את התינוק הלא נכון ושני העוברים מתו.

המקרה התגלה בעקבות בקשה לחופשה המידע שהגיש העיתון הבריטי סאנדיי אקספרס, שחקר את 700 טעויות רפואיות בבתי חולים באנגליה שהסתיימו במוות.

ד"ר פיונה ריינולדס, המנהלת הרפואית בבית החולים, מסרה ל"בירמינגהם מייל" שמותו של העובר היה "טעות קטלנית" ובית החולים קבע פרוטוקולים כדי "להקטין את הסיכוי שהאירוע יתרחש שוב".

לדבריה, "למרבה הצער, במהלך הליך עוברי מיוחד בשנת 2019 שכלל פעולה בתוך הרחם כדי להפריד ואולי להציל את חייו של תאום יחיד שחלק את השליה, אירעה טעות קטלנית. "חקירה מלאה ומקיפה בוצעה במהירות לאחר המקרה הטרגי הזה והממצאים חולקו עם המשפחה, יחד עם התנצלויותינו הכנות ותנחומינו. "התוצאה של סקירה מעמיקה זו הובילה לפיתוח פרוטוקול חדש שיפחית את הסיכוי שאירוע כזה יקרה שוב."

המצב שבו תאומים "נאבקים" אחד בשני כדי לשרוד מתועד ב-10 עד 20 מקרים מההריונות בהם מעורבים תאומים. מצב זה קורה לעיתים קרובות כאשר אחד העוברים אינו מקבל מספיק מזון דרך השליה כדי לגדול בקצב נורמלי.

במקרים החמורים ביותר, סיום סלקטיבי יכול לשפר את סיכויי ההישרדות של העובר הגדל בדרך כלל על חשבון התאום שאינו גדל בקצב הראוי. הליכים כאלה נושאים לרוב סיכון מוגבר לאובדן מוקדם או מוחלט של ההיריון.

סיום סלקטיבי של היריון תאומים הוא הליך מייסר עבור ההורים, שמדווחים לרוב על תחושות של חרדה, מתח וטראומה.