סימני מתיחה בהריון (צילום: istockphoto)
לא נעים, אבל קורה. סימני מתיחה בהריון | צילום: istockphoto

אומרים שזה גנטי. שלא משנה מה תעשי, אם לסבתא שלך ולאמא שלך יש את הסימנים הארורים האלה, גם את תיאלצי לאפסן את הביקיני אחרי ההריון הראשון. מצד שני, יש לך חברות שנשבעות בקרמים שלהן – בדרך כלל במחיר תלת ספרתי לצנצנת לא גדולה במיוחד – וחושפות בטן מהממת, עגולה וחפה מסימנים.

דבר אחד בטוח: סימני המתיחה, אותם קרעים קטנטנים בעור הבטן, הירכיים, החזה והטוסיק שהולכים ומתרבים ככל שאת הולכת ומתרבה, הם אחת המכות האסתטיות המבאסות ביותר בהריון.

כנראה שהאמת אי שם באמצע, ואולי אי אפשר למנוע סימני מתיחה לחלוטין – אבל אפשר למתן את הופעתם, ולהפחית את הגירוד המחרפן שנלווה להם, ובלי לפשוט את הרגל. קבלי כמה טיפים חסכוניים:

1. אל תעשי מקלחות רותחות: המים החמים נוטים לייבש את העור, ובכך להפחית מגמישותו ולעודד את הסימנים המעצבנים. היובש גם מעורר גירודים – עוד תופעה בלתי נסבלת, שמופיעה בעיקר בשליש השלישי. את לא צריכה לעבור למי קרח, רק להרגיע קצת עם הטמפרטורות. אם את הריונית לא סטנדרטית, שסובלת מקור דווקא, את יכולה לחמם את חדר האמבטיה מראש, לפני המקלחת.

2. אם את בעניין של אמבטיות, את יכולה לגוון עם תוספות שונות: שיבולת שועל (קני סטוק, שישמש אותך גם לתפרחת החיתולים של הצאצא שבדרך), סודה לשתייה או קמח תפוחי אדמה, בכמות של כף או שתיים לאמבטיה מלאה. בזבוז המים על המצפון שלך, אנחנו לא אחראים.

3. אל תשתמשי בסבון אכזרי מדי. אם את מרגישה יובש, נסי לעבור לסבון עדין יותר, או אפילו להתחיל להשתמש בסבון שתייעדי אחר כך לתינוק. במקרים קשים במיוחד, לכי על שמן רחצה (כמו אמול או בלנאום).

4. אל תנגבי את הבטן, הפולקעס או כל מקום מועד לסימנים: התנועות החזקות של הניגוב יוצרות חיכוך, שרק מגביר את היובש, ועלול אפילו להחמיר את המראה של סימני המתיחה. עברי על הבטן בטפיחות קלות עם המגבת, או הכי טוב: הכיני חלוק מגבת גדול במיוחד, שיקלוט אותך ואת הבטן אחרי הרחצה.  

5. השתמשי בקרם נטול ריח והיפואלרגני. חומרי בישום ושימור בקרמים ישיגו בדיוק את האפקט ההפוך מזה שאת מנסה לעשות, יחריפו את הגירוי והיובש ויתנו פוש לסימני המתיחה.

6. חוץ מזה, את יכולה להכין קרם בעצמך: שמן זית, שמן שקדים או חמאת שיאה, עם או בלי חיזוק של ויטמין E, יעשו יופי של עבודה בכלום כסף. את יכולה להוסיף טיפות של שמנים ריחניים, כמו לבנדר, תפוז, סנדלווד  או פצ'ולי, או ללכת על הגרסה הטבעית.

אישה בהריון מורחת שמן על בטנה (צילום: Hannes Eichinger, Istock)
"תביא לי מהסופר עוד שמן זית ושיבולת שועל. בשביל הבטן" | צילום: Hannes Eichinger, Istock

7. אל תגרדי. בדיוק כמו שאמרו לך כשהיה לך אבעבועות רוח, גם כאן הגירודים יכולים לעלות לך ביוקר: אולי לא צלקות בפנים, אבל בהחלט סימני מתיחה שאולי ידהו, אבל יישארו לנצח. כשמגרד לך, נסי למרוח קרם במקום לשלוף ציפרניים. ואם את ממש לא מסוגלת, השתמשי בכריות האצבעות, ובשום אופן לא במשהו חד או מחוספס (עט, שפיץ של עיתון או ספירלה של מחברת. הריוניות נוטות להיות יצירתיות בתחום).

8. העדיפי כותנה: בדים סינתטיים, כמו לייקרה וופוליאסטר, ואפילו בדים טבעיים אך קשוחים כמו פשתן, מתחככים בעור ומעודדים גירוד וגירוי. גם ככה הוא נמתח, ולמה להקשות עליו עוד.

כאילו לא די: תופעות מטרידות נוספות בהריון