מיד כששוקעת האופוריה הראשונית אחרי שגילית שאת בהריון, נופלת עלייך תובנה: מעכשיו התינוק שלך קודם לכל. לכן אם תחביבייך כוללים אלכוהול וסיגריות, למשל, בחודשים הבאים את נאלצת לוותר עליהם או לפחות לצמצם מינונים, מתוך הבנה שהם מזיקים לעובר.

אלא שחוץ מהדברים הללו, ישנם השגות ואיסורים נוספים שאת לא תמיד בטוחה מדוע נכנסו לרשימה, בעצם. מסושי ועד מסאז': קבלי רשימה של דברים שכדאי להיזהר בהם בתקופת ההריון, פלוס הסברים.

אישה בהריון שוכבת על הצד, מלטפת את ביטנה (צילום: jupiter images)
הרה יקרה, הספא אינו מקומך | צילום: jupiter images

אמבטיה חמה, ג'קוזי וסאונה

הזעה מוגזמת עלולה לגרום לאיבוד נוזלים ולצירים מוקדמים. אם ההריון תקין אין שום בעיה להמשיך לטבול גם בהריון, אבל צריך להקפיד שהטמפרטורה תהיה סבירה ולא מוגזמת.

טיפ: בכל מקרה לא מומלץ לטבול למשך זמן רב מדי, וכדאי לשים לב שהשהייה באמבט נעימה ושההזעה סבירה.

מסאז'ים, רפלקסולוגיה ושיאצו

מאחר שבזמן ההריון העור רגיש יותר והגוף פגיע, נוטה לבצקות ולעתים גמיש יתר על המידה -  עיסויים חזקים מדי עלולים לגרום לכאבים ואפילו לשטפי דם תת עוריים. לכן כדאי להקפיד שהעיסוי בדרגה בינונית ומטה.
עם זאת, ישנם מטפלים אלטרנטיביים שנמנעים מלטפל בנשים בשליש הראשון, מחשש להפלות. זהו מיתוס מופרך; לא סביר שרפואה משלימה תגרום להפלה.

טיפ: כדאי לוודא שהמטפל מוסמך לעבוד עם נשים בהריון, ותמיד עדיף לקבל המלצה על המטפל.

צביעת שיער

החומרים שנספגים בקרקפת או נשאפים על ידי האישה עלולים להכיל טרטוגנים או רעלנים. בשליש הראשון (עד שבוע 18) מומלץ להימנע מצביעת שיער, משום שעדיין לא ידוע בדיוק איך משפיעים החומרים שיש בצבעים הללו - על העובר.

טיפ: יש נשים שליתר ביטחון, גם בהמשך ההריון מעדיפות שטיפות שיער (ללא חמצן ואמוניה).

רכיבה על אופניים ואופנוע

זה דבר שאסור בהריון בתכלית האיסור: הפישוק שרכיבה כזו דורשת יכול להפעיל לחץ מיותר על האגן ולהקרין גם לצוואר הרחם, מה שעלול לגרום להתכווצויות.
גם הטלטלות והקפיצות מסוכנות לעובר, וזה עוד לפני שהזכרנו את הסיכון הגדול לטראומה של נפילה או תאונה.

מעבר לסיכון הרגיל לנפילה או לתאונה ברכב דו גלגלי, יש סברה לפיה ההריון משבש את שיווי המשקל (ככל הנראה, הגרסה המוטורית של טמטמת ההריון הידועה), מה שמוסיף לסיכון. כאשר אישה בהריון נופלת יש חשש להיפרדות שליה, מצב מסוכן שעלול להיגמר אפילו במוות של האם והעובר כתוצאה מדימום כבד.

טיפ: אם את פריקית של רכיבה על סוסים - היפרדי נא גם מהסוס שלך למשך תקופת ההריון.

סושי וסלט חסה:

החשש מהידבקות בטוקסופלזמה או ליסטריה (טפילים שעלולים לגרום להפלות או למומים בעובר) - הוא העומד מאחורי ההנחיה להימנע מאכילת בשר לא מבושל וביצים חיות. מאותו הטעם יש להיזהר גם מסושי מאחר שהדג עלול להיות לא מבושל; גם באכילת סושי לא דג ישנו סיכון מסוים משום שאין לדעת היכן נגעה הסכין שבו נחתך. וגם בחסה או בנבטים יכולים להיות טפילי טוקסופלזמה, נבגים או ביצי תולעים. 

טיפ: חשוב מאוד להקפיד על שטיפה יסודית של החסה, ואם כבר בא לך סושי - תשקיעי ותכיני לבד בבית.

סייע בהכנת הכתבה: פרופ' דב פלדברג, סגן מנהל בית החולים לנשים במרכז הרפואי רבין

האם חיות מחמד מסוכנות בהריון?